Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Гіг-контракти: що це таке та які їхні плюси й мінуси

Юрій Крюков
Юрій Крюков Головний юрист, компанія "Таксер"
12 липня 2023 7 хвилин читання

Гіг-контракт — що це таке? Це контракт, який укладається у письмовій (електронній) формі між гіг-спеціалістами та резидентами «Дія.City». Його головна особливість у тому, що він поєднує ознаки трудового та цивільно-правового договору (наприклад, договору підряду). Гіг-спеціалістів не зараховують у штат, проте у них є соціальні права звичайного працівника (лікарняний, відпустка тощо) та, звісно, обов’язки. 

До ухвалення Закону України №1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» компанії зазвичай залучали IT-ФОП на спрощеній системі оподаткування. 

За такого способу співпраці спеціалісти іноді були позбавлені соціальних гарантій: права на вихідні, відпустку, лікарняний тощо. Крім того, податкова могла розглядати такі договори як трудовий договір та намагалася це довести (за неоформлення трудових відносин можуть бути великі штрафи). Тепер же резиденти «Дія.City» можуть укладати гіг-контракти з фахівцям та уникати цих проблем.

Як працює «Дія.City»

Резидентом «Дія.City» може бути юридична особа, яка зареєстрована в Україні та відповідає наступним вимогам: 

  • здійснює один або кілька видів діяльності, визначених частиною четвертою статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», про що йдеться у її статуті та/або відомостях про неї, що містяться у Єдиному державному реєстрі;
  • розмір середньої місячної винагороди залученим працівникам та гіг-спеціалістам, починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статус резидента "Дія.City", кожного календарного місяця становить не менше, ніж еквівалент 1200 євро за офіційним курсом гривні щодо євро, встановленим Національним банком України станом на перше число відповідного календарного місяця;
  • середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів юридичної особи (у разі залучення) за підсумками кожного календарного місяця, починаючи з наступного за календарним місяцем, в якому юридичною особою набуто статус резидента Дія Сіті, становить не менше дев’яти осіб;
  • сума кваліфікованого доходу юридичної особи, отриманого за перших три календарних місяці, наступні за календарним місяцем, в якому юридичною особою набуто статус резидента "Дія.City", становить не менш як 90 відсотків суми її загального доходу за такий період, а сума кваліфікованого доходу, отриманого за кожен календарний рік перебування у статусі резидента "Дія.City", становить не менш як 90 відсотків суми загального доходу юридичної особи за той самий період (за наявності загального доходу).

Реєстрація резидентів «Дія.City» здійснюється Міністерством цифрової трансформації протягом 10 днів з моменту отримання відповідної заяви за принципом «мовчазної згоди». Тобто, якщо впродовж 10 днів Мінцифри не ухвалила рішення про відхилення заяви, компанія вважається такою, що набула статусу резидента «Дія.City».

Хто може стати гіг-спеціалістом та які нюанси такої роботи

Критерії для набуття статусу гіг-спеціаліста законодавством не встановлено. На відміну від ФОП, гіг-спеціаліст не зобов'язаний проходити реєстраційні процедури, ставати на облік в податковій та звітувати перед державою про отримані прибутки. 

Оподаткування 

Підписуйтеся на наші соцмережі

По розміру податків практично не відрізняється від оподаткування ФОП на спрощеній системі оподаткування: ПДФО — 5%, ЄСВ — 22 % від мінімальної заробітної плати, військовий збір — 1,5%. При цьому, адміністрування податків здійснюється компанією-роботодавцем. На відміну від ФОП, гіг-спеціаліст не повинен складати фінансову звітність, розраховувати та сплачувати податки. Це здійснює компанія як його податковий агент. 

Соціальні гарантії 

Гіг-контракт передбачає права працівників на соціальні гарантії, такі як відпустка, лікарняний, декрет тощо. Відпустка іменується як «щорічна оплачувана перерва», триває 17 робочих днів і може бути надана лише якщо працівник відпрацював 6 місяців за гіг-контрактом. 

Гіг-спеціалісти підлягають страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та мають право на лікарняний на умовах, передбачених Законом України«Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». 

Декретна відпустка надається гіг-спеціалісту на звичайних умовах: 70 календарних днів до передбачуваної дати пологів, і не менш як 56 календарних днів після пологів (у разі ускладнення пологів або народження двох чи більше дітей — 70 календарних днів). 

Винагорода гіг-спеціаліста 

Сторони самостійно визначають розмір винагороди та порядок її виплати. Крім того, гіг-контракт дозволяє здійснювати виплати в іноземній валюті. Розмір винагороди за гіг-контрактом може встановлюватися за певний період, наприклад виплачуватись помісячно, або нараховуватися за фактом виконання проєкту. Також передбачена можливість погодинної оплати. 

На відміну від трудового контракту, гіг-контракт не передбачає такого поняття як мінімальна заробітна плата та не зобов'язує роботодавця виплачувати аванс. 

Права інтелектуальної власності 

Можливість продавати, ліцензувати та іншими способами використовувати IT-продукт, який розроблявся фахівцем, виникає в IT-компанії з моменту його створення. Для гіг-спеціаліста у договорі краще передбачити коли та як переходять права інтелектуальної власності.

Конфіденційність та неконкуренція 

Перевагою гіг-контракту є те, що він передбачає можливість врегулювання таких питань, як конфіденційність та неконкуренція.

Договір про конфіденційність укладають у письмовій формі. За цим договором гіг-спеціаліст зобов'язується не розголошувати комерційну таємницю та/або конфіденційну інформацію щодо замовника. Порушення такого зобов'язання може мати наслідком накладення значного штрафу. 

Договір про не конкуренцію є відплатним та вчиняється виключно в письмовій формі. 

Бронювання гіг-спеціалістів під час мобілізації

Можливість бронювання гіг-спеціалістів. Тут дещо складно відповідати критеріям (не всім, лише частині), але шанс є.

Як розірвати гіг-контракт

Підстави для припинення гіг-контракту: 

  • угода сторін;
  • закінчення строку дії гіг-контракту;
  • одностороння відмова резидента "Дія.City" від гіг-контракту;
  • одностороння відмова гіг-спеціаліста від гіг-контракту;
  • втрата статусу резидента "Дія.City";
  • підстави, передбачені гіг-контрактом. 

Для припинення гіг-контракту необхідно повідомити про це іншу сторону в письмовій (електронній) формі не пізніше як за 30 календарних днів до запланованої дати припинення або за 3 календарних дні, якщо співпраця тривала не більше 3 місяців. 

Якщо роботодавець (резидент «Дія.City») не хоче чекати 30 днів, то він має право скоротити строк повідомлення гіг-спеціаліста, замінивши його компенсаційною виплатою у розмірі, визначеному гіг-контрактом, але не меншому за поденну винагороду гіг-спеціаліста за кожен робочий день зменшення строку. 


Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 12 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 16 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 3 липня 2024 05:53

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35