Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що потрібно знати IT-ФОП при мобілізації

Юрій Крюков
Юрій Крюков Головний юрист, компанія "Таксер"
25 травня 2023 3 хвилин читання

Багато айтівців виїхали з країни, проте багато хто залишився. Вони так само можуть підлягати мобілізації, адже IT ФОП не звільнені від мобілізації (порядок призову такий самий, як у інших ФОП та громадян). Загальні винятки становлять: особи, які непридатні за станом здоров’я; мають на утриманні трьох і більше дітей до 18 років; самостійно виховують дитину (дітей) до 18 років; мають на утриманні дитину з інвалідністю тощо.

Страховий стаж у разі несплати ІТ ФОП ЄСВ за себе

Взагалі, ФОП у будь-якому разі звільнені від обов’язкової сплати ЄСВ. Але, у разі не сплати ЄСВ страховий стаж за неоплачений період не нараховуватиметься, проте мобілізовані ФОП можуть зарахувати період проходження військової у страховий стаж. Для звільнення потрібно буде написати заяву та надати копію військового квитка (або іншого документа про призов). Документи необхідно подати до податкової інспекції за місцем обліку протягом 10 днів після демобілізації (або після закінчення лікування).

Якщо у платника податків відсутня можливість своєчасно виконати свій податковий обов’язок, то він звільняється від відповідальності протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Демобілізований ФОП

На період мобілізації ФОП звільнені від сплати податків та подання звітності (відповідно до п. 25 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України та 9-2 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»). Тобто, ІТ-ФОП на третій групі може не сплачувати єдиний податок за період проходження військової служби (нагадаю, що загалом третя група не звільнена від сплати єдиного податку), навіть якщо він продовжував отримувати дохід у цей період.

Підставою для звільнення від оподаткування є заява ФОП, копія військового квитка (або копія документа з зазначенням даних про призов під час мобілізації).

Документи надаються в місцеву податкову протягом 10 днів після демобілізації. Якщо демобілізований (ФОП перебуває на лікуванні або на реабілітації, то документи подаються протягом 10 днів, після закінчення лікування.

Загалом пільги щодо сплати податків та подання звітності поширюються на всіх ФОПів, призваних на військову службу, та діють протягом всього її періоду. 

Якщо у ФОП є наймані працівники, на період своєї військової служби ФОП призначає уповноважену особу. Ця особа виплачує працівникам заробітну плату, нараховує та утримує ПДФО, військовий збір, нараховує ЄСВ. 

Щодо ЄСВ за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до ЗСУ. Відповідно до ЗУ № 2120-ІХ, фізичні особи-підприємці, які належать до 2 та 3 груп платників єдиного податку, мають право за власним рішенням не сплачувати ЄСВ за таких працівників. У такому разі ЄСВ за працівників буде сплачено державою.

Якщо виникнуть питання — пишіть у коментарях. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Що відбувається з ціною біткоїна на тлі халвінгу?

Павло Осадчук 3 години тому

Як зробити енергетичну компанію зрозумілою для клієнтів: кейс Legko

Юлія Ільницька 4 години тому

AI несеться: роботи-футболісти, партнерство OpenAI з Adobe та багато нових релізів

Кирило Чеботарьов 5 годин тому

Як підібрати ключові слова у Google Ads, щоб збільшити продажі

Ігор Івіцький 9 годин тому

Як пришвидшити роботу з розсилками у п’ять разів: кейс BUKI

Valeriia Shudryk 18 квітня 2024 18:00