Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Стрес від передчуття нових масованих ракетних обстрілів: як з ним впоратися?

Hold You
Hold You Сервіс психологічного консультування онлайн
21 жовтня 2023 7 хвилин читання

Передчуття можливих небезпечних ситуацій, таких як масовані ракетні обстріли, може викликати стрес та тривогу. У статті разом із психологинею сервісу HoldYou — Іриною Пікущенко, розберемо, чому ми передчуваємо небезпеку та як з цим справлятися?

Чому ми передчуваємо небезпеку?

Чи було з вами таке, що ви прокидаєтеся десь в коридорі (або в своєму «безпечному місці») за 5-10 хвилин до того, як буде «прильот», при тому, що тривога не була включена? А потім ви розумієте, що ви прокинулись тому, що дійсно ваше підсвідоме наче передчувало небезпеку — «прильот» та він таки відбувся. Після цього вам стало зрозуміло, що попередження того, що зараз буде небезпечно — і є ваше тіло, ваша підсвідомість.

Як це може бути взагалі? Це відбувається тому, що в нас є древній мозок. В самому центрі нашого мозку є одна з найдавніших частин, яка відповідає за виживання. Цю частину називають «мозок ящірки». Завдання цієї частини мозку – швидко реагувати на небезпеку / стресову ситуацію. Є три реакції: «бий», або ще її називають «атакуй» «біжи» або «тікай» «завмри» або «здавайся».

Згадайте тварин, які передчувають небезпеку. Вони вже стають тривожними, коли щось змінюється у просторі, вони передчувають своїм тілом, що є небезпека. Їх мозок та інстинкт налаштовані так, щоб відчути, почути всім своїм нутром небезпеку, інакше – не виживуть. Ті хто слабкіший – завмирають, ті, хто рівний по силі – обороняються, хто сильніший – обороняються та перемагають.

У кожної людини є своя основна реакція, спробуйте проаналізувати та назвати, яка у вас автоматична реакція на стрес?

Як впоратися зі стресом?

Для того, щоб справитися зі стресом в подібних ситуаціях, ось декілька корисних порад:

  • 1
    Дотримуйтеся заходів безпеки. Знайдіть безпечне місце на випадки тривоги вдома, на роботі та розробіть план дій на ці випадки. Підготуйтеся фізично на випадки обстрілів, відключень світла.
  • 2
    Знайдіть підтримку. Обговорюйте свої почуття та досвід з близькою людиною, яка може надати підтримку. Це може бути родина, друзі або психолог.
  • 3
    Обмежуйте відстеження новин. Спробуйте обмежити свій доступ до новин та соціальних мереж, особливо якщо вони викликають у вас тривогу. Надмірне відстеження подій може збільшити стрес.
  • 4
    Сон, харчування та фізична активність. Забезпечте своєму організму відповідний режим харчування та відпочинку. Фізична активність може бути важливою для зменшення стресу. Регулярна рухлива діяльність може допомогти вам збудити ендорфіни — "гормони щастя".
  • 5
    Використовуйте техніки релаксації. Практикуйте методи релаксації, такі як глибоке дихання, медитація або йога, щоб заспокоїти нерви та зменшити стрес.

Пропоную вправу «Безпечне місце»

Звісно, щоб зменшити дію стресу, треба убезпечити себе, але якщо немає такої змоги, то тоді ми можемо дати хоча б своєму мозоку можливість розслабитись та отримати необхідні ендорфіни за допомоги вправи «Безпечне місце».

Інструкція

Знайдіть для себе комфортне місце, щоб ваше тіло відчувало опору. Закрийте очі, та почніть повільно дихати.

Зараз спробуємо за допомогою нашої уяви створити приємні (гарні, щасливі) образи та почуття. Головне, пам’ятайте правило допомоги своїм дітям – спершу допомогти собі. Отож, будь-яку техніку, яку ми будемо з вами вивчати, необхідно відпрацьовувати на собі.

Я прошу вас уявити місце чи ситуацію, в якій ви почувалися спокійно, безпечно та щасливо. Це може бути реальне місце, яке ви пам’ятаєте, наприклад з вашого відпочинку, або місце, про яке ви чули з чиєїсь розповіді, або це може бути навіть вигадане вами місце, якого не існує. Це може бути берег моря, сонячна галявина, хатинка в горах…

По-перше, зробіть кілька глибоких спокійних вдихів та видихів. Заплющіть очі та дихайте нормально. Згадайте безпечне місце та уявіть, що ви там стоїте чи сидите. Бачите себе? Озирніться навколо у своїй уяві.

Що ви бачите? Що біля вас? Придивіться до цього предмета та з’ясуйте, з чого він зроблений. Придивіться до кольорів. Уявіть, наче ви підходите й торкаєтеся цього предмета. Який він на дотик?

По-друге, погляньте далі. Що вас оточує? Чи далеко ці об’єкти? Придивіться до їхніх кольорів, форми та тіней. Це ваше особливе місце, тож ви можете уявити собі, що забажаєте. Уявіть, що ви босоніж стоїте на землі. Яка земля? Ходіть повільно, приглядайтеся до всього, що вас оточує, як виглядають предмети, які вони на дотик.

Що ви чуєте? Можливо, тихі звуки вітру, птахів чи моря? Чи відчуваєте тепло сонячних променів на своєму обличчі? Які запахи манять вас? Можливо, це запах морського повітря, квітів чи вашої улюбленої страви? У своєму спеціальному місці ви можете уявити будь-які речі, доторкнутися до них чи понюхати їх, або ж почути приємні звуки. Ви почуваєтеся тут спокійно та щасливо.

По-третє, зараз уявіть, що поруч із вами у вашому місці є хтось особливий для вас. Він тут, щоб бути поруч з вами та підтримати вас. Хто це? Уявіть, що ви поруч з цією людиною у своєму безпечному місці. Ця людина буде там завжди, як тільки ви матимете бажання з нею спілкуватись.

Наостанок ще раз озирніться в своїй уяві. Роздивіться усе добре. Запам’ятайте, що це для вас особливе місце назавжди. Ви в будь-який момент можете уявити себе там, щоб заспокоїтись та відчути себе в безпеці і щасливо.

А тепер приготуйтеся розплющити очі та залишити своє спеціальне місце. Ви зможете туди повернутися, коли забажаєте. Розплющивши очі, ви почуватимете себе спокійніше та щасливіше.

Спочатку може бути досить важко уявити своє безпечне місце, але з кожною наступною спробою воно виникатиме у вашій уяві щораз яскравіше і привабливіше.

Ця техніка стане корисною і для ваших дітей. Якщо вони дошкільного і молодшого шкільного віку, то ви можете разом із ними придумати це місце, уточнюючи деталі. Поруч із дитиною у цьому місці може бути вигаданий персонаж, супергерой із мультфільму чи улюблена лялька.

Після обговорень ви можете запропонувати дитині намалювати це місце. Є прямий зв’язок між уявою та почуттями. Як дорослі, так і діти можуть контролювати те, що вони бачать у своїй уяві і, як наслідок, — те, що вони відчувають. Тому щоразу, коли почуваєте себе кепсько, можете скористатись цією технікою. Будьте впевнені, вона завжди допоможе та підтримає вас.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Molfar ідентифікував воєнних злочинців, що обстрілюють Харківщину

Олеся Дерзська 3 години тому

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Техніки, які допоможуть звучати впевнено під час публічних виступів та співбесід

Анастасія Шкіря 26 червня 2024 15:26

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36