Необхідно демократизувати венчурний клас інвестицій — Вікторія Тігіпко
У другій частині інтерв'ю керівна партнерка венчурного фонду TA Ventures Вікторія Тігіпко розповіла SPEKA про те, що робить фонд під час повномасштабної війни, чи змінюється в TA Ventures стратегія інвестицій, як приватним інвесторам стати членами клубу та почати вкладати свої гроші в українські стартапи.
Нагадаємо, у першій частині нашої розмови Вікторія Тігіпко розказала про те, як змінився ринок венчурного капіталу під час війни, чи готові приватні інвестори вкладати гроші в Україну та як стартапам забезпечити свій розвиток в умовах кризи.
Про стратегію інвестування та допомогу стартапам
Розкажіть про рoботу TA Ventures під час війни. Чи змінювали ви стратегію інвестування?
Нам не було складно, тому що наш фонд уже пережив труднощі, пов'язані з війною у 2014 році. Наприклад, на той час у нас був term sheet за одним із проєктів на $5 млн. Але потім через початок війни угоду скасували. Ця ситуація стала шоком, але це був хороший урок. Річ у тім, що у нашому бізнесі навіть якщо підписана угода, але на рахунках ще немає грошей, не варто розслаблятися.
Тому що можна комунікувати з представниками різних держав. Також перевезли за кордон багатьох наших девелоперів.
Як ви допомагаєте українським стартапам?
Наш фонд інвестує в українські стартапи. Зокрема, у Liki24. Ця компанія багато зробила для свого розвитку та благодійності під час війни. Ми були вимушені перевезти хед-офіс до Румунії. Піднімаємо для них $5 млн серед європейських компаній.
Наприклад, Liki24 має зараз показати, що активно працює та має високі перспективи для розвитку. Команда планує масштабуватися в Європі. Вже зараз Liki24 представлена у Румунії, Італії. Венчурні інвестори готові давати гроші на такі компанії. Це бізнес з гарним потенціалом.
Є інший приклад — компанія Party.Space. Через війну вона частково переїхали до Лісабону та Сан-Франциско. Половина команди залишилася в Україні. Це вимушений хід, адже тільки після переїзду компанії прагматичні західні інвестори готові вкладатися.
Загалом треба розуміти, що українські стартапи можуть сьогодні розвивати свій бізнес не лише в ЄС, але й у Латинській Америці, Південній Азії тощо.
Готові стартапи активно розширювати команди? Чи повномасштабна війна ускладнила процес пошуку та наймання фахівців?
Коли стартапи отримують інвестиції, це допомагає створювати нові робочі місця. Отже, компанії можуть сплачувати податки, наймати професіоналів та підтримувати українську економіку.
Але ми пам'ятаємо, що це все український бізнес. Тож коли налагодиться логістика між Україною та ЄС і США, українські стартапи зможуть активніше, ніж сьогодні, наймати фахівців у нашій країні.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Про перспективи та напрямки інвестування TA Ventures
У які напрями готова інвестувати команда TA Ventures?
Якщо говорити про стиль інвестування, то від 2015 року TA Ventures інвестує у ті напрями, які інтуїтивно розумієш.
Тому під час повномасштабної війни інвестиційна політика фонду майже не змінилася. Як інвестували в актуальні та перспективні сектори, так і продовжуємо це робити. Все це зусилля команди TA Ventures, в якій працює 21 людина в режимі 24/7. Можемо проводити онлайн-наради у суботу та неділю.
Які ваші плани на найближчий час?
Сьогодні я з вами говорю з Нью-Йорка, у мене сьома година ранку. Я багато виступаю на безлічі фандрейзингових івентів. Розповідаю про наші проєкти, зокрема, про Wtech, OneUkraine.
Також ми формуємо правильний менталітет у інвесторів з ICLUB Global. Тому що вони мають знати про всі стартапи, в які TA Ventures щороку вкладає гроші. А це більш ніж 50 компаній.
Вкладаємо гроші у ті напрями, про які вже говорили. Ми віримо, що такі стартапи змінять світ. Цих грошей компаніям має вистачити на два роки. Далі — наступний раунд інвестування.
Але щороку ми інвестуємо у нові компанії. Щомісяця до ICLUB Global приєднуються нові інвестори. Вони можуть інвестувати від $10 тис. у наші компанії.
Про приватні інвестиції в стартапи
Чи змінилася структура ICLUB Global під час повномасштабної війни?
Сьогодні у клубі налічується понад 300 чинних інвесторів плюс 200 потенційних, від яких ми вже отримали заявки. Це непогана статистика, якщо порівнювати з іншими ангельськими синдикатами. Український осередок залишається найчисельнішим, але через війну його більшість призупинила інвестиції. Саме тому зараз ми сфокусовані на залученні інвесторів за кордоном.
ICLUB Global працює у десяти локаціях. Зокрема, у Києві, Варшаві, Монако, Лондоні, Цюриху та на Кіпрі. Є представництва в Алмати та Ташкенті. Відкриваємо представництва у Відні, Лісабоні, Бангкоку. Будемо працювати у Сингапурі. Тобто там, де є наші експати. Ми долучимо їх до нашого ICLUB Global.
Вони знають одне одного. Зустрічаються кожен останній четвер місяця. Обмінюються інформацією та трендами.
Вибір для інвестування широкий, адже TA Ventures щороку показує учасникам ICLUB Global та ICLUB Online 30-50 перспективних компаній.
А можуть стати учасниками клубу інвестори, які готові вкладати менш ніж $10 тис.?
Сьогодні з'явилася можливість демократизувати венчурний клас інвестицій. Це реально у межах ICLUB Online. Цей проєкт ми запустили у червні. Але треба багато працювати: читати інформацію, розуміти, як працює модель бізнесу та, КРІ тощо.
Ми плануємо показати інвесторам, в які саме стартапи, що працюють в Україні, можна вкладати гроші. Треба продемонструвати можливості нашої країни як тестової лабораторії для різних напрямів — biotech, food tech, military tech та інше.
Про міжнародні можливості українських інвесторів
Які ще проєкти має TA Ventures для підтримання українських інвесторів та підприємців?
Приватний капітал має можливість робити ефективні нетворки та реалізувати круті проєкти. Але треба об'єднувати інвесторів та підприємців на загальних майданчиках, щоб була можливість швидше розвивати бізнес, точніше робити інвестиції та краще допомагати Україні.
Гарним прикладом такої взаємодії можна вважати наш проєкт Wtech. Це міжнародне ком'юніті лідерок у tech, яке ми заснували у 2017 році разом із Вірославою Новосільною. Зараз у нас 5000+ учасниць, ми відкриті в Україні (перед повномасштабною війною працювали у 12 містах), Нідерландах, США, Португалії, Швейцарії, Польщі, Франції, Іспанії, Великій Британії, Німеччині, на Кіпрі.
Зараз ми інтернаціоналізуємося, бо важливо підтримати тих підприємиць, які тимчасово виїхали за кордон. Зараз вони хочуть застосувати свої підприємницькі навички там, де живуть. Вони бажають підтримувати своїх дітей та чоловіків, що захищають Україну.
Також варто сказати про OneUkraine. Це платформа, в якій міжнародні підприємці та інвестори об'єдналися задля допомоги Україні під час війни. Від самого початку ми займалися невідкладним реагуванням — евакуювали біженців, доставляли гуманітарну допомогу здебільшого за запитами Міністерства охорони здоров'я.
Ми продовжуємо надавати цю важливу допомогу, але тепер фокусуємося на побудові підґрунтя для реконструкції України та життя українців.
Про майбутнє України після перемоги
На ваш погляд, якою має стати Україна, щоб після перемоги стартапи повернулися та продовжили розвиток вдома?
Україна дійсно може стати диджитал-країною без корупції. Для цього потрібна прозора система контролю для розбудови країни після перемоги. Тому скажу ще раз: важливо запустити реальну систему гарантій держави для приватних інвесторів. Також необхідна структурована система прийняття донорської допомоги — з підготовкою відповідної звітності та проведенням аудиту.
Тоді будуть створені умови для повернення українського бізнесу та розвитку унікальних стартапів.