Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Техніки, які допоможуть звучати впевнено під час публічних виступів та співбесід

Анастасія Шкіря
Анастасія Шкіря Partnership Manager в Mate academy
26 червня 2024 7 хвилин читання

«Для нас важливо, щоб кандидат мав класні софт-скіли. Ми можемо допомогти з опануванням нової технології, а ось з комунікацією, презентацією ідей важче», — все частіше отримую подібні запити на таланти від рекрутерів та СЕО, бо займаюсь розбудовою партнерств з роботодавцями в EdTech-стартапі Mate academy, який направлений на навчання ІТ-професіям та допомогу з працевлаштуванням.

Це черговий доказ того, що софт-скіли нині прирівнюються до хард, особливо в джуніор-спеціалістів. Розуміючи цю конкурентну перевагу, ми багато уваги приділяємо їхньому розвитку в студентів. І найбільший фокус робимо на вмінні комунікувати, зокрема публічно. На внутрішньому модулі з public speaking вчимо технікам, як перемогти страх та звучати впевнено під час співбесід, демо проєктів, командних зустрічей тощо.

Далі хочу поділитися деякими з них, але спочатку визначимо, за якими ознаками аудиторія зчитає ваше хвилювання.

Ознаки переживання

  • 1
    Нерегульовано вживаєте слова «мабуть», «напевно», «можливо». Заповнюєте паузи еканням.
  • 2
    Говорите дуже тихо, через що співбесіднику доводиться прислухатися й перепитувати. Прагніть до середньої гучности та сили в голосі, без тремтіння.
  • 3
    Неправильно вимовляєте слова, плутаєте закінчення і постійно виправляєте себе.
  • 4
    Намагаєтеся зменшити зайнятий собою простір, втягнувши плечі й схилившись.
  • 5
    Спрямовуєте погляд донизу. Якщо вам потрібен час на «подумати», краще подивіться убік. В ідеалі, завжди зберігайте зоровий контакт.
  • 6
    Дуже швидке хаотичне мовлення. Зазвичай так буває, коли людина переповнена емоціями, адреналін підскакує — і важко повернутися до помірного темпу. Також це частий випадок, коли людина боїться щось забути й набирає швидкість, щоб встигнути все сказати.

Гарна новина — всі ці прояви можна контролювати. Якщо ви відчуваєте тремтіння рук, підвищене серцебиття, почервоніння перед важливою подією, тоді пропоную випробувати наступні лайфхаки.

Низьке дихання

Найдієвіший спосіб швидко заспокоїтися. Рахуємо до чотирьох і повільно вдихаємо повітря через ніс, направляючи його в живіт. Для контролю правильності можете покласти одну руку на живіт, іншу — на грудну клітину. Перша має при вдиху йти вперед, друга — не рухатися. Далі затримуємо дихання на чотири рахунки й видихаємо на 6–7 рахунків. Головний секрет: видих завжди має бути довшим за вдих.

Тремтіння кістьми рук

Уявіть, що ви хочете стряхнути мокрі руки. Ось так робимо 20 разів — і ви відчуєте, як поступово заспокоюєтеся.

Позіхання

Улюблена вправа учасників нашого модулю з публічних виступів. Відкриваємо широко рот й глибоко вдихаємо, як при позіханні. Через хвилину ви дійсно почнете позіхати й це зніме напругу з вашого тіла.

Розслаблення

За 5-10 хвилин до старту співбесіди, сідаємо на стілець. Розслабляємо все тіло, закриваємо очі й опускаємо руки. Уявляємо, як вони стають довгими, вже дістають підлоги й плавно простягаються по ній. Уявіть, що вони безкінечні. Уся напруга йде від вас по рукам в землю.

Фізичні вправи

Перед виступом зробіть кілька присідань чи віджимань, пострибайте на місці. Тільки не дуже активно, щоб не збити дихання й зберегти охайний вигляд.

Якщо ж ви виступаєте перед аудиторією оффлайн, «за лаштунками» пройшлися по вище викладеному чеклісту й все одно хвилюєтеся, то є ще кілька практик, які допоможуть вам зібратися. 

Дайте собі 5-10 секунд фори

Ніколи не починайте основну розповідь одразу, як вийшли перед аудиторією. Витримайте паузу, щоб встановити зоровий контакт із 2–3 людьми, бажано з різних частин залу. Так вам буде легше не втрачати зв'язок з аудиторією упродовж виступу. Передивіться кілька відео TED Talks, щоб переконатись, що більшість спікерів так роблять.

Використовуйте техніку «Слон у клітці» 

Ми хвилюємося під час виступу та співбесіди, оскільки вся увага направлена на нас. Звідси відчуваємо дискомфорт: боїмося забути слова, виглядати кумедно, неправильно висловитися тощо. Тому наша задача переключити фокус з нас на аудиторію: уявіть, що це ви прийшли подивитися на всіх. Відслідковуйте реакцію на ваші слова: коли люди посміхаються, коли напружуються.

Тримайте (себе) у руках

Якщо ви розумієте, що не можете впоратися із тремтінням рук або ж не знаєте, як влучно використати жестикуляцію, візьміть будь-який релевантний фізичний предмет, наприклад, ручку. Так ви не будете ще окремо думати над тим, куди діти руки або як їх використовувати, а також зможете частково перевести хвилювання в цей предмет.

А що робити з контентом? Звичайно, всі ці поради безсилі, якщо ви просто погано підготовлені за темою виступу. Головне правило: не намагайтеся написати текст та просто його зазубрити. Це погана практика. Стрес дасть своє і ви точно щось забудете.

Кроки підготовки контенту:

  • 1
    Прочитайте набагато більше інформації по темі, ніж потрібно.
  • 2
    Після першого прочитання закрийте всі джерела й випишіть тезово те, що ви запам’ятали. Це саме та інформація, яка була найцікавішою для вас (ймовірно, буде й для слухачів), тож так більше шансів, що під час виступу ви її не забудете.
  • 3
    Далі читаємо ще раз, фокусуючись на тих моментах, які записали тезово.
  • 4
    Пишемо розширений план, про що будемо говорити.
  • 5
    Скорочуємо його на 50% до найважливіших слів й отримуємо короткий план.
  • 6
    Закриваємо всі нотатки й починаємо імпровізовано розповідати доповідь. Не зупиняючись, коли щось сказали не так. Просто фіксуємо це в голові й рухаємося далі.

Після 4–5 таких імпровізацій ви будете ідеально говорити та презентувати. Подібне працює з підготовкою до співбесід. Це на перший погляд здається, ніби так легко розповісти про себе та власний досвід. В моменті можна загубитися й просто забути назвати найбільш релевантний кейс. Тому завжди прописуйте собі тези по основним блокам у резюме: що робили, яких результатів досягли, чим найбільше пишаєтеся, яким бачите свій розвиток тощо.

Ідеальний варіант попередньо прогнати матеріал з кимось, хто може дати вам ґрунтовний фідбек. Для підготовки студентів до співбесід ми організовуємо mock-інтервʼю українською та англійською мовами як з ментором, так і АІ. Інколи навіть робимо публічні техчеки із запрошеними зовнішніми експертами, після такого досвіду ніякі виступи студентам вже не страшні.

Вміння чітко та впевнено артикулювати свою думку приносить професійну та особисту вигоду, адже допомагає досягати цілей: захопити своєю ідеєю, отримати пропозицію про співпрацю, карʼєрно розвиватися. Головне — робити через страх і багато-багато практикуватися.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Хейт у соцмережах: чому його стає дедалі більше та як від нього захиститися

Владислав Миронович 10 червня 2024 17:00

Чому самодопомога важлива для батьків у воєнний час

Kateryna Tykhonova 10 червня 2024 13:30

Як ментальний стан блокує пошук класної роботи на IT-ринку і як це подолати

Владислав Миронович 5 червня 2024 13:00

Як працює корпоративна служба першої психологічної допомоги у компанії DataArt

Сергій Коноплицький 1 червня 2024 10:30

Як розмови можуть допомогти дітям висловити свої почуття? Топ 5 технік живого спілкування

Kateryna Tykhonova 31 травня 2024 14:00