Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вкладають, але потроху: венчурні фонди про інвестиції у воєнний час

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
2 жовтня 2023 11 хвилин читання

Через високі облікові ставки, глобальну рецесію та масові скорочення 2023 вже назвали найважчим роком для стартапів за останнє десятиліття. Для українського продуктового IT ситуацію ускладнює ще й війна росії проти України. Попри це венчурні фонди не припиняють інвестувати в українські стартапи. SPEKA розпитала учасників ринку про зміни за останні півтора року, перспективні сфери.

Венчурні інвестиції в українські стартапи та IT у 2022-2023 р. Венчурні інвестиції в українські стартапи та IT у 2022-2023 р.

Що таке Incredible Tech

Українське IT налічує понад 2300 компаній. До каталогу потрапили продуктові компанії та розробки світового рівня, деякі з яких не мають аналогів. Це безпілотник Shark UAV, продукти для Mac від MacPaw, біонічна рука від Esper Bionics, антидронові та антиБпЛА-системи тощо. Всього у списку 96 ІТ-компаній та 31 успішний продукт. 

Каталог створили IT Ukraine Association, Мінцифри та агенція TopLead за підтримки UKRSIBBANK BNP Paribas Group. 

Марія Шевчук
Марія Шевчук
Acting Executive Director у IТ Ukraine Association

Головна мета створення каталогу — показати світу, міжнародним партнерам та інвесторам, українські ІТ-продукти та тих, хто їх створює: це компанії та продукти, які вже готові до масштабування та відкриті до інвестицій.

Звісно, з повномасштабним вторгненням, залучати інвестиції стало значно складніше, але, інвестування продовжується як від українських фондів та приватних інвесторів, так і іноземних.

Стан венчурного ринку в Україні та світі у 2023 році 

Обсяг венчурного фінансування сильно скоротився у порівнянні з минулими роками через різке підвищення облікових ставок, які були надзвичайно низькими під час пандемії COVID-19. Тому зараз період «дорогих грошей». За даними Crunchbase, у серпні 2023 року у світі венчурні фонди проінвестували на $22 млрд. Це на 19% більше за минулий місяць, але на 16% менше порівняно з $26,2 млрд, вкладених в липні 2022 року.

У 2023 році середній світовий показник — близько $23 млрд / місяць, оскільки активні інвестори скорочували темпи свого фінансування на кожному з етапів.

Аналітики сервісу для стартапів Carta стверджують, що менш як за 9 місяців цього року уже збанкрутували більше стартапів, ніж за весь попередній рік. А також зазначають, що 2023 — найскладніший рік для стартапів як мінімум за останні 10 років.

Дані про фінансування стартапів 2021-2023 рр.  Дані про фінансування стартапів 2021-2023 рр. 

Високі ставки та нижча активність інвесторів теж стосуються України. Ускладнює ситуацію також те, що менше компаній хочуть співпрацювати з українськими через повномасштабне вторгнення росії. Також European Innovation Council вирішила ще раз перевірити заявки від кандидатів на розпорядження коштами в Україні. А тому обіцяні 20 млн євро для українських стартапів від ЄС затримуються на невизначений термін.

Є і позитив. Horizon Capital зібрав уже $298 млн для інвестування в українські техкомпанії. Ці кошти проінвестують в наступні 4-5 років у компанії України та Молдови, здебільшого технологічні.

В українські IT-продукти переважно інвестують фонди з України або ближніх європейських країн.

Наприклад, польський Inovo VC у червні 2023-го зібрав 105 млн євро, які планує витратити на стартапи з Центральної та Східної Європи. Разом з тим у портфелі компанії лише угоди з українськими AllSet і Preply, укладені ще до повномасштабної війни. 

Інвестиції у продуктові стартапи України що кажуть учасники ринку

Інвестори про вплив війни

Олексій Вітченко
Олексій Вітченко
Засновник фонду Digital Future

Наразі я спостерігаю певну паузу — всі чекають зменшення ризиків. Венчур трохи ожив, але також очікує на західний капітал, на який всі сподіваються після закінчення війни.

Андрій Колодюк
Андрій Колодюк
Голова UVCA та співзасновник AVentures Capital

З моменту вторгнення, згідно з дослідженнями UVCA, в загальних цифрах в порівнянні з попереднім роком ринок не змінився. Члени UVCA (Ukrainian Venture Capital and Private Equity Association) не припинили інвестиції в українські стартапи. Звичайно є більш активні, такі як Flyer One та SID Venture Partners, або шведський фонд  Hype ventures — одні з лідерів за кількістю інвестицій на seed round. 

З майже 200 угод за останні 5 кварталів, можна побачити активність інвесторів саме на seed round. А на великих раундах переважно інвестують американські та інші іноземні фонди.

За останній рік з’явились два unicorn: AirSlate та Unstoppable Domains. Серед змін, з‘явилась велика кількість грантів, що допомагають українським стартапам. Наприклад, програма від Google, що надала кошти майже 58 стартапам і доступ до сервісів. За підтримки нашої програми 28 стартапів отримали гранти і понад 100 отримали сервісну підтримку.

Зараз важче не піднятись стартапам, а залучити кошти від інвесторів стартапам, які не мають клієнтів або продажів, — це загальна тенденція у світі, не тільки в Україні. 

В Європі знаходиться близько 50 тис. українських IT-спеціалістів, серед яких є підприємці. Тому з’являється велика кількість нових стартапів, особливо у Європі.

Богдан Дорош
Богдан Дорош
Інвестиційний менеджер GR Capital

Не наш профіль, але є розуміння, що фандрейзити стало тяжче (як і всюди по ринку). Зараз неможливо буде підняти кошти від професійних венчурних фондів без роботи на західних ринках (хоча б в Польщі).

Найперспективніші сфери — miltech та штучний інтелект

Олексій Вітченко: Звичайно зараз у тренді штучний інтелект, а саме генеративний ШІ. Все ще популярна сфера mental health та nutrition, і, на мою думку, цей тренд буде тільки зростати. Багато американців цікавляться longevity, тому в цих сферах ще буде багато цікавого та перспективного. З нового — всі цікавляться military tech — на жаль, для України це питання виживання. 

Андрій Колодюк: Наразі інвесторів цікавлять стартапи, які демонструють високі показники з точки зору зростання, незалежно від категорії. Але в цьому році більший інтерес до компаній, які використовують штучний інтелект у власних продуктах.

Щодо роду діяльності, то, інтерес є до сфери healthcare, проєктів, що пов’язані з кібербезпекою, military-tech думаю, що українські підприємці мають шанс в цих вертикалях та галузях зацікавити й інші країни. 

Богдан Дорош: Все, що пов'язано з АІ, Military Tech, Cleantech, Climate Tech зараз на хайпі. Але і «старіші» індустрії на кшталт Fintech, Insurtech, B2B SaaS наразі зростають. 

Як венчурні фонди оцінюють ініціативу Incredible Tech

Олексій Вітченко: Incredible Tech — гарний приклад успішного партнерства держави та бізнесу, потрібно більше таких ініціатив. Каталог не лише представляє найкращі українські ІТ-продукти, а й дає змогу потенційним інвесторам отримати повний обсяг інформації про можливості української tech-індустрії.  

Андрій Колодюк: Не можу говорити детально, бо недостатньо знайомий з цією ініціативою, але як асоціація UVCA ще до вторгнення ми зробили платформу, на якій розміщуються українські стартапи, які ми просуваємо на всіх міжнародних івентах, а також через інвестиційні асоціації та клуби ангелів.

Богдан Дорош: На мою особисту думку інвестори рідко покладаються на такі звіти при пошуку нових компаній для інвестицій. Зазвичай це нетворкінг, конференції та пошук по базах даних.

Прогноз на майбутнє венчурного ринку — стримано оптимістичний

Олексій Вітченко: Не бачу поки великої активності, всі в очікуванні. А проте нові стартапи з’являються — ми уважно слідкуємо на новачками. 

Андрій Колодюк: На наступні місяці я дивлюсь оптимістично. З’являється все більша кількість стартапів, та найголовніше вже є 17 фондів, які залучають нові кошти до своїх фондів. Є ті, які вже зібрали, наприклад, Horizon Capital — майже $300 млн, Geek Ventures заявив про закінчення збору $23 млн до нового фонду.

Всі члени нашої асоціації продовжують інвестувати, але звичайно є ті, хто зменшив обсяги і тому залучає нові кошти до своїх фондів. Чим швидше вони зможуть залучити нові кошти для інвестицій, тим швидше та більше вони зможуть вкласти.

Також сьогодні інтерес до України дуже високий — завдяки маркетингу про українські стартапи дізнаються швидше, ніж це було в минулому. 

Марія Шевчук: Багато буде залежати від ситуації на фронті, тому це важко передбачати події. Однак, ми бачимо, що ринок поступово відновлюється. Зокрема через те, що компанії дуже відповідально працюють над проєктами та багато розповідають (з нашою допомогою, зокрема) клієнтам та партнерам про свої можливості та ідеї.

Богдан Дорош: Буде складно, потрібно орієнтуватись на західні ринки.

Чи інвестували за останній рік в українські продуктові компанії? 

Олексій Вітченко: Маємо майже готову угоду — вона вже на підписі. Та ще декілька угод в роботі, поки не можемо про них розголошувати. Можу тільки сказати, що ми як завжди заходимо не як головний інвестор, тобто сума інвестицій складає до $200 тис.

Андрій Колодюк: За останні 1,5 року ми переважно сфокусувались на допомозі нашим портфельним компаніям. Це був наш головний фокус. За останній рік всі компанії вже пережили кризу і розвиваються далі.

Щодо нових інвестицій, ми інвестували знову в компанію Spin.AI, яка залучила $16 млн минулого року, під час війни, і це було дуже нелегко тому, що половина команди знаходилась в Україні, зокрема, в Одесі. 

Богдан Дорош: За останні 1.5 року ми інвестували в надавача buy-now-pay-later рішень Alma з Франції та B2B SaaS платформу віддаленого найму WorkMotion з Німеччини.


Короткі висновки з розмови з учасниками ринку 

Загалом венчурне інвестування під час війни дещо зменшило оберти, але не припинилось. Фонди додатково інвестують у компанії, з якими вже співпрацюють, а також у пошуку нових партнерств. Українські фонди переважно інвестують на seed-раунді, тоді як американські та європейські на великих раундах. Ключовими трендами називають розробки у сфері miltech та кібербезпеки. Також популярними залишаються напрями healthcare, longevity та e-commerce. 

1
Прокоментувати
Sergey Nabokov 03.05.2024, 01:41
Якщо і інвестувати в щось, то я б рекомендував в надра нашої країни. Для цього можу вам навіть порадити чудову компанію, яка допоможе вам у цій сфері, навіть з оформленням усіх документів - https://geogroup.com.ua/ Вони справжні професіонали
Інші матеріали

Як підготувати IT-бізнес до виходу на міжнародний ринок

Максим Олійник 28 червня 2024 11:34

Частка венчурних інвестицій в ШІ у Європі сягнула 18%

Олеся Дерзська 27 червня 2024 20:19

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36