Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Гіг-контракти в Україні: щось модне короткострокове чи нова реальність для всіх?

Іван Нікітченко
Іван Нікітченко CEO at Pocket IP, CEO at Crane IP
13 січня 2023 4 хвилин читання

На початку 2022 року в Україні запрацював спеціальний правовий режим «Дія.City». Серед особливих умов оподаткування для ІТ-компаній він пропонує можливість компаніям-учасникам укладати з працівниками гіг-контракти.

Навіщо потрібні гіг-контракти

За задумом урядовців, такі модифіковані трудові відносини дозволять зменшити кількість фахівців, що оформлені як ФОП. І хоча схему з ФОП використовувати поки що не забороняють, з владних кабінетів постійно чути заяви про те, що правовий режим функціонування ФОП треба змінювати, бо його використовують для оптимізації оподаткування.

Водночас чинний від часів СРСР Трудовий кодекс накладає занадто багато обмежень щодо трудових відносин. Тож гіг-контракти запропонували як щось середнє між традиційними трудовими договорами та договорами підряду з ФОП. Майже аналогічна ситуація склалася і щодо оподаткування за такими контрактами.

Можливо, через деякий час уряд розширить можливість використання гіг-контрактів і для решти компаній в Україні. Адже необхідність реформування трудового законодавства давно назріла не лише для ІТ-галузі. Цілком можливо, що в цьому питанні кабмін спиратиметься на показники резидентів Дія.City. 

Які особливості гіг-контрактів

Гіг-контракт надає соціальні гарантії для працівників та унормовує трудові відносини, як у трудових договорах (відпустка, лікарняні, тривалість робочого дня та ін.) та надає гнучкість у відносинах, як договори. Ось ряд їх ключових особливостей:

 • 1
  У контракті визначається предмет – які саме послуги надає виконавець, як приймаються результати роботи, яким чином повинна виконуватися робота (де зберігається інформація, які системи управління проектами використовуються і т.д.).
 • 2
  Строк дії контракту та порядок його розриву. Це і є основною різницею з трудовим договором – за контрактом сторони можуть відмовитися від подальшої співпраці достатньо легко, виконавши відповідний пункт контракту. Як саме сторони домовляться прописати цей пункт залежить від них: чи просто попередити за один день, чи за місяць, чи виконати завдання або сплатити штрафні санкції.
 • 3
  Права і обов'язки сторін. Що замовник повинен надати спеціалісту, які обов'язки спеціаліста щодо порядку, строків виконання роботи.
 • 4
  Порядок приймання результатів виконання завдання та порядок усунення правок.
 • 5
  Порядок розрахунків. Фіксувати суми у доларах США не заборонено, необхідно вказати тільки як виконується розрахунок курсу до гривні. Також, можна фіксувати і бонуси за виконання КРІ.
 • 6
  «Соціальний пакет» працівника – тривалість відпустки, кількість відгулів, тривалість робочого дня та інше.
 • 7
  Норми про конфіденційність, зобов'язання дотримуватися стандартів визначених у внутрішніх документах компанії (як працівники).
 • 8
  Порядок переходу прав на інтелектуальну власність, створену у процесі виконання роботи (програмний код, вигляд інтерфейсу тощо).

Положення NDA (Non-disclosure agreement) та NCA (Non-compete agreement) можуть бути включені прямо у контракт, або на них можуть бути посилання у контракті, а самі документи оформлені окремо.

В чию сторону будуть більше прописані умови контракту – працівника чи замовника – буде залежати від сторін. Чим більше сильний спеціаліст та чим більше компанія буде у ньому зацікавлена – тим більша вірогідність, що саме він буде диктувати, які вимоги роботодавця фіксувати у контракті. І навпаки.

Якщо порівнювати гіг-контракти зі співпрацею з ФОП – для роботодавця це знімає ризики перекваліфікування таких відносин у трудові (і відповідні штрафи), зафіксувати передачу прав на інтелектуальну власність. Для працівника – соціальні гарантії, гарантії оплати праці. Для обох сторін – порядок припинення співпраці, фіксувати на папері взаємовідносини сторін, що по суті часто є трудовими.

І, як і всі документи, що ви підписуєте – такі контакти уважно читати, адже умови у різних компаніях можуть дуже сильно відрізнятися.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Фінансові установи (нарешті) інтегрують крипту. Яке у цього майбутнє?

Павло Осадчук 21 годину тому

Чи можна довіряти бейбі-монітору та наскільки важлива кібербезпека в інтернеті речей

Bohdan Savchuk 23 години тому

Моніторити медіа, щоб закохувати українців у книжки: як працює відділ комунікацій #книголав

Платформа LOOQME 23 лютого 2024 13:00

Women Go Tech з Литви запрошують українок навчитись IT та інженерії: як долучитись

Артем Житкевич 22 лютого 2024 21:32

Як мігрувати з одного таскменеджера на інший без втрати важливих завдань

Максим Лелюшок 22 лютого 2024 16:30