Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Коворкінг, виробники лічильників та адвокатські контори — чому у «Дія. Сіті» з’явилися резиденти, не пов’язані з IT

3 липня 2023 8 хвилин читання

Станом на 30 червня 2023 року у реєстрі спеціального податкового та правового простору «Дія.Сіті» була 601 компанія. Ідея, яка мала б стимулювати IT-компанії реєструватись та платити податки в Україні, схоже, сподобалась й іншим бізнесам, а «пільгове» середовище для айтівців освоїли й інші компанії. SPEKA намагалася з’ясувати, чому в реєстрі з’явилися фірми, не пов’язані з IT-бізнесом, та як це впливає на сплату податків. 

Коворкінг, виробники лічильників та адвокатські контори — чому у «Дія. Сіті» з’явилися резиденти, не пов’язані з IT зображення 1 Хто може потрапити у «Дія.Сіті» та чому там не лише IT-компанії

Що таке «Дія.Сіті» та у чому її перевага для бізнесу 

Ініціатива особливого оподаткування для IT-галузі належала Міністерству цифрової трансформації. Перших резидентів до режиму «Дія.Сіті» зарахували у лютому 2022 року напередодні повномасштабного вторгнення росії. 

Резиденти «Дія.Сіті» сплачують такі податки:

  • 5% ПДФО;
  • ЄСВ 22% від мінімальної зарплати;
  • 1,5% військовий збір;
  • 9% на виведений капітал або 18% на прибуток;

Тобто фактично ініціатива мала стимулювати галузь реєструвати працівників офіційно. Компанії-резиденти сплачують нижчі податки, ніж у разі оформлення усіх працівників у штат за КЗпП, але вищі, ніж 5% прибутку через ФОП, хоча обидві опції залишалися відкритими. 

Що відомо про правовий статус компаній «Дія.Сіті»

Ще однією з причин долучитись до «Дії.Сіті» називали безпековий чинник. Ще до запуску «Дія.Ciті» рекламували як своєрідний захист від невиправданого тиску правоохоронців.

«Це гарантії для резидентів проти так званих «Маски-шоу» (обшуки силовиками у офісах із навмисною конфіскацією техніки — ред.). У „Дія.City“ компанії будуть захищені від перевірок і необґрунтованих розслідувань завдяки особливій процедурі процесуальних дій. На проведення будь-яких слідчих дій (читай — обшуків, вилучення техніки та документації) у резидентів „Дія.City“ для правоохоронців розробили підвищений санкційний механізм», — заявляли в Мінцифри.

Коворкінг, виробники лічильників та адвокатські контори — чому у «Дія. Сіті» з’явилися резиденти, не пов’язані з IT зображення 2 Скриншот із тексту «„Що таке Дія City — спеціальний правовий режим для IT-індустрії“ опублікованого на сайті AIN.UA за підтримки Дія City

Якщо коротко — то це порожня обіцянка. Нараз для спецстатусу цих компаній немає жодних юридичних підстав. 

«Більшість серед наведених переваг існує лише у планах держави, оскільки на законодавчому рівні відповідні гарантії не закріплені. Наразі лише збираються запровадити зміни щодо захисту від дій правоохоронців, окремого арбітражу тощо», — пише Владислав Фірсов, юрист юридичної компанії AS Legal.

Закон «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» дійсно гарантує принцип невтручання державних органів у діяльність резидентів «Дія.Citу», але лише якщо діяльність резидента не порушує закони України.

Підписуйтеся на наші соцмережі

«Якщо ви законослухняний громадянин, держава не втручається у вашу діяльність. Однак відповідний принцип притаманний будь-якому демократичному суспільству і незрозуміло, навіщо його виділяти як гарантію окремого правового режиму»
Владислав Фірсов, юрист юридичної компанії AS Legal

Хто може стати резидентом Дія.Сіті 

Щоб подати заявку та отримати статус резидента Дія.Сіті, потрібно відповідати певним критеріям: 

Умови вступу до Дія.Сіті для компаній:

  • Середня винагорода еквівалентна 1200 євро
  • 90% доходів надійшли від здійснення кваліфікованих видів діяльності
  • Кількість працівників або спеціалістів на GIG-контрактах не менше ніж 9 осіб

Умови вступу до Дія.Сіті для стартапів:

  • Сума річного доходу не перевищує 7,5 млн грн
  • 90% доходів від здійснення кваліфікованих видів діяльності
  • Зареєстровані не раніше ніж за 24 місяці до дня подання заяви на резидентство

І головне компанія мала б бути пов’язана із IT-індустрією. Серед кваліфікованих вів діяльності є фактично усі IT-послуги: розробка та тестування програмного забезпечення, виданням комп'ютерних ігор, кібербезпека, R&D, робототехніка, віртуальні активи, хостинг серверів та датацентрів тощо. 

Також є суміжні галузі на кшталт кіберспорту навчання з програмування та навіть керування медійними сайтами. 

Чи всі компанії Дія.Сіті дотичні до IT

Навіть поверхневий аналіз складу резидентів Дія Сіті показує, що серед них є чимало компаній, основна діяльність яких не пов’язана з ІТ.

За словами Богдана Дучака, партнера ЮК Axon Partners, у заяві про набуття статусу резидента Дія Сіті потрібно вказати види діяльності, які компанія тільки планує здійснювати, як резидент, а не вже здійснює. Цього достатньо, щоб стати резидентом та отримати інший податковий режим. 

«У юрособи має бути принаймні один КВЕД, пов’язаний з програмуванням, перелік яких закріплений у законі, тоді як Кабмін має право визначати додаткові види діяльності, що дозволяють стати резидентом. У 2022 році відбулися зміни, які надали можливість навіть продавцям техніки отримати статус резидента», — продовжує Тетяна Ященко, партнерка EXPATPRO.

Серед очевидних прикладів компаній, основна діяльність яких вирізняється від IT, НВП «Укроргсинтез», більш відоме під брендом uoslab. Це виробник лабораторних меблів та витратних матеріалів для лабораторії. А ТОВ «Джи ті діджитал» — компанія з постачання скрапленого газу. ТОВ «БТК- центр-комплект» — виробник лічильників, як і ТОВ «Семпал». 

І якщо можна ще уявити, що ці компанії просто мають невелику IT-компанію, яка обслуговує їх бізнес, то важко зрозуміти, що роблять у цьому реєстрі ТОВ «Шериф-ворлд» (охоронна фірма Шериф) чи ТОВ «ОК фекторі» — коворкінг у Львові. 

Також є кілька представників великого бізнесу. Зокрема, є компанії із групи Нової пошти (дві юрособи), Kernel, МХП, АТБ, Ковальська тощо, які мають діджитал відділи у складі холдингу. Однак чи афілійовані компанії займаються суто IT-діяльністю, потребує детальнішої перевірки. 

Потрапили до реєстру і “ноунейми”. Наприклад, ТОВ  «Велд Україна» не має навіть номеру телефону та електронної пошти у реєстрі, непублічне ТОВ «Укрдобро-Хелперхаб» зареєстрована трохи більше як рік тому та має головний КВЕД вантажний транспорт.  

Як спростили умови резидентства під час війни

Однією із умов для резидентів Дія.Сіті вимагалось 90% доходу забезпечувати з  

«айтішних» видів діяльності. Це мало б бути запобіжником для бізнесів не з індустрії. 

Натомість зараз ця вимога не працює. Через воєнний стан в Україні втрата статусу резидента на цій підставі не відбуватиметься.

У відповідь на наш запит в Мінцифри підтвердили, що відповідно до постанови Кабміну від 29 березня 2022 року №382 на період дії воєнного стану й до 1 числа календарного місяця, перелік підстав для втрати резидентства Дія Сіті, окрім добровільної відмови, не застосовується. 

Тобто за невідповідність вимогам податкового простору до кінця війни з нього не виключатимуть.
Коворкінг, виробники лічильників та адвокатські контори — чому у «Дія. Сіті» з’явилися резиденти, не пов’язані з IT зображення 3 Відповідь Мінцифри на наш запит, щодо підстав виключення з Дія.Сіті

Як контролюють резидентів Дія.Сіті та як ситуацію коментують у Мінцифри

Зараз компанії не виженуть із реєстру. А також резидентам не потрібно буде подавати звіт про відповідність та незалежний аудиторський висновок до 1 січня, наступного за мирним роком. Це означає, що якщо воєнний стан скасують у 2023 році, наступний рік буде вважатися мирним. А перший звіт та аудиторський висновок потрібно буде подавати не пізніше 1 червня 2025 року.

Незалежні аудити можуть виявити невідповідність умовам або критеріям оподаткування. Тоді компанії, у яких виявлять порушення, позбавлять статусу резидента, та вони матимуть податкові наслідки, говорять в Мінцифрі.

«Якщо компанія не підтвердить, що 90% доходу отримано саме від здійснення кваліфікованих видів діяльності Дія.City, то вона буде змушена доплатити податки за загальною системою оподаткування», — коментують у Міністерстві цифрової трансформації. 

Окрім того, у профільному міністерстві заявляють, що окрім критеріїв, яким компанія має відповідати, існують ще антикритерії. Резидентів перевіряють щомісяця на базі офіційних джерел: державних реєстрів та баз даних держорганів. Якщо під час перебування у просторі з'являється хоча б один з антикритеріїв — компанію позбавляють статусу резидента.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як розставляти пріоритети: матриця Ейзенхауера

Сніжана Лепко 17 березня 2025 08:36

Зірки не брешуть, але іноді підморгують: астрономія vs астрологія

Олеся Руденко 19 годин тому

Як автоматизований онбординг підвищує продуктивність новачків: кейс IdeaSoft

Юлія Коваленко 17 березня 2025 14:28

Мікроінфлюенсери: як співпраця з невеликими блогерами підвищує довіру до бренду

Олександр Христич 17 березня 2025 17:34

Стартувала перша всеукраїнська щомісячна премія для вчителів — як взяти участь?

Goncharenko Centre 10 годин тому