Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як IT-компанії допомагають мобілізованим працівникам: виплати, підтримка, збереження робочих місць

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
3 січня 2024 9 хвилин читання

15 липня 2022 року президент підписав Закон України №2352-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин». Зокрема, за цим законом роботодавців, які мали призваних на військову службу працівників, звільняли від обов’язку зберігати для них середній заробіток. За мобілізованими працівниками зберігається лише місце роботи та посада.

Однак деякі IT-компанії продовжували виплати мобілізованим співробітникам-добровольцям, якщо це не загрожувало юридичними ризиками. Так, працівники в IT-індустрії укладали договір із фактичним роботодавцем про надання послуг як ФОП. Це звична модель співпраці в українському IT, яка передбачає винагороду ФОПу за підприємницьку діяльність. Але збереження виплат без такої діяльності свідчить про класичні трудові відносини, що зумовлює ризик штрафів, тому компанії відмовлялися від підтримки, попри обурення у професійній спільноті, яка жваво обговорювала такі кейси. 

Там, де структура відносин була класичною (трудовий договір або гіг-контракт), компанії мали змогу зберігати зарплату мобілізованим працівникам, хоча ця норма перестала бути обов’язковою. 

Звісно, для компаній підтримка своїх співробітників — це неабиякий репутаційний плюс, свідчення турботи та громадянської позиції. Але під час війни деякі компанії запропонували й інші варіанти підтримки. 

Директорка з управління талантами «ЕРАМ Україна» Наталія Колядко розповідає, що майже 300 працівників ЕРАМ служать у лавах Збройних сил України та інших військових формуваннях. Від початку повномасштабного вторгнення компанія підтримує захисників і виплачує їм зарплату в повному обсязі. 

«Наші колеги отримують одноразовий бонус на початку служби та щомісячну фінансову допомогу. Окрім того, для ветеранів компанія запровадила спеціальну оплачувану відпустку (post-military leave), яка може тривати до 60 днів після демобілізації»
Наталія Колядко

Компанія також підтримує колег фінансово, допомагає із закупівлею захисного спорядження, надає їм та їхнім родичам необмежений доступ до сервісу психологічної підтримки. Мобілізовані колеги тримають постійний зв’язок зі своїми менеджерами у компанії, і за звільненні з лав ЗСУ менеджери допомагають планувати поступову адаптацію, за потреби навчання та перехід до проєктної роботи. У компанії також влаштовують спеціальні підтримувальні заходи для колег-захисників та їхніх рідних.

Схожі ініціативи практикують і в інших IT-компаніях. Так, директорка з корпоративної репутації та КСВ у SoftServe Марія Кучеренко розповідає, що від початку повномасштабного вторгнення майже 300 фахівців SoftServe долучилися до ЗСУ. Виплати зберігаються в повному обсязі.

«За кожним із них ми закріплюємо робоче місце, виплачуємо базову щомісячну винагороду, а також намагаємося всіляко підтримувати із запитами на потреби. Наші колеги та їхні рідні також мають постійний доступ до сервісу психологічної підтримки. Від початку повномасштабного вторгнення й донині ми виплачуємо базову щомісячну винагороду нашим колегам у ЗСУ»
Марія Кучеренко

 Крім того, понад 500 працівників SoftServe стали волонтерами та амбасадорами благодійного фонду «Відкриті очі», створеного компанією, що активно допомагає медичним установам та підрозділам. Загальна сума, яку компанія SoftServe вклала у допомогу країні за час війни, становить 850 млн грн.

Триває виплата зарплат мобілізованим спеціалістам і у компанії MacPaw. Хоча на запитання, виплачують у повному обсязі чи поступово зменшують, відповідати не стали, пославшись на внутрішню політику.  

Також MacPaw піклується про ментальне здоров‘я і компенсує витрати на психологічну допомогу. Крім того, у компанії проходять тренінги, які потенційно будуть корисними для всіх спеціалістів, адже це тренінги з надання першої домедичної допомоги, поводження зі зброєю, самооборони тощо. 

«Від початку повномасштабного вторгнення фокусом роботи корпоративного благодійного фонду MacPaw, MacPaw Foundation є допомога спеціалістам компанії, а також їхнім близьким, які захищають нас у лавах ЗСУ. Фонд закуповує і передає колегам засоби особистого захисту, а також техніку. Попри те що фокус фонду — надання допомоги українським захисникам, підтримка підрозділів macpawians та їхніх близьким — пріоритет компанії», — розповіли Speka.media у MacPaw. Загалом від 2022 року фонд спрямував на допомогу захисникам та цивільному населенню більш як $8 млн. 

Водночас співробітники деяких компаній, які надали коментарі SPEKA, зауважили, що не все гаразд і деякі роботодавці вже зупинили виплати або поступово їх скорочують. Вони пояснюють це зменшенням замовлень та нових проєктів, зниженням рівня зарплат на ринку та переповненими бенчами (бенч — співробітник аутсорс-компанії, який не залучений у комерційному проєкті, але отримує зарплату в повному обсязі та зберігає соціальний пакет. — Ред.). За таких умов складно здійснювати виплати мобілізованим.

Один із наших співрозмовників, який працює в українському офісі Ubisoft і попросив не називати своє ім’я, зауважив, що перший рік компанія виплачувала зарплату мобілізованим працівникам, але тепер тільки зберігає посаду.

Військовослужбовець Андрій Баніт, колишній Product Owner GlobalLogic, а тепер координатор відділу БПАК у 14-му окремому Полку ССО ЗСУ, під час благодійного стриму, організованого редакцією SPEKA, повідомив, що такі випадки непоодинокі, і він також знає про компанії, що призупинили виплати.

79% айтівців, які перебувають на службі у Силах оборони, сказали, що компанії зберігають за ними робочі місця на час перебування у війську. Про це вони розповіли у літньому зарплатному опитуванні DOU. Також 19% фахівців продовжують отримувати 100% зарплати, а 27% — частину. Ще 27% наголосили, що компанія раніше робила виплати, але припинила. Більшість мобілізованих айтівців зараз не мають можливості працювати в ІТ (понад 90% тих, за ким компанія зберігає робоче місце), проте декому це вдається. Зазвичай це part-time-робота в ІТ (її мають 9% мобілізованих). Ще 9% беруть участь у волонтерських ІТ-ініціативах для ЗСУ. Фултайм працювати вдається лише 1%.

В опитуванні телеграм-каналу SPEKA взяли участь 150 підписників. 36% відповіли, що їхня компанія зберігає виплати мобілізованим співробітникам у повному обсязі. 12% сказали, що частково, 5% лише тим, хто оформлений в штат, 18% — не виплачують. Ще 29% чули, що їхнім колегам не виплачують.

Соціально відповідальні компанії турбуються про своїх мобілізованих співробітників, але вже зараз треба осмислювати наступний крок — працевлаштування ветеранів. Досвід США та інших країн свідчить про величезний суспільний запит щодо цього завдання.

У США щороку до цивільного життя повертається приблизно 250 тис. військовослужбовців. Для них існують спеціальні програми з інтеграції у соціальну сферу та гідного працевлаштування. Експерти кажуть, що набутий досвід має покращувати резюме таких спеціалістів і пропонують ветеранам додавати в CV такі навички, як лідерство, фінансова відповідальність, самодостатність, ефективне спілкування, цілісність, технологічні навички, командна робота, здатність працювати під тиском, швидка адаптація, розв’язання проблем.

Після повернення з військової служби компанії можуть надавати підтримку у соціальній адаптації співробітника, зокрема, сприяти у пошуку нових можливостей для освіти, роботи тощо. Деякі компанії вже роблять певні кроки у цьому напрямі та мають ініціативи для ветеранів.

Наприклад, у SoftServe існує програма Veterans At SoftServe. Майже 50 фахівців уже повернулись зі служби до роботи у компанії, і ця програма допомагає їм адаптуватися до цивільного життя. В її межах враховані різні аспекти — соціальної, фізичної, емоційної підтримки героїв, а саме додаткова одноразова відпустка до місяця, покращений пакет медичного страхування тощо.

Як ваша компанія може підтримати мобілізованих співробітників?

Ми зібрали кілька можливих варіантів.

  • Психологічна підтримка. Компанії можуть забезпечити доступ до консультування психолога або психотерапевта для співробітників та їхніх рідних.
  • Медична страховка. Забезпечення медичної страховки для військових може бути важливим аспектом підтримки в умовах війни.
  • Фінансова допомога. Компанії можуть надавати цільову фінансову допомогу родинам мобілізованих співробітників, виплачуючи певну частину зарплати чи надаючи додаткові фінансові пільги.
  • Юридична підтримка. Забезпечення юридичної консультації для мобілізованих та їхніх родин.
  • Збереження посади. Компанії можуть гарантувати збереження посад мобілізованим працівникам, навіть якщо йдеться про договір із ФОП.
  • Допомога в екіпіруванні. Закупівля потрібного спорядження.
  • Тактичні курси та вишколи. Навчання співробітників основ тактико-спеціальної підготовки.
  • Волонтерство працівників. Залучення до підтримки мобілізованих колег інших працівників компанії.

Війна стала випробуванням і для людей, і для компаній. Соціальна відповідальність бізнесу, яка іноді була лише частиною щорічних звітів, стала щоденною реальністю, доказом турботи про своїх людей. Після Перемоги це стане сторінкою в історії компанії, якою можна буде дійсно пишатися.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 16 годин тому

Київський політех підвищив вартість аспірантури, щоб відсіяти ухилянтів

Олеся Дерзська 28 червня 2024 13:51

У застосунку «Резерв+» з’явився статус бронювання від мобілізації

Олеся Дерзська 27 червня 2024 13:39

В AppStore зʼявилася гра, що дозволяє перепливати Тису онлайн

Вікторія Рудзінська 26 червня 2024 22:46

Електронний військово-обліковий документ тепер можна отримати в ЦНАПах

Олеся Дерзська 25 червня 2024 16:42