Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Спекотне промо
Спекотне промо
1 червня 2024 11 хвилин читання

Як працює корпоративна служба першої психологічної допомоги у компанії DataArt

Вивчаючи нашу епоху, нащадки точно шукатимуть причини такої кількості випробувань, що випали на долю цього покоління: революції, пандемія, а тепер війна. Зміни болючі, їх складно проходити, але хіба ми маємо інші варіанти? Уникати реальності не можна, але прийняти те, що є, та діяти відповідно до обставин — це єдиний можливий шлях, на якому кожному потрібна підтримка.

У 2019 році людство дізналося про китайське місто Ухань, де вперше виявили у людини COVID-19. Відтоді звичне життя мільйонів людей змінилося. Маски, заборони, закриті кордони та заклади відпочинку, віддалена робота. Хто знав, що це лише початок, принаймні в Україні? Хто передбачав подальші страшні події? 

Наче відчуваючи епоху змін, людство увійшло до неї з новими знаннями. Ментальне здоров’я стало трендом, психологічні книжки видають великими накладами, кількість фахівців різних психологічних напрямів зростає неймовірними темпами. У великих компаніях з’являються корпоративні служби психологічної підтримки. SPEKA розповідає про одну з них, створену у компанії DataArt.

Лінія психологічної допомоги DataArt 

Навесні 2019 року DataArt вирішила запустити корпоративну службу першої психологічної допомоги DataArt Helpline. У компанії усвідомили важливість психологічного здоров’я для загального добробуту колег і вирішили створити конфіденційну службу підтримки, щоб допомогти співробітникам долати робочі та особисті виклики.

Катя Корнелюк
Катя Корнелюк
Head of HRM DataArt Odesa

«Пам’ятаю момент, коли Helpline тільки створювався та наші перші зустрічі невеликою кількістю людей, і той масштаб, в який він переріс та наскільки злагоджено працює зараз, викликає захоплення. Дійсно відчуваєш причетність до того, щоб колеги почувалися краще, допомагаєш їм відшукати шлях вирішення своєї проблеми». 

Цікаво, що більшість компаній, в яких ініціювали подібні програми, на той час залучали психологів ззовні. З відповідними спеціалістами укладали контракт, вони відвідували компанію або працювали онлайн (у період пандемії тільки онлайн). У DataArt вирішили будувати власну службу психологічної підтримки. Почали із сімох колег-волонтерів, в яких була психологічна освіта та великий досвід роботи.

«Ми віримо, що перебування «всередині» компанії, знання та повага до наших цінностей, відчуття корпоративної динаміки допоможуть членам DataArt Helpline краще служити колегам», — розповідають у компанії. 

Цей досвід дозволив DataArt за п’ять років розвинути внутрішній сервіс ментальної підтримки до команди з 14 волонтерів та 5 психологів, які працюють у різних напрямах, мають магістерські ступені або відповідні психологічні сертифікати та великий досвід. Вони готові вислухати, дати пораду, а також зв’язати людину з терапевтами, якщо потрібен глибший підхід. Психологи працюють лише у DataArt Helpline, волонтери поєднують цю діяльність з іншою у межах DataArt.

Юлія Комарова
Юлія Комарова
Head of HRM DataArt Lviv

«Приєдналась як волонтерка до команди Helpline від початку її створення. Маючи психологічну освіту, я завжди цікавилась можливістю інтегрувати свої знання у роботу і мати змогу допомогти собі й людям у складних ситуаціях. Я згадую перші дні війни, коли львівський офіс став потужним хабом допомоги для українців, що покидали свої домівки й проводили в дорозі по декілька діб. Пам’ятаю розгублені погляди, очі, повні страху і невизначеності, та невимовну подяку за можливість перепочити, випити чаю з канапкою та прийняти гарячий душ. Тоді вся наша львівська команда була Helpline-волонтерами цілодобово, і ми зрозуміли, як добре слово, підтримка і готовність вислухати може зцілювати рани». 

Найбільш поширені запити, з якими працює лінія підтримки, щоб допомогти колегам-українцям, це:

  • страхи, втрата та горе, стрес, пов’язаний із війною;
  • синдром того, хто вижив;
  • стрес, пов’язаний із вимушеним переміщенням чи імміграцією.

Межа між робочими та особистими проблемами часто розмита. Колеги можуть зіткнутися з вигоранням, стресом або тривогою, що може вплинути як на їхні професійні досягнення, так і на особистий добробут. Співробітники також можуть зіткнутися з особистими проблемами, як-от труднощі у відносинах, горе, сімейні проблеми або невпевненість. 

Катя Корнелюк, яка мешкає в Одесі, розповідає, що оскільки у місті часто неспокійно, колеги звертаються за тим, щоб просто виговоритись. Деякі колеги ще не звикли до культури звернень до психологів, і під час бесіди часто наважуються на такі зустрічі. 

Катя Корнелюк Катя Корнелюк

«Почастішали звернення зі страхом втратити роботу. І як добре, що, окрім підтримувальної бесіди, можна спиратися на опції, що є у компанії: якщо проєкт завершився, у колеги є час на пошук нового проєкту та оплачуваний час на його очікування, а також опції із запитом на менторство та отримання нової кваліфікації. 

Доволі часто стикаюсь із питаннями страху виходу із декрету, особливо якщо він був довгим, синдромом самозванця. І у цьому колегам потрібна опора та орієнтація, як вони можуть поступово адаптуватися. 

Підтримуємо зв’язок і з тими колегами, які зараз воюють. І тут знову варто подякувати компанії, що, окрім підтримувального слова, надає регулярну фінансову допомогу. 

Почастішали випадки звернень розібратися з тим, як не довести до конфлікту в команді, оскільки всі зараз відчувають колосальне нервове напруження і дуже чутливі та вразливі у комунікаціях. Тому також намагаємось розкласти все по поличках, долучаючи наявні інструменти компанії», — додає Катерина. 

Небезпечно ігнорувати психологічні проблеми, тривожність, депресивні епізоди, спричинені обставинами позаробочого життя.

Страждає сама людина, страждає робочий процес, усе це взаємопов’язане, тому інвестиції у корпоративну психологічну підтримку є ефективними, хоча йдеться насамперед про відповідальність за своїх людей.

Гарантуючи безпечне місце для обговорення проблемних питань, DataArt Helpline прагне запобігти загостренню проблем і надати людям можливість шукати належну підтримку. 

Юлія Комарова Юлія Комарова

«Звісно, часом і самому потрібна допомога, інколи відчуваєш себе спустошеним і безсилим, у такі моменти «свої» ж люди приходять на допомогу. У нас в Helpline є регулярні зустрічі з усією командою. Тут панує безпечна атмосфера прийняття, яка допомагає розкриватись та ділитись, знаходити підтримку та ресурс. Обожнюю своїх колег і знаю, що ми вже набагато більше ніж просто колеги», — каже Юлія Комарова.

Іноді DataArt Helpline залучають до психологічної роботи й родину колеги. 

Ми завжди працюємо залежно від запиту: іноді на групові сесії запрошуємо дітей, родичів чи партнерів колег, іноді проводимо консультації для пар. Також психологи можуть працювати із родиною колеги напряму: партнери, діти, батьки, брати чи сестри. Але важливо, щоб запит був саме від колеги. 
DataArt Helpline

Структура служби психологічної підтримки DataArt Helpline

Перша точка контакту — корпоративна розсилка DataArt Helpline. Також із корпоративними психологами та нашими волонтерами можна зв’язатись через внутрішній портал. Не потрібно описувати жодних деталей проблеми, достатньо просто сказати «мені потрібна допомога».

З розсилки заявку забирає або один із корпоративних психологів (якщо заявка українською чи російською), або один із волонтерів служби (якщо заявка іншими мовами або апелює до конкретного волонтера).

Далі підключається первинна психологічна оцінка у вигляді однієї-двох розмов, після якої колезі рекомендують обрати зовнішнього спеціаліста (психотерапевта або психіатра, якщо потрібна медикаментозна підтримка) або заявку переводять до внутрішньої служби Grievance для створення офіційної скарги, яка буде розбиратись згідно із внутрішніми політиками чи Learning & Development із запитом на професійний розвиток чи коучинг.

Як працює глобальна служба DataArt Helpline

Мови

DataArt — глобальна компанія, що працює у різних країнах та має співробітників, які спілкуються різними мовами. Тому підтримка DataArt Helpline доступна кількома мовами — англійською, українською, іспанською, польською та німецькою. 

Конфіденційність

Конфіденційність має вирішальне значення для ефективності DataArt Helpline: кожен член команди DataArt Helpline підписує договір про нерозголошення інформації, який отримує під час консультацій колег. 

Кількість консультацій

DataArt Helpline працює у певних рамках, щоб забезпечити ефективність. Кожному, хто звертається по допомогу, надається до 10 консультацій (це певний стандарт у більшості випадків психологічної допомоги), хоча можуть бути винятки залежно від обставин.

Служба застосовує консультативний підхід, а не терапію, зосереджуючись на короткостроковій, орієнтованій на цілі підтримці для вирішення конкретних викликів. Саме терапію за бажання колеги проходять самостійно у зовнішніх психотерапевтів.

Під час пандемії COVID-19 в Україні команда DataArt отримала нагороду Wellbeing (проєкт року) від HR Brand Award 2020, а також виграла спеціальну номінацію «Вибір номінантів премії» за проєкт «Wellbeing Weeks». 

«У березні-квітні 2020 року ми проводили серію онлайн-заходів, щоб допомогти колегам адаптуватися до нових умов життя, які принесла глобальна пандемія: збирали зворотний зв’язок від колег, хто як почувається, проводили вебінари з провідними спеціалістами mindfullness, спорту, навчання та психотерапії, популяризували DataArt Helpline, наші благодійні програми, внутрішні клуби за інтересами, а також такі наші бенефіти, як mental health day off та спеціальну Wellbeing-колекцію у внутрішніх магазинах. Накопичені Thank You Points, які колеги отримують як визнання, можна було обміняти на маски для сну, пляшки для води, фітнес-трекери, антистресові м’які іграшки, підписки на сервіси з медитації та інше», — розповідають у компанії.

DataArt Helpline: плани на майбутнє

Компанія проводить опитування та збирає зворотний зв’язок: які теми найбільше турбують колег, чи задоволені співпрацею колеги, які зверталися по допомогу до DataArt Helpline та, найголовніше, чи порадять звернутися до корпоративної психологічної служби іншим колегам?

Статистика демонструє високий рівень задоволеності та довіри серед співробітників компанії.

  • 54% респондентів з упевненістю рекомендували б свого колегу до DataArt Helpline;
  • 55% колег вважають, що служба може робити більше у сфері психічного здоров’я;
  • лише 7% вважають, що психологічна підтримка на робочому місці не повинна надаватися, оскільки це особиста справа і потенційно може зашкодити репутації людини.

У компанії планують й надалі підтримувати українських колег, адже легше не стає, війна триває. Серед активностей:

  • Telegram-канал із корисними матеріалами, які колеги можуть використовувати самостійно, щоб підтримати себе та інших;
  • база українських психологів та онлайн-сервісів із пошуку українських психологів, які рекомендують колегам, що шукають підтримки офлайн у різних містах або онлайн;
  • до команди приєднався військовий психолог, адже у компанії працюють колеги-ветерани.

Також у DataArt є глобальні плани, які стосуються усіх 20+ країн, де працює компанія:

  • закінчити розроблення курсу з першої психологічної допомоги для HR та People Project Managers та опублікувати його на внутрішній навчальній платформі;
  • проводити внутрішні вебінари різними мовами на актуальні теми самодопомоги за стресу, вигорання, адаптації під час переїзду, страху втратити роботу.

Структурний підхід до організації психологічної підтримки, побудова звернень, регламенти роботи психологів та волонтерів, збір зворотного зв'язку зробила DataArt Helpline ефективним підрозділом всередині компанії. Цей досвід може стати в нагоді для багатьох компаній не тільки в технологічному секторі.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Для чого потрібна карʼєрна стратегія або чому важливо розуміти, що тебе очікує за 5 років?

Марія Баня 4 години тому

Техніки, які допоможуть звучати впевнено під час публічних виступів та співбесід

Анастасія Шкіря 26 червня 2024 15:26

Освіта 2024: Чи треба школярам іти у технарі?

Сергій Коноплицький 25 червня 2024 18:28

Робота пришвидшується, але замовлень меншає: як ChatGPT та інші нейромережі впливають на ринок фрилансу

Олександр Тартачний 20 червня 2024 09:00

Можливості, які ви несвідомо втрачаєте: три неочевидні способи знайти роботу у 2024 році

Владислав Миронович 17 червня 2024 15:30