Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як волонтери стають маркетологами, аби просувати збори

Анна Сергієнко
Анна Сергієнко Журналістка SPEKA
28 травня 2024 11 хвилин читання

З початком повномасштабного вторгнення серед українців виникла потужна волонтерська спільнота. Щодня небайдужі дівчата та хлопці обробляють десятки запитів від військових, ветеранів, дитячих притулків та цивільних із районів активних бойових дій. Проте з часом запити на допомогу змінюються, їхня кількість зростає, водночас змінюються й підходи волонтерів до збирання коштів на потреби фронту. SPEKA поспілкувалася з волонтерами, аби дізнатися, як просувати збори на третьому році війни. 

Чи справді швидкість закриття зборів сповільнилася? 

Побутує думка, що останнім часом через втому в суспільстві та «відгородження від війни» збори на потреби української армії сповільнилися. Волонтерка Влада Запашна каже, що тепер часто чує «люди забили на війну». Однак дівчина не погоджується із цим. На її думку, на динаміку зборів впливають інші причини: 

  • Зборів стало більше, їхні суми істотно зросли, тому люди губляться у кількості різних дописів про потреби надіслати донат.
  • Розслабленість. 
Йдеться не про те, що люди забувають про війну, а про розслабленість. Коли війна триває 24/7, психологічно непросто бути у постійному тонусі та хронічному стресі. Усі ми люди з живою психікою: і військові, і волонтери, і цивільні. Але зараз у нас не заведено говорити про втому, бо маємо побороти ворога. Та психіка не може постійно перебувати в напрузі.
Влада Запашна
  • Недовіра і зневага до владних чиновників.
Людям здається, що якщо «зверху» крадуть, то і їм не треба нічого робити, бо «все пропало». Але якщо так думати, то як боротись за свободу? Ми маємо бути не жертвами, а творцями історії.
Влада Запашна

Дмитро, голова волонтерської спільноти «Толока», розповідає, що вони співпрацюють із благодійним фондом «Волонтерський рух «Вільні» і з директором фонду Глібом Фіщенком прораховують усі нюанси й визначають ціль та строки, за які можуть зібрати потрібну суму. Завдяки цьому вдається збирати більше коштів за коротші строки.

Ми як організація, у якої 200 підписників в Instagram, за місяць зібрали 1 млн 200 тис. гривень на екскаватор. Ми виділяли на це два місяці й планували зібрати 750 тис. 
Дмитро, голова волонтерської спільноти «Толока»

Влада Запашна радить знайти для себе перевірених волонтерів — волонтерські організації та активістів, яким довіряєте. Звертати увагу на те, чи публікують вони звіти про використання коштів, чеки та інші документи, що підтверджують їхню діяльність.

А головне пам’ятайте, коли ви донатите, то рятуєте життя і даєте змогу підрозділам тримати оборону. Заради цього варто допомагати попри все.
Влада Запашна

Як тепер волонтери закривають свої збори? 

Командні збори 

Якщо потрібно зібрати досить велику суму, волонтери та організації вдаються до командних зборів. Останнім часом інструмент допоміжних банок, чи то спільних зборів, став поширеним способом досягнення великої мети. Наприклад, є збір на 1 млн грн. Одній сторінці Instagram зібрати таку суму досить важко. Тоді люди, які ведуть свої особисті сторінки й мають сформовану спільноту підписників, серед яких рідні, друзі, знайомі, відкривають банки з меншими цілями. І своїми силами намагаються їх закрити. Так велика ціль розбивається на багато менших та досягається набагато легше. 

Командний «Птахозбір» Командний «Птахозбір»

Представник спільноти «Збіролови» розповідає, що коли великий збір зупиняється, вони запускають допоміжний. Тобто маленький збір, який є частиною великого. 

Менші суми збираються досить швидко й людям подобається зміна віжуалу. Бо коли люди досить довго бачать один віжуал, вони втрачають інтерес.
Представник спільноти «Збіролови»

Яскравий дизайн 

Волонтерка Анастасія (прізвище приховує задля безпеки) розповіає, що величезний вплив на успішність збору має візуальне подання та креатив. Якщо збір командний, має бути цікавим подання ідеї єднання учасників або просто гарне оформлення, яке буде чіпляти око.

До «Птахозбору» у мене був командний «Крилатий збір». Концепція полягала в тому, що кожен з учасників збирав по 1 деталі LEGO, які ми потім склали докупи та  отримали літачок (БпЛА). Цегла за цеглою ми конструювали нашу спільну мету, складаючи детальки воєдино, як конструктор. Ця концепція, ідея єднання і її віжуал дуже зайшли людям, тому кейс можна назвати доволі успішним.
Волонтерка Анастасія
Командний «Крилатий збір» Командний «Крилатий збір»

Дмитро із «Толоки» каже, що іноді люди долучаються до зборів «Толоки» просто через те, що їм подобається цікаве та креативне візуальне оформлення.

Фінансовий прорахунок

У командних зборах важливим є фінансовий прорахунок. Як зазначає Дмитро із «Толоки», вони планують рекламний бюджет, на які пости в Instagram потрібна реклама. Також планують, скільки спільників (люди, які беруть участь у командному зборі, відкривають свої банки з меншими сумами. — Ред.) наберуть з розрахунком на те, що не всі можуть повністю закрити свої банки. Адже до 20% спільників можуть не назбирати заплановану суму. Тоді це компенсують більшою кількістю учасників збору.

У нас, наприклад, мета — 1 млн грн. Ми розбиваємо на спільників 1 млн 200 тис. грн, аби точно зібрати потрібну суму.
Дмитро, голова волонтерської спільноти «Толока»
Командний збір на протез захиснику з 45-ї ОСБ. Волонтерська спільнота «Толока» Командний збір на протез захиснику з 45-ї ОСБ. Волонтерська спільнота «Толока»

Благодійні заходи 

Аби просувати збори та швидше закривати потрібні суми, волонтери також долучаються до усіляких заходів та влаштовують свої. 

Благодійний фонд «Волонтерський рух «Вільні» долучений до культурно-благодійного заходу «НЕречизм». Кілька днів тому відбулася благодійна барахолка Вікі Темнової, де збирали кошти для них. Плюс ми організовуємо власні івенти. 
Дмитро, голова волонтерської спільноти «Толока»

Розіграші

Якщо раніше розіграші влаштовували, аби примножити аудиторію та охоплення на особистій сторінці чи сторінці бренда, то тепер це роблять волонтери, щоб спонукати людей донатити

Наприклад, до других роковин повномасштабного вторгнення БФ «Волонтерський рух «Вільні» влаштував збір подяки. Збирали на п’ять дронів для чотирьох бригад, розповідає Дмитро із «Толоки». Тоді вони розігрували прикрасу-бурячок, вартість якої — приблизно 2,6 тис. грн. Але через те, що розіграш був благодійним і люди могли отримати його за донат від 100 грн, він приніс 26 тис. грн. 

Так само ми, «Толока», розігрували книжку «Ерагон» із розписаним вручну зрізом, а також розписами бійців з 241-ї ТрО. Люди могли отримати її за донат від 100 грн. Здавалося б, книжка коштує 800 грн, а принесла для збору 26 тис. грн.
Дмитро, голова волонтерської спільноти «Толока»
Розіграш для збору коштів на 5 дронів. Волонтерська спільнота «Толока» Розіграш для збору коштів на 5 дронів. Волонтерська спільнота «Толока»

Контакт із тим, кому допомагаємо

Волонтерка Влада Запашна каже, що увагу привертають реальні кадри того, що нині відбувається на фронті, слова бійців у листуванні чи на відео. Ключова ідея — бути постійно присутніми в інфопросторі, нагадувати про себе, показувати результат роботи підрозділу (якщо на це є дозвіл). 

Люди мають відчувати ніби прямий контакт із підрозділом, розуміти, що навіть їхні 20 грн стають результатом знищення техніки на мільйони доларів. 
Влада Запашна

Влада Запашна пригадує історію свого найбільш швидкого збору. Зібрала 120 тис. грн. за 1,5 тижня перед новим роком. Це був збір на прилад нічного бачення для товариша волонтерки. Ситуація на фронті була важкою, а вночі військові були як сліпі кошенята без спецтехніки, зазначає волонтерка. 

Робити якийсь креатив не було часу, бо треба було швидко розпочинати збір. Я виставила скрин із листування з його погодженням, там були слова про те, що прилад нічного бачення дозволить зберегти життя. Я дуже здивувалась, бо збір за години набрав десятки репостів, мій monobank не стихав навіть без нагадувань і постійної появи у соцмережах. 
Влада Запашна

Збір не просто закрили, а зібрали ще й на 15 тис. більше. Після цього, розповідає Влада Запашна, вона зрозуміла, що емоція, яку вона донесла знімком екрана зі словама товариша, зіграла ключову роль у швидкому закритті збору.

На додаток до цього, наголошує волонтерка Анастасія, людей чіпляє особиста історія. Наприклад, якщо збір для тата/брата/чоловіка.

Бренд довіри та чесності

Люди стежать за мною у соцмережах, знають мою відповідальність, бачать, яким підрозділам я допомагаю, бачать мої звіти, де розписана кожна гривня, стежать за моїми поїздками на схід. 
Влада Запашна

Хочете, щоб вам донатили, зазначає Влада Запашна, — вибудовуйте довіру з людьми. А також не забувайте апелювати до емоції — це ключ до всіх пожертвувань.

Розсилка в особистих повідомленнях

Волонтерка Анастасія наголошує, що завжди, коли влаштовує збір, пише всім, хто на неї підписаний із проханням зробити репост допису із посиланням на банку. Так запускається хвиля репостів і за добу можна назбирати від 20 до 50 тис. грн. На день пише 100-300 людям. Якщо це взаємні підписки, то за таку кількість Instagram ніколи не банить. Головне, наголошує Анастасія, не писати у такій кількості незнайомим людям, адже це можуть сприйняти за спам.

Ціль на день у Instagram Stories

Також, зазначає волонтерка Анастасія, учасники командних зборів можуть ставити для своєї аудиторії ціль на день у Instagram Stories

Наприклад, на банці є 4 тис. грн. Можна опублікувати Stories із написом «Сьогоднішня ціль на день — 6 тис. грн / Залишилось ще 2 тис. грн / Давайте добʼємо сьогодні! / Це 50 людей по 40 грн або 25 людей по 80 грн». І по кілька разів на день нагадувати про ціль — скільки ще залишилося зібрати грошей до денної мети, скільки людей має задонатити 20/30/50 грн, аби досягти цілі. Наступного дня повторювати це вже з новою метою.
Волонтерка Анастасія

Фоном для таких Stories краще взяти будь-яке зроблене вами фото — ваше, вашого собаки/кота, природи, заходу сонця, радить Анастасія, а не допис зі збором. Тоді люди не перегортатимуть Stories одразу, а зацікавляться та зупиняться.

Власний досвід

Кілька разів я сама долучалася до командних зборів і виокремила кілька важливих порад. 

По-перше, якщо ви просите підписників, знайомих, друзів зробити репост вашого допису зі збором, нагадуйте про те, що потрібно також лишили посилання на банку. Адже репости без посилання працюють мінімально або й загалом не працюють. 

Тут я часто проводжу паралелі: маркетплейси намагаються максимально спростити процес оплати, аби покупець не зупинявся на цьому етапі. Наприклад, додають функцію автоматичного заповнення полів на покупки. Тут подібний алгоритм. Якщо людина побачила репост збору й у неї виникло бажання задонатити, вона має одразу натиснути на наліпку та зробити це. Інакше (якщо їй потрібно буде перейти на допис, потім у профіль, потім знайти посилання) вона може не дійти до моменту донату. Така порада не допоможе примножити суму збору вдвічі, але точно вплине на розмір цифри на вашій банці.

По-друге, не варто постійно публікувати у Stories лише ваш допис зі збором. Іноді краще поділитися фотографією з ранковою кавою, додати посилання на банку збору та підписати «Донат на хороший день». Адже аудиторії набридає постійно бачити одне й те саме і люди просто прогортають однакові Stories. Можна додати до цього сторітелінг. Це підвищить активність на зборі. 

Дякую за участь у створенні матеріалу волонтерській спільноті «Толока», волонтеркам Владі Запашній та Анастасії, волонтерському проєкту «Збіролови», які поділилися своїм досвідом та порадами з просування зборів. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як ми створювали першу афіліатку в українській бʼюті-сфері: кейс FABO Affiliate Program

Владислав Миронович 19 червня 2024 14:15

Три речі, які потребують постійної уваги підприємця

Владислав Миронович 19 червня 2024 10:00

Як просувати свій бізнес у Telegram, розповість Netpeak 20 червня

Олеся Дерзська 18 червня 2024 21:50

Майбутнє маркетингу та реклами — подкаст SPEKA «Що буде далі?» #5

Сергій Коноплицький 18 червня 2024 10:25

Маркетинг майбутнього: як штучний інтелект та предиктивна аналітика змінюють галузь

Andriy Volnyanskyy 10 червня 2024 12:45