Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Операційна система для темних часів

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
18 червня 2022 7 хвилин читання

Ветеран в'єтнамської війни Джеймс Бонд Стокдейл потрапив у полон, коли його винищувач-бомбардувальник був збитий під час одного з вильотів над Північним В'єтнамом. 

Ось як він згадує про ці події: «Після катапультування я мав приблизно тридцять секунд, щоб зробити останню заяву на волі, перш ніж я приземлився прямо на головній вулиці невеликого села. Я шепнув собі: „Щонайменше на п'ять років я покидаю світ технологій і входжу у світ Епіктета“.

Джеймс Бонд Стокдейл. Джерело: https://allmarineradio.com/ Джеймс Бонд Стокдейл. Джерело: https://allmarineradio.com/

Бонд Стокдейл був стоїком. Наступні 7,5 років він провів у в'єтнамській в'язниці, а потім повернувся на батьківщину, де розповідав, як стоїцизм допоміг йому вижити.

Сучасний стоїцизм

Історія Стокдейла сталося кілька десятиріч тому, коли світ теж захоплювався новими технологіями, розвивалася космічна галузь, науковці здійснювали відкриття одне за одним, але водночас тривали війни та глобальний холодний конфлікт був похмурим тлом розвитку цивілізації.

Сьогодні навколо нас ще більше технологій, ми живемо у час розвитку віртуальних світів, штучного інтелекту, вражальних можливостей у комунікаціях, блокчейну та безліч іншого. І як часто це буває в історії людства, нам здається, що світ, який творить людство, цікавіший за війну. Що то була «розвага» минулого, коли людям нічого було робити. Але, на жаль, світ людської етики, моралі та психіки розвивається не так швидко, як технології.

І ось нам теж доводиться покидати звичні хобі та усталений ритм життя та входити у світ Епіктета. 

Епіктет та одна з його багаточислельних цитат Епіктет та одна з його багаточислельних цитат

Це трохи загадкова річ. Щоразу, коли людство стискається з темними часами, воно актуалізує давні вчення, наче колективне несвідоме відчуває необхідність створити ґрунт під майбутньою слизькою дорогою. Так було раніше, так є й тепер. 

За кілька років до початку пандемії, а потім війни у світі почала зростати зацікавленість у давній філософії стоїцизму. Книжки, сайти, спільноти у Facebook та форуми на Reddit та навіть щорічна конференція Stoicon. Певний попит на стоїчний mindset виник і в Україні. Натепер я підтримую проєкт PSYSK, який є частиною Міжнародного товариства стоїків, дарую всім охочим власну невелику книжку про засади стоїцизму, розвиваю телеграм-канал та створив бота, який навчає стоїчним технікам, проводжу індивідуальні та корпоративні програми. 

Нині стоїцизм намагається вивчати практики давніх стоїків, спираючись на сучасні знання про психологію та нейрофізіологію. Його розглядають як певну ментальну програму, яку можна завантажити у мозок, щоб бути щасливим та емоційно стабільним. 

Принципи стоїцизму є в основі кількох напрямів сучасної психології. Деякі дослідники називають його протопсихологією, яка надихала Білла Клінтона, Теодора Рузвельта, Арнольда Шварценеггера, Джона Стейнбека, Джоан Роулінг, Насіма Талеба та багатьох інших відомих людей.

Україна героїв та мудреців

Ідеалом людини стоїки вважали мудреця, який втілив основні чесноти — мудрість, справедливість, поміркованість та мужність. 

За час війни на багатьох стоїчних ресурсах з'явилися статті, де українців порівнювали зі стоїками минулого. Наш народ дійсно продемонстрував мужність і стійкість перед великою загрозою. Він прийняв те, що принесла доля, але продовжив робити своє —діяти, а це можна назвати одним із головних зразків поведінки стоїка.

Річ у тому, що згідно з цією філософією чесноти чи не єдине, що людина може контролювати у своєму житті. Решта — слава, майно, гроші, влада, здоровʼя та навіть життя — вважається байдужим, бо ми ніяк не впливаємо на це. Байдуже — поза зоною нашого контролю. 

Від 24 лютого чи не всі українці вже не сумнівалися, що так і є. Втратити можна все, крім того, що відібрати неможливо. Розвиток чеснот формує характер, який є ключем до щасливого життя, тому що забезпечує правильне сприйняття реальності. Стоїки вчили, що не речі та події шкодять нам, а наші думки про ці речі та події.

Насім Талеб у своїй книзі «Чорний лебідь» пише: «Моє уявлення про сучасного мудреця-стоїка — це той, хто перетворює страх на розсудливість, біль — на інформацію, помилки — на ініціацію, а бажання — на починання».

Стоїцизм як операційна система

Письменник та інвестор Тім Ферріс називає стоїцизм операційною системою для прийняття рішень. На його думку, він формує певну систему цінностей, яка дозволяє йти на прораховані ризики, що дуже ефективно, наприклад, для підприємців.

Стоїки насолоджувалися будь-якими «хорошими речами», які були доступні, але навіть коли вони це робили, вони готувалися відмовитися від речей, про які йде мова. Сенека та інші стоїки вчать нас цінувати лише ті речі, які неможливо відібрати. Вправи стоїків дуже практичні, наприклад, ви можете жити в бідності, харчуватися наймізернішою їжею та одягатися якомога просто, скажімо, один тиждень кожні два місяці. А потім запитуєте себе: «Чи цього я так боявся?»

Відоме стоїчне розділення речей, що зветься «дихотомія контролю» допомагає позбавитись надмірних емоційних реакцій на речі, які ми не можемо контролювати. Це значно покращує якість життя, особливо в періоди тотальної невизначеності.

Стоїки вважали, що світ дуже гармонійно упорядкований завдяки Логосу. Ми не завжди можемо зрозуміти причини та наслідки того, що коїться у світі та безпосередньо з нами, бо ми є частиною величезного принципу, який все упорядковує. Правильний шлях — це життя відповідно до природи. Людська природа — розум та соціальне життя. Тому треба використовувати розум для побудови кращого соціального життя. Тільки так можлива гармонія з логосом всесвіту, а значить упорядкування життя в собі та навколо себе. 

Світ Епиктету сьогодні — це світ прийняття суворої реальності, коли розумієш, що ніякі технології не зупинять темні людські імпульси. Але водночас — це світ, в якому чітко розрізняється правдиве та байдуже, що дає змогу сфокусуватися на потрібному та намагатися жити згідно з людською соціальною та розумною природою. Сьогодні — це перемога над ворогом, турбота за постраждалих. Завтра — це відбудова країни та успіхи кожного на своєму місці. Як писав один із великих стоїків Марк Аврелій: «По-перше, уникайте всіх випадкових чи безцільних дій; а по-друге, нехай кожна дія має на меті виключно загальне благо».

І під час війни та після перемоги саме ця ідея загального блага може стати місією кожного політика, підприємця, громадянина. Через допомогу іншим та турботу про близьких, кожен покращить власний стан. 

Нещодавно я спілкувався з групою підприємців, які активно займаються волонтерством. Всі вони казали, що власних активів практично не залишилось, але ніхто з них не впадає у відчай. Вони знають, що все примножиться у свій час, бо ті ж самі якості та чесноти, які рухали їх у бізнесі, зараз рухають їх волонтерський рух. І відібрати це не можна. Прийде час й просто зміниться напрям руху, операційна система буде працювати далі.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
1
Прокоментувати
Катерина Венжик 18.06.2022, 05:29
Класний текст, почитала з величезним задоволенням, дякую!
Інші матеріали

Техніки, які допоможуть звучати впевнено під час публічних виступів та співбесід

Анастасія Шкіря 26 червня 2024 15:26

Хейт у соцмережах: чому його стає дедалі більше та як від нього захиститися

Владислав Миронович 10 червня 2024 17:00

Чому самодопомога важлива для батьків у воєнний час

Kateryna Tykhonova 10 червня 2024 13:30

Як ментальний стан блокує пошук класної роботи на IT-ринку і як це подолати

Владислав Миронович 5 червня 2024 13:00

Як працює корпоративна служба першої психологічної допомоги у компанії DataArt

Сергій Коноплицький 1 червня 2024 10:30