Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Можливості, які ви несвідомо втрачаєте: три неочевидні способи знайти роботу у 2024 році

Анна Черниш
Анна Черниш Co-founder & CEO at Lezo
17 червня 2024 13 хвилин читання

Бізнесу потрібні люди, людям потрібна робота. У квітні 2024-го на ринку праці зафіксували рекордну кількість вакансій. Водночас кандидатам досі складно відшукати «свою» компанію, яка б заметчила їхні кар’єрні амбіції та зарплатні очікування з умовами праці. Ефективним рішенням може бути вихід за межі традиційних методів пошуку. У цій статті розповідаю, як це зробити без зайвого клопоту та із задоволенням.

Ситуація на ринку праці

Потрібно усвідомити, що ті, хто зараз росте, шукають працівників — це геть інші бізнеси, ніж були до 2022 року. Анметч здебільшого виникає, тому що навички, які зараз потрібні тому чи іншому бізнесу, дуже змінилися за останні два роки. Зараз вони частіше не збігаються з навичками, які є у шукачів роботи, і це зумовлює кризу.

Станом на травень 2024 року ринок праці у креативних і технічних сферах повільно, але відновлюється до рівня 2023-го. За даними djinni, кількість вакансій у березні-квітні 2024-го повернулась на рівень липня 2023-го, а кількість відгуків на одну вакансію — найменша за останні 9 місяців. Водночас потрібно розуміти, що дуже змінилася картинка наймання на ринку: зараз найбільше шукають спеціалістів з Marketing & Sales, окрім того, дуже змінилися типи компаній, які активно хайрять: це вже не аутсорси, а продуктові компанії й не диджитал-бізнеси, які шукають диджитал-спеціалістів.

Зараз компанії більше фокусуються на навичках кандидата, ніж на попередніх тайтлах позицій. Особливо це відчутно на мідл+ вакансіях.

Для кандидатів це сигнал, що спонукає до:

  • детальної розповіді про свій досвід у CV та LinkedIn, адже просто зазначення позиції та компанії більше нікому не цікаві;
  • актуалізації свого шляху до досягнення, надання подробиць розроблення власних проєктів у професійних соцмережах (раджу LinkedIn, якщо ваш фокус — технологічні компанії);
  • створення привабливого портфоліо. Це стосується не лише дизайнерів — портфоліо маркетолога, копірайтера чи продакт-менеджера теж має бути на рівні.

Рекрутери теж відчули вплив трансформацій. Для них вони втілилися у необхідності не обмежувати себе лише тайтлами кандидатів. Тепер рекрутер шукає кандидатів за ключовими навичками, переглядає фахівців із суміжних сфер, навіть якщо він обіймає іншу позицію і працює в іншій сфері (креативній, громадській тощо). Приклад: наймання Head of Product з технологічної компанії на позицію Digital Lead в агентство.

У Lezo ми намагаємося допомогти рекрутерам усунути барʼєри і віднайти метч, показуючи найкращі опції вакансій або кандидатів саме за навичками та досвідом, а не за назвою, щоб процес пошуку був простішим та швидшим для обох сторін. Часом нові можливості приходять із зовсім інших напрямів та професійних сфер, і саме цьому ми хочемо сприяти.

Ознайомлення з рефералами / особистими рекомендаціями. Рекрутер хоче знати, що про співпрацю з вами думають інші. На практиці це означає, що кандидатам краще відразу додавати у свій профіль на джоб-бордах контакти рефералів. Не зайвим також буде просити знайомих та ексколег зареферити вас на ту чи іншу позицію або поділитися вашим постом про пошук роботи.

Спосіб 1. Нетворкінг

Нетворкінг — це про непублічні можливості. Багато вакансій не комунікуються назагал, а закриваються завдяки особистим контактам. Часто це позиції, де навіть немає чітко сформованих обовʼязків, але є загальне бачення зони відповідальності. Нетворкінг — найкращий спосіб дізнатися про такі можливості.

Окрім того, нетворк дає найкраще розуміння того, що відбувається на ринку — які є проблеми і виклики. Це також можливість запропонувати рішення у вигляді своїх навичок і компетенцій.

Ключова навичка сьогодні — вміння себе «упаковувати» та «продавати», розуміти власні суперсили і вміти їх показувати — у CV, на інтервʼю тощо.

Ні для кого не новина, що сьогодні як ніколи актуально бути адаптивним та гнучким. Бізнесам потрібно швидко змінюватись і пристосовуватись під нові реалії, а отже, кандидатам також: планувати постійне донавчання, бути адаптивним у зміні проєктів, уміти працювати в умовах невизначеності.

Не навичка, але те, що виділить вас серед інших кандидатів і буде ключем до успіху в спілкуванні з потенційним роботодавцем — уміння розказати, що ви можете принести компанії, який свій унікальний досвід та експертизу (якої у них ще немає).

Поради для ефективного нетворку. Джерело: HubSpot Поради для ефективного нетворку. Джерело: HubSpot

Поширені помилки при спробах зав’язати професійні контакти:

  • нав'язливість та односторонній підхід: часто у нетворку фокусуються лише на своїх потребах і самопрезентації замість того, щоб дізнатись більше про співрозмовника;
  • відсутність мінімальної підготовки: недостатнє розуміння особи, з якою є бажання встановити контакт, та її професійних інтересів;
  • намагання придумати та підписати співрозмовника у спільний проєкт тут і зараз — таким чином ви не залишаєте простору для ухвалення рішення і, скоріше за все, відповідь буде негативною, тож краще обмінятися контактами і повернутися з пропозицією (якщо вона у вас є) за окремою розмовою, де всі учасники вже в контексті;
  • використання невідповідних платформ, заходів чи обставин для нетворку (краще не напрошуватись на співбесіду на вечірці).

Як нетворкати в онлайні?

Перше: не бійтесь писати першим, кликати людей на каву і проявляти ініціативу. Мені безмежно складно таке робити, але кожного разу коли я наважувалась — отримувала найпрекрасніші знайомства, наприклад, з Юлею Кудіною.

Ключ до успіху — бути щирим і розуміти бекграунд іншого

Мені вдавалося отримувати офери завдяки нетворку, але, на жаль, ніколи не мала нагоди ними скористатись. Натомість знаходила класні майбутні робочі звʼязки — для запуску нових проєктів та колаборацій.

Корисні знайомства чекають вас на конференціях, онлайн-подіях (як-от «Кар’єрна Мета Хата 2.0»), в онлайн-спільнотах, навчальних комьюніті, волонтерських ініціативах та соцмережах (краще зав’язувати професійні зв’язки в LinkedIn). 

Також чудово працюють менторські платформи: якщо ви вже реалізувались як спеціаліст — вас будуть знаходити чудові люди, і ви можете приносити користь. Якщо ви тільки починаєте свій шлях — не бійтесь писати і бронювати сесії з усіма, хто вам цікавий. 

Спосіб 2. Пітчинг, коли не просили

Пітчинг — це потужний інструмент, адже роботодавці люблять проактивних та ініціативних людей, особливо якщо ці риси доповнюються реальним досвідом та навичками.

Пітчити себе «вхолодну» завжди важко і ризиково, тому будьте готові до можливих негативних відповідей або відсутності реакції. Це нормально, варто продовжувати пошук «свого» співбесідника. Вихідний пітчинг допоможе вам натренувати навичку реагувати на будь-який фідбек — зворотний зв’язок сам по собі цінний, тому що допоможе вам краще зрозуміти себе та пітч — або компанію, яка вас цікавить.

Як запітчити себе правильно:

  • заводьте розмову безпосередньо з хайринг менеджерами або лідами, які потенційно можуть шукати людей в команду. HR-и та рекрутери також можуть придумати для вас класну потенційну позицію в компанії, але вони частіше мислять в категоріях існуючих посад. Хайринг менеджери мають більше свободи у цьому плані. 
  • ваша задача — не просто розповісти, що ви класні, а показати, яку експертизу ви можете принести команді і компанії. Думайте про їхні можливі потреби і болі в першу чергу;
  • не розраховуйте на харизму. У вас має бути якщо не план, то крупні мазки того, про що ви плануєте розповідати. Якщо ви самі не знаєте, чим можете зацікавити роботодавця чи партнера, то як вони про це здогадаються?

Я знайшла свою першу повноцінну роботу ще будучи студенткою саме завдяки пітчингу, про який ніхто не просив. Я відправила «вхолодну» лист у Projector, у якому розповіла про себе і у чому можу бути корисною. За два тижні мене покликали на співбесіду і відразу запропонували стати частиною команди.

Спосіб 3. Контакти у метавсесвіті

Сучасні технології потребують сучасних дій. Проактивним читачам раджу відслідковувати події, на яких збираються представники компаній і, що важливіше — рекрутери та HR-и. Один з таких івентів — «Кар’єрна Мета Хата 2.0» — яка відбудеться вже 22 червня.

Її організатори — онлайн-інститут вільної освіти Projector та кар'єрний АІ-сервіс Lezo — прагнуть з’ясувати кар’єрні перспективи для middle+ спеціалістів в ІТ і креативних індустріях. Для цього вони організували простір, де зустрінуться:

  • 1000 middle+ спеціалістів, зацікавлених в кар'єрному розвитку: interface design, graphic design, marketing, management, development & data science, hr, sales.
  • 15+ кращих компаній українського ринку, що прагнуть розвивати себе та світ.

Щоб долучитися, учасниками потрібен будь-який пристрій з доступом до інтернету: телефон, ноутбук, комп’ютер, планшет, тощо. Для гордих власників VR окулярів буде опція приєднатися і за допомогою них. Усім зареєстрованим надійде зрозуміла інструкція, яка не дозволить заплутатися.

Подія відбудеться у метаверсі на платформі Spatial — це цікаво та нескладно. Зареєструватися можна за посиланням.

Чому традиційні методи пошуку роботи стають менш ефективними

Зважаючи на свій досвід кандидатки та СЕО, можу сказати, що традиційний процес хайрингу схожий на пошук голки в копиці сіна для обох сторін. З одного боку, рекрутери отримують сотні відгуків на вакансію з резюме, більшість з яких виявляється нерелевантними.

Незважаючи на це, рекрутер має витратити багато часу та ресурсів на відповіді. Кандидати ж настільки звикли, що відповідь буде в кращому випадку від однієї з 20-30 компаній, що відправляють резюме всюди, де хоч якось можуть заметчитисть — часто без особливого розбору деталей вакансії.

Окрім того, рекрутери звертають увагу на хард скіли, але фінальне рішення ухвалюється після аналізу софтскілів та цінностей — а це важко зрозуміти й оцінити на скринінгу. 

У результаті усі фрустровані, бо доклали чимало зусиль і не знайшли бажаного метчу.

Моя порада кандидатам — фокусуватися не лише на назві професії, а на своїх ключових навичках, бо вони можуть проявлятися в різних напрямках. Регулярно досліджуйте ринок — які нові компетенції потрібні і зʼявляються, які скіли потрібні роботодавцям. Виділіть час на донавчання себе.

У 2024 році потрібно бути готовим витратити до 6 місяців на пошук роботи та всі етапи співбесід. Процес пошуку є практично повноцінною роботою! Він передбачає:

  • якісний аналіз своїх сильних сторін;
  • упаковку їх в CV чи портфоліо тощо;
  • підсилення скілів, які потрібні потенційним роботодавцям;
  • процес комунікації, виконання тестових, надання й отримання фідбеку.

Чарівної таблетки не існує, але, зважаючи на обставини на ринку, можна відслідковувати, які зі сфер зараз активно розвиваються. Наприклад, у 2022-2023 роках дуже активно росли різні ГО, нон-профіт організації (включаючи міжнародні) — і мали велику нестачу кадрів. Зараз ця тенденція не така яскрава, але тренд ще відчутний. 

У 2024 році ми спостерігаємо тенденцію, в якій багато виробничих компаній збільшують обсяги найму — і в тому числі потребують спеціалістів з креативних та технічних сфер. 

Наприклад, у LEZO 30% роботодавців — це виробничі компанії. Одним з них є виробник сиру Ardis Group. Його експертиза полягає саме у виготовленні свіжих сирів, але разом з тим компанія потребує PR-, маркетинг- та продакт менеджерів. 

Пошук роботи іноді виснажує, але є способи, які дозволяють знизити внутрішній тиск і градус переживань:

  • отримання фідбеку на CV та портфоліо від менторів;
  • доєднання до комьюніті однодумців, які на тому ж шляху і розуміють ваш досвід та переживання;
  • спілкування з декількома рекрутерами, проведення так званих «тренувальних інтерв’ю».

Почніть робити маленькі кроки вже зараз — купіть книгу про софт скіли, послухайте подкаст від гуру у своїй сфері, зареєструйтеся на «Мета Хату», де гарантовано зможете зустріти і роботодавців, і однодумців. Для натхнення лишаю добірку корисних книг, посилань та блогерів, за якими слідкую. Вірю, що це допоможе зробити перший крок до оферу мрії легко і з задоволенням.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Для чого потрібна карʼєрна стратегія або чому важливо розуміти, що тебе очікує за 5 років?

Марія Баня 27 червня 2024 17:20

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Освіта 2024: Чи треба школярам іти у технарі?

Сергій Коноплицький 25 червня 2024 18:28