Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як налагодити волонтерський фандрейзинг. Досвід команди благодійного фонду Rescue Now

Віталій Бандура
Віталій Бандура Співзасновник і координатор напрямку фандрейзингу у фонді Rescue Now
5 червня 2022 9 хвилин читання

100 днів тому засновник sexual-wellness застосунку Pone Віталій Бандура займався фандрейзингом для власного проєкту. Сьогодні він використовує свої скіли, координуючи фандрейзинговий напрям у благодійному фонді Rescue Now.

У колонці для SPEKA Віталій розповідає, з чого все починалося, який шлях пройшла команда фонду за цей час, що змінилося у фандрейзингу на четвертий місяць війни та про що варто пам'ятати організаціям, які збирають кошти.

Із чого почався фандрейзинг для Rescue Now

У перші тижні війни чимало людей почали волонтерити і збирати гроші на армію та гуманітарні потреби. Але мало хто знав, як робити це правильно. Ми, наприклад, не знали.

Спочатку наша команда просто давала донорам посилання на папку з реквізитами у Notion, навіть без жодних постів і сторіз. З папки можна було скопіювати потрібні реквізити і задонатити. Але ми розуміли, що довго така схема працювати не буде, тому поступово покращували процес і додавали нові сервіси типу PayPal і Wise. Завдяки цьому Rescue Now почав отримувати більше донатів з-за кордону, бо тепер людям достатньо зайти у PayPal і за один клік переказати потрібну суму.

Далі у нас з'явився сайт, де всі ці реквізити були у зручнішому і читабельнішому вигляді. Ми додали кнопку «Скопіювати», щоб людям не доводилося щоразу виділяти потрібну інформацію. Просто натиснув — і маєш номер картки.

Зараз дуже шкодую, що тоді не було можливості якось виміряти та зафіксувати ефект від цих змін. Але водночас розумію: в умовах того пекла ми мали просто швидко залучати гроші, адже якщо сьогодні отримати на 20 тис. грн менше, завтра умовно 100 людей залишаться без їжі. Часу на аналітику не вистачало. Ми просто робили купу різних речей, фонд помітно зростав і конверсія донатів зростала разом із ним.

У тому потоці ми відразу зареєстрували фонд, і це було одним із найкращих рішень команди. Так у нас з'явилася можливість підключити еквайринг і оплачувати все через посилання на Apple Pay і Google Pay.

Як ми перебудовуємо платформу

Зараз ми працюємо над переформатуванням сайту Rescue Now у повноцінну фандрейзингову платформу.

Помітили, що людям дедалі більше хочеться бути залученими до роботи фонду, їм потрібен, грубо кажучи, інтерактив. Тобто не просто донатити, а обирати, на яку саме мету, наприклад, переказувати гроші на евакуацію українців із конкретного міста. Нині це можна робити лише вручну, вказавши у призначенні платежу, куди саме його спрямувати.

Із новою фандрейзинговою платформою наша команда автоматизує і дуже спростить цей процес. Більше не треба буде вишукувати реквізити, копіювати номери карток і переходити з однієї вкладки в іншу. Просто обираєте ціль свого донату, натискаєте на кнопку — і готово, ваш платіж уже летить на допомогу людям.

Про тенденції у донатах на четвертий місяць війни

Підписуйтеся на наші соцмережі

Кількість донатів явно зменшується. Тут можна багато філософствувати, але треба називати речі своїми іменами: у людей закінчуються гроші. І це нормально. Багато з них залишилися без роботи, хтось втратив свій бізнес — ситуація плюс-мінус очікувана. Також українці починають звикати до подій навколо і повертатися до звичного життя. Але навіть попри це донати продовжують надходити. Зараз навіть є купа мемів типу: «Це мій зуб дивиться, як я віддаю останні гроші на благодійність».

Однак донати від людей — не єдине джерело фінансування Rescue Now. Ми також співпрацюємо з різними фондами та бізнесами, зокрема UNICEF та Bini Bambini. 

Можна сказати, що справжня системна робота з ними почалася лише зараз. Коли нам треба було швидко знайти гроші, вони допомагали без жодних складних процедур. У цьому emergency-стані з деякии фондами від моменту зв'язку до траншу минала всього пара днів. Радію, що тоді нам вдалося зв'язатися, а тепер робити разом багато класних речей. 

Інструменти, якими користуємося зараз

В принципі, незалежно від сфери, всі інструменти фандрейзингу більш-менш однакові. Але ситуацію ускладнює те, що ринок некомерційних організацій та фондів у нас недостатньо розвинутий.

Наприклад, в США є тулзи для donor-менеджменту: спеціальні сервіси зі сторінкою для донатів і таблицею донорів, звідки можна робити email-розсилку та використовувати інші інструменти. Таких систем в Україні я поки не знайшов, тож на кожному етапі доводилося вигадувати якісь власні рішення.

Те, що ми робимо, з точки зору технологій виглядає наче конструктор із різних сервісів. Просто часто американські інструменти нам банально недоступні: щоб користуватися ними, треба бути зареєстрованими як НПО в США. І це проблема, бо сервіси ніби є, але можливості користуватися ними немає.

Головна помилка і проблема волонтерських організацій — відсутність оперативної звітності перед донорами.

Команда, яка шукає донати та гуманітарку, багато взаємодіє з «холодними» контактами. Це ще називається cold outreach, коли ти береш базу фондів, налаштовуєш email-розсилку, дивишся, що роблять ті фонди й персоналізуєш під кожен із них листи, а потім розсилаєш із надією на відповідь. 

Частково до нас також приходять донори з «теплих» контактів, де про Rescue Now хтось вже розказав або нас десь побачили.

Ми ще налаштовуємо цей процес, але вже маємо окремі пошти для cold outreach і для «прогрітих» контактів, а також CRM-базу, куди вносимо всіх донорів. Дуже важливо не забувати ні про кого з них і постійно звітувати. Не робити цього — головна помилка і проблема волонтерських організацій. На початку роботи ми наступили на ці граблі, бо більше думали, як чимшвидше допомогти людям.

Наступні кроки в диджиталізації проєкту

Сьогодні для нас важлива аналітика. Ми вивчаємо шлях заявки від точки «А», коли людина залишила її, до точки «Б», коли заявку виконали і допомога потрапила саме туди, куди її спрямував донор. Так ми намагаємося підрахувати конверсію: скільки українців залишили заявки на допомогу, скільки її отримали, яку саме допомогу їм надали. Тому працюємо над глобальним обліком, де всі процеси фіксуватимуться в CRM-базі.

Та сама ситуація і з відділом фандрейзингу. Зараз збираємо дані щодо кожного контакту з людьми та фондами: скільки задонатили, коли востаннє були на зв'язку, який звіт ми їм скидали, коли плануємо сконтактуватися наступного разу. Це для нас пріоритет №1.

Поради тим, хто почав волонтерити, але почувається розгубленим

Перше – зареєструвати свою організацію.

Якби ми свого часу цього не зробили, чимало речей було б важче реалізовувати. Наприклад, підписати договір про транш на фізичну особу в терміновому режимі можна, але погоджуються на це неохоче. Крім того, в цьому випадку є обмеження в сумах.

Коли намагаєшся допомогти якомога більшій кількості людей, зареєструвати НПО виглядає чимось другорядним, але згодом це дуже спростить роботу і додасть часу на неї.

Друге – звертатися до фондів і бізнесів.

Гроші в українців уже закінчуються — це факт. Тож найкраще системно співпрацювати з фондами. Вони знають усю специфіку цього напрямку, тому чим раніше ви почнете до них звертатися, тим швидше зрозумієте, як виглядає процес від побудови бюджету й отримання траншу до складання звіту. Це точно дасть вашій організації великий поштовх до розвитку.

Зазвичай перші гранти — найменші. Через них фонди й організації тільки придивляються до вас. Вони можуть цього не озвучувати, але після траншу чекатимуть і дивитимуться, як ви тегали їх у соцмережах, який звіт їм надіслали. Вони обов'язково звернуть увагу на те, як виглядає звіт, які там цифри та чи можна їх перевірити.

Звіт про перший грант повинен бути просто ідеальним. Не говорю, що наступні можуть бути погані, але для першого треба дуже-дуже постаратися, аби фонд побачив у вас надійного партнера.

Третє – турбуватися про команду.

Коли ти волонтериш, вигоріти можна в будь-який момент. Тому якщо ви плануєте розвивати свою організацію, думайте не лише про тих, кому допомагаєте, а й про команду. Турбота про них повинна стати одним із ваших пріоритетів.

Часто в стресових умовах люди можуть «забити» на себе. І це не питання безпорадності. Вони просто доводять себе до стану, в якому працюють 24/7 без вихідних. Таке треба моніторити й іноді буквально змушувати їх відпочити.

Якщо не турбуватися про своїх волонтерів, усі ці гранти й гроші, які вам донатять, — пил. Завжди потрібна команда, що допомагатиме допомагати, як би це не звучало.

Задонатити нашому фонду можна за посиланням, а якщо ви хотіли б стати нашим партнером чи постійним донором, пишіть на donation@rescuenow.com.ua. Більше розповідаємо і звітуємо про діяльність Rescue Now у нашому Instagram.

Разом до перемоги!

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як волонтери стають маркетологами, аби просувати збори

Анна Сергієнко 28 травня 2024 14:46

KOLO запитує у волонтерів: «Чому?»

Олеся Дерзська 23 травня 2024 19:25

День вишиванки об’єднав 13 країн

Олеся Дерзська 21 травня 2024 16:14

Як IT-компанії допомагають мобілізованим працівникам: виплати, підтримка, збереження робочих місць

Сергій Коноплицький 3 січня 2024 12:52

Як волонтерити та підтримувати ментальне здоровʼя. Досвід staffing-спеціалістки

Єлизавета Гогілашвілі 21 листопада 2023 17:22