Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Хейт у соцмережах: чому його стає дедалі більше та як від нього захиститися

Mentoly UA
Mentoly UA Платформа онлайн психотерапії
10 червня 2024 6 хвилин читання

Нині соцмережі є місцем, де ми одночасно знаходимо інформацію, дізнаємося новини, купуємо речі, надихаємося, ділимося думками та, на жаль, агресією. Останнє — найнеприємніший бік медалі, оскільки це надзвичайно легко — написати образливий чи осудливий коментар і залишитися непокараним.

Хейт у соцмережах є формою зняття напруги, яка кривдить людину по інший бік екрана. В Україні хейт є такою собі онлайн-епідемією, оскільки його дуже багато, йому складно запобігти, а людині, на яку він скерований, його важко витримати. Світлана Прядун, психотерапевтка платформи Mentoly, пояснює, що спричиняє хейт та чому він ніколи не може бути корисним. 

Що таке хейт і чому він виникає?

Хейт — це агресивне висловлення власних негативних почуттів ненависті та злості в образливій манері у бік іншої людини. Хейт є неетичним та маніпулятивним проявом агресії із переходом на особистості. 

Важливо розуміти, що хейт ніколи не містить конструктивної критики, тому що у формі образ відбувається вилив негативного емоційного стану однієї дюдини на іншу. Часто це відбувається тому, що адресат не має змоги витримати власні почуття і зрозуміти себе. Не маючи сил витримати свій емоційний біль, він адресує його комусь і робить людині боляче. 

Таким маніпулятивним чином, коштом емоційного стану іншої людини, хейтер ніби наводить лад у власному житті. Людина ж, яка отримує хейт, просто потрапляє під гарячу руку, опинившись не у той час не у тому місці. 

Чи може хейт бути корисним?

Таких випадків не існує. Хоча хейтер і має агресивну поведінку в бік іншої людини, щоб полегшити свій емоційний стан, це полегшення триває недовго. Невдовзі людина знову відчуває сильну злість та ненависть і продовжує атакувати інших. 

Варто знати, що хейтери — це нещасливі люди. Так само як вони нібито не задоволені вами, вони незадоволені собою. Таким людям дуже важливо помітити за собою цю тенденцію та патерни поведінки й усвідомити, що саме їх не влаштовує і як можна це виправити, допомігши собі. 

Чому в суспільстві зростає хейт?

Вже понад два роки ми живемо у стані невизначеності, напруги та стресу. Насамперед страждає наша нервова система. Вона виснажується і через це дедалі складніше стає залишатися спокійними та терплячими. 

Війна робить життя важчим. Навіть справлятися із власним життям зараз нелегко — складно витримувати власні почуття і через це накопичується напруга та агресія. Тому навіть не маючи бажання сваритися, ми використовуємо будь-яку нагоду, щоб зірватися й виплеснути тривогу. Найбільше «допомагають» накопичити та вилити гнів ситуації, в яких суспільство розділяється на тих, хто «за» та «проти», на «своїх» та «чужих». 

Щоб уникнути таких емоційних гойдалок і бути стабільними, наскільки це можливо, важливо дослухатися до власних почуттів та допомагати собі. Якщо у людини все гаразд, вона не буде нападати на іншу з безжальною критикою. 

Важливо пам’ятати про турботу про себе та свій емоційний стан, бо ми реагуємо на зовнішні тригери, коли перебуваємо у нестабільному внутрішньому стані. Щоб його стабілізувати, варто зрозуміти власні цінності та орієнтири, займатися заспокійливими практиками, рефлексувати на теми, які вас хвилюють, та поставити на перше місце піклування про свій психічний стан. 

Чому легше хейтити у соцмережах? 

Хейт у соцмережах безвідповідальний та анонімний, і через це нестримний. Хоча хейтер у соцмережах навряд чи зможе образити фізично, словесний хейт не можна вважати безпечним. Багато людей сприймають його близько до серця.

Тому запам’ятайте, що хейт — це завжди неконструктивна бесіда, тому на нього не варто звертати увагу. Хейтер демонструє вам власні складні переживання, які не мають до вас жодного стосунку. 

Як правильно реагувати на хейт та як хейтити екологічно? 

Екологічність та хейт — це несумісні поняття. 

Екологічність — це коли присутні повага і ввічливість до дій та слів інших. Це здібність не висловлювати власну думку, коли вас про неї не запитують. Екологічність потребує емпатії, здатності розуміти, що відчуває інша людина, і на основі цього ухвалювати рішення, як діяти, щоб не образити її. 

Як захиститися від хейту? Варто зважати на думку тих, кому ви довіряєте та хто є для вас авторитетом, а думку незнайомців ігнорувати. 

Звісно, легше сказати аніж зробити, тому навчіться спиратися на власні думки, маючи із собою такий діалог: 

  • 1
    З’ясуйте вашу особисту думку про те, що ви виклали у соцмережах. Якщо ви задоволені, то цього достатньо, щоб припинити приймати близько до серця чиїсь в’їдливі коментарі. 
  • 2
    Якщо ви продовжуєте погано почуватися, спробуйте зрозуміти, що засмучує вас, а що хейтера. Це допоможе відокремити ваші почуття від чужих. Ймовірно ви побачите, що ваша причина суму не відповідає причині хейтера, оскільки він повністю виливає на вас свій душевний біль. Пам’ятайте, що цей біль не ваш, а та людина просто обирає такий спосіб життя і стосунків з собою. 
  • 3
    Не відповідайте на хейт. Звісно, це вирішувати вам, але існує висока ймовірність, що хейтер продовжить знаходити, що розкритикувати, і вам знову буде боляче. Від хейтера ви навряд чи отримаєте вибачення та розуміння. 

Розуміння та прийняття важливо знаходити та отримувати від близьких людей. А також бути впевненим у власних цінностях та вчинках. Тоді жоден агресивний коментар не буде страшний. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Техніки, які допоможуть звучати впевнено під час публічних виступів та співбесід

Анастасія Шкіря 16 годин тому

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 20 годин тому

Instagram вперше обігнав Facebook за кількістю дорослих користувачів в Україні

Вікторія Рудзінська 24 червня 2024 12:28

Розвиток блогу та зважена рекламна стратегія: як компенсувати вплив сезонності на трафік

Наталія Раскопа 24 червня 2024 11:00

Як створити YouTube-оголошення з високою конверсією у 2024 році?

В'ячеслав Юренко 21 червня 2024 19:00