Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як готуватися до мобілізації? Рекомендації від бійця тероборони Володимира Дегтярьова

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
28 липня 2022 9 хвилин читання

Володимир Дегтярьов до війни був власником PR-агенції Newsfront, а тепер він солдат ТрО. У новому випуску YouTube-проєкту SPEKA «Байки з калідору» говоримо з ним, як підготуватися до ймовірної мобілізації, що брати із собою, як подолати страх і тривогу та чого варто навчитися, навіть якщо ви ніколи не будете на фронті. 

Готуватися чи не готуватися до мобілізації? 

Незалежно від того, маєш ти військові амбіції чи ні, є речі, які потрібно знати та вміти кожній людині, якщо вона пов'язує своє майбутнє з Україною. Є ймовірність, що війна торкнеться кожної сім'ї, якщо цього вже не сталося. Тому нам потрібно буде засвоїти деякі речі, як це зробила спільнота Ізраїлю, яка живе нібито мирним життям, але це доволі мілітаризована країна. 

Коли ми переможемо у цій фазі війни, то відтермінуємо наступну підлість від сусіда на 3-10 років. Це не питання вибору, тому краще бути готовим. 

Підготовку можна поділити на декілька блоків. 

Фізична підготовка до мобілізації

Якщо тебе можуть мобілізувати, краще бути у пристойній формі. Війна зараз — це мало екшену, а багато рутини. Ти переважно щось носиш, тягаєш, копаєш. Хоч це високотехнологічна війна, але вона застосовує багато піхоти, яка «тримає землю». Навіть якщо ви не в піхоті, вам однаково доведеться копати. 

Якщо ви не бігаєте, можна почати. Також відтискатись, підтягуватись, присідати. Проконсультуйтесь із лікарями. Одне слово, варто покращити своє здоров'я, наскільки це можливо. 

Потрапивши в армію, ви починаєте лише витрачати  фізичні та психологічні сили. Якщо ви добре підготовлені, то вам буде що витрачати. Якщо ні, ви залазите у кредит і берете сили організму в борг. Бо це постійні навантаження, стрес, поганий сон і нерегулярне харчування.

Тактична медицина

Добре пройти хоча б декілька базових курсів: уміти надати першу медичну допомогу, користуватись бандажем і турнікетом. На жаль, навіть у не прифронтовому місті люди можуть постраждати від авіаударів. Ці знання допоможуть і у мирному житті під час надзвичайних ситуацій, таких як ДТП. 

Орієнтування на місцевості

Потрібно уміти користуватися мапою, йти за орієнтирами, знати, що таке азимут та як передати своє місцеперебування. Важливо  орієнтуватись у просторі. Ми зледащіли через онлайн-мапи, але це насправді не так складно, як здається на перший погляд. 

Спеціалізовані навички для фронту

  • Керування дроном.
  • Керування транспортом.
  • Розбиратися у родах військ та видах озброєннях. Наприклад, відрізнити міномет 80 мм від 120 мм. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Організація побуту в армії 

Вам потрібно розуміти, як працюють базові інструменти, бо доведеться щось рубати, пиляти, лагодити. Знати, як працює генератор. Як розгорнути мережу wi-fi та приготувати їжу. 

Уявіть, що ви опинилися у розбитій хаті, то чи можете її привести до ладу. Якщо ні, працюйте у цьому напрямі. На вагу золота люди, які вміють щось робити руками, які знають, що таке трифазність електрики, які вміють щось прикрутити, приєднати генератор до мережі будинку і т. д.

Бойові навички перед мобілізацією 

Це вже безпосередньо для фронту. Добре вміти користуватися зброєю. Основна зброя натепер автомат Калашникова. За можливості ходіть у тир, постріляйте та зрозумійте як це. Хоча в армії вам не доведеться багато стріляти,  бо війну провадять по-іншому. Хіба що будете у штурмовому загоні.

Де навчитися воювати

Більшість знань можна отримати з мережі. У ТрО є окремий підрозділ G7. У НАТО цей підрозділ займається навчанням та освітою. ТрО G7 створив сайт sprotyvg7.com.ua. У них величезна кількість матеріалів: від збирання-розбирання зброї до мануалів, як працює рота у різних ситуаціях. Тобто пів години гугління виведуть вас і на курси, і на полігони, і на освітні ресурси. І з кожним тижнем і місяцем їх ставатиме дедалі більше. Країна пристосовується. До того ж у кожного в оточенні тепер є військові. Треба розуміти, що повну картину вам не дасть ніхто, але коли ви поговорите з людьми з різних родів військ, то загальне уявлення у вас з'явиться. 

Чи усі в Україні будуть воювати?

Ролі в армії дуже різні. Уявіть величезний завод. Є люди, які працюють руками, які керують ними, відділи логістики, маркетингу, охорона. Схоже і в армії. Є люди, які воюють, є бухгалтери, офісні працівники, лікарі та парамедики. Навіть, якщо ви потрапили у бойові частини, це не означає, що ви поїдете воювати. Спочатку навчання та бойове злагодження, тож одразу на передову ви не потрапите.  

Етапи вступу до армії

Мій знайомий хотів мобілізуватися конкретно у наш підрозділ і виявляється, що все не так просто. Є певний шлях. Через військкомат ти потрапляєш у навчальну частину, там проходиш курс молодого бійця. Якщо професії складніші,  то це ще додаткові курси/тренінги. Наприклад, є курси операторів БПЛА або конкретних видів артилерії. 

Я часто чую: «Я не на війні заробляю $3-5 тис., плачу податки, я тут корисніший, ніж буду копати окопи». Так, не всі мають воювати, але, напевно, більшості доведеться. Треба пам'ятати, що ти можеш заробляти $3-5 тис., поки  хтось в окопі не дає ворогу підійти до твого міста. 

Інша історія: «Але ж є хтось більш досвідчений». Він більш досвідчений, бо вже навчився. Звісно, війна — це страшно, брудно та травматично, але краще бути підготовленим. 

Це схоже на вибір вишу чи роботи. Якщо його робили свідомо, то ви, напевно, досліджували інформацію, спілкувалися з людьми, готувалися і тому краще знали, на що чекати. 

Тих людей, які воюють зараз, однаково доведеться замінити. Хтось із них на війні вже 3-4 місяці без вихідних. Люди втомлюються, травмуються, отримують поранення, гинуть, на жаль. Тому підрозділи потрібно буде переукомплектовувати. 

Чого навчать в учебці, а чого ні?

Можна сподіватися, що тебе всього навчать, але якщо ні?  Ми говоримо про величезну армійську машину, яка змінюється та реформується, але досі ригідна. Тому тут питання, чи покладати на когось відповідальність за свою долю і життя, чи я готовий на це вплинути і навчатися також самостійно.

Що найважче на фронті?

У фізичному аспекті — відсутність графіка. Він розмитий, у тебе дефіцит сну, який з часом накопичується. 

У психологічному — якось ми залишилися без зв'язку на кілька тижнів, бо у селищі розбомбили підстанцію, аж поки не прийшов волонтерський Starlink

У побуті — деякі речі варто було робити самостійно, щоб не почуватися чужим і не залити щось не те у генератор. 

Що треба мати перед мобілізацією і чим забезпечать? 

Я б не радив купувати броніки та каски на майбутнє. Не факт, що вам вони знадобляться. Наприклад, ви потрапите у штаб або вам видадуть в армії, а ви тягатимете за собою своє. Можна точно розраховувати, що вам видадуть літній та зимовий комплект одягу, бронежилет та каску, мішок, автомат та декілька магазинів до нього. Це мінімум. 

Я радив би придбати комплекти білизни, теплого одягу, зручне трекінгове взуття, додатковий захист — налокітники/наколінники. А далі можете уявити, що ви йдете у гори на 5-7 днів і подумати, що вам там знадобиться. Наприклад, пальник, ложка/миска, ніж-мультитул, каремат та спальник — усе те, що зробить ваш побут комфортнішим. 

Також я б не радив купувати найкращі або найдорожчі речі. Ви можете їх загубити або їх доведеться покинути під час відступу. Треба обирати якісні речі, але не найдорожчі, бо це розхідні матеріали.

Як морально підготуватись до служби та війни?

Часто страх росте від браку знань. Непідготовлені люди зазвичай бояться полону, втратити зв'язок із рідними, смерті та каліцтва. Коли ти сидиш в окопі, то бачиш лише те, що довкола тебе. Якщо бракує інформації, то ти не знаєш.??? Наприклад, оцей постріл поблизу — це наступ, відступ чи оточення? Коли не знаєш, настає паніка. В американській армії діє система наказів, там солдатам кажуть, що потрібно зробити, як, навіщо і яка мета. Тоді з'являється розуміння, навіщо ми тут стоїмо. Зараз більше проводять роботи з бійцями та новачками. Наприклад, розповідають що робити, коли потрапив у полон. Це страшно, але треба розуміти, що це не кінець життя. Попередня підготовка може частково зняти цей страх.

Важлива також власна внутрішня робота. Нагадувати собі, чому я тут. Щоб розуміти, що поки я у Харкові — то у якомусь селі їх немає. 

Які технічні навички знадобляться на службі?  

Якщо є можливість, навчіться керувати дроном, користуватись радіозв'язком, спробуйте або опануйте програмне забезпечення «Кропива», яке використовують в армії для планування, розрахунків та орієнтування.

Що ще читати/слухати/дивитись для мобілізації?

Канал «Мілітарний» — це дуже круто про різні типи військ. З психології  —  книга «Броньований розум» про ментальну підготовку бійця. Треба гуглити, бо я впевнений, буде ще більше ресурсів. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Мінекономіки створило новий гайд бронювання для підприємств

Олеся Дерзська 15 годин тому

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни

Олександр Тартачний 16 годин тому

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 28 червня 2024 20:22