Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

На що звернути увагу під час запуску маркетплейсу: юридичні поради

Максим Носарев
Максим Носарев СЕО юридичної компанії Tretten Lawyers
13 березня 2024 9 хвилин читання

IT-продукт у маркетплейсі — це його оболонка. Але сам маркетплейс — це місце продажу. Якщо ви запускаєте торговельний майданчик онлайн, не забувайте, що продаж фізичних товарів має свої особливості та створює додаткові ризики не тільки для його власника, а й для вас як продавця. Я розповім, як маркетплейсу не втратити гроші через неякісний товар або непорядність продавця товару.

Неналежна якість товару і відповідальність за неї

Маркетплейси виставляють товар від іншого продавця та пропонують купити його за посередництва платформи. Він лише показує технічні якості товару й отримує комісію при його продажу. Віртуальні активи, з якими звикли працювати IT-компанії — програми, сервіси, — існують тільки в онлайні.

Маркетплейс продає фізичний товар з певними властивостями, які  можуть не відповідати очікуванням покупця. Тому ще до запуску майданчика потрібно визначитися, чи будете ви відповідати за якість товару.

Скажімо, людина  купила викрутку, щоб полагодити шафку вдома. На фотці викрутка виглядала як те, що треба, а фактично — зламалася за годину. Покупець піде з претензіями до маркетплейсу, де цю кляту викрутку й купив. 

Що робити власникам інтернет-магазинів? Якщо маленька платформа напише у правилах користування, що не відповідає за якість та гарантійне обслуговування товару, це захистіть її, але завдасть удару по репутації. Тому іноді нові компанії готові взяти на себе навантаження сервісної підтримки й заміни. Але маркетплейс — не благодійність. Якщо десятеро людей купили у вас айфони, а вони поламані, покупці мають претензії до вас, ви повертаєте гроші й куди тепер подіти ці поломані айфони? 

Як цьому запобігти 

У договорах з продавцями, які викладали товари на майданчик, потрібно передбачити відшкодування продавцем витрат на заміну, ремонт та повернення грошей. Те, що маркетплейс забезпечує весь сервіс, — його конкурентна перевага. Але це потрібно юридично врегулювати у відносинах з постачальником. 

Порушення прав інтелектуальної власності

В Україні до інтелектуальної власності й досі ставляться поверхнево. Часто ці питання прописують у договорах, але не підкріплюють фактичними механізмами. Зі своєї практики можу сказати: якщо питання інтелектуальної власності дійшло до суду, то маркетплейс створив передумови до цього.

Торговельний майданчик не може гарантувати, що всі товари, представлені на сайті, не є контрафактними. Тобто продукт може використовувати зовнішній вигляд або товарний знак чи торговельну марку, запатентовану іншою особою, або бути об'єктом авторського права, який належить іншій особі.

Платформа не може дізнатися про це заздалегідь. Наприклад, виробник крафтових прикрас розміщує на нашій платформі намиста з перлинами. Через місяць до нас приходить інша особа і каже, що насправді дизайн прикраси розробляла вона, а фото намиста є в її інстаграм-магазині. Маркетплейсу висувають претензії, що він порушує права на об'єкти інтелектуальної власності (незаконно пропонує до продажу товар, який містить права третіх осіб).

Це може бути приводом прибрати товар із сайту та сплатити штраф.

Як цьому запобігти

Маркетплейс у договорах із постачальниками має засвідчити, що це правомірне використання бренда, дизайну, ТМ. У випадку крафтових виробів це важко. 

Якщо це продукція великих брендів на кшталт Bosch, потрібно отримати підтвердження, що продавець є дилером Bosch або у компанії є ліцензійний договір, що засвідчує її право продавати товар бренда на території України. Навіть підтвердження, що товар офіційно імпортований в Україну, засвідчує, що у момент імпорту правовласник не перешкоджав цьому імпорту і товар ввезли легально.

Якщо це друкована продукція (книги), маркетплейс має побачити договори продавця з видавництвом чи імпортером, що підтверджують офіційні права на друк. Ці аспекти треба проговорити і зафіксувати у договорах з продавцями. Часто люди можуть думати, що вони володіють брендом, дизайном тощо, а насправді документальне підтвердження не є досконалим, і це також необхідно враховувати.

Якщо ми продаємо звичайні товари для дому, як-от вази, мильнички, ми не можемо витрачати час на перевіряння, чи не запатентований конкретний виріб. 

Завдання маркетплейсу — не втратити гроші. Тому найпростіше рішення у разі спорів щодо інтелектуальної власності, вимкнути сторінку товару і повідомити продавця про претензію. Маркетплейс уже нічого не порушує — товару в інтернеті немає. Усе, що стосується відповідальності, штрафів та відшкодувань, маркетплейс має перекладати на продавця.

Передання прав на фото і відгуки

Інтернет-магазини хочуть, щоб люди купували саме у них. Для цього замало шаблонних описів товарів від постачальників. Торговельним майданчикам потрібно, щоб покупці розміщували свої відгуки, фото та відео на платформі. Покупців можна заохочувати, наприклад, як Rozetka, влаштовуючи розіграші за найкращий відеоогляд чи нараховуючи бали за розміщення відгуків. 

Момент, на який великі маркетплейси звертають увагу, а маленькі ні, — це передання прав на всі відгуки. В інтернет-магазинах США до цього ставляться уважніше. Наведу приклад: хтось написав у відгуку «Якби до молотка додали кнопку ліворуч, він був би просто топ». Компанія читає, патентує і робить новий товар. А потім автор відгуку каже, що компанія використала його ідею і має заплатити йому. Тому американські маркетплейси завжди пишуть в умовах користування, що покупець передає права компанії на будь-які ідеї й пропозиції, які він розмістив на сайті. І потім жодних претензій. 

Як врегулювати

У правилах користування маркетплейсами варто прописати, що людина, розміщуючи відгук, фотографії та відео, надає майданчику права на подальше використання цих матеріалів.

Контроль грошового потоку

Якщо маркетплейс проводить оплату через свій рахунок і приймає на себе величезну суму грошей, у банка виникають питання до оборотів, які проходять по нашому рахунку. Крім цього, у деклараціях нам потрібно буде підтвердити, що мільйони на рахунках — це транзитні гроші, які ми потім перерахуємо продавцю — ФОП Петренко, а наша комісія становить 1%.

Треба врегулювати це питання до відкриття платформи, бо від нього залежить, як маркетплейс буде працювати щодо оподаткування — через компанію або через ФОП, яку систему оподаткування обирати.

Як врегулювати

Є два шляхи:

  • 1
    Гарантійний платіж від продавця під майбутні продажі. Наприклад, раз на місяць продавець вносить на наш рахунок 5 тис. грн. Ми продаємо його айфони, і з 5 тис. грн відраховуємо по 100 грн за кожний смартфон. Наприкінці місяця рахуємо, скільки грошей залишилося. Продавець за реалізацію товару отримав гроші напряму від покупця. Маркетплейс застрахований від того, що продавець йому не доплатить. 
  • 2
    Оплата через сайт за допомогою платіжної картки. Платіжна система блокує гроші на картковому рахунку фізичної особи і формує попередню транзакцію на користь маркетплейсу або на користь продавця. 

Як краще? Робити поділ коштів. В Україні — через платіжну система Fondy. Вона має ліцензію НБУ на здійснення фінансових операцій. Під час оплати система блокує на рахунку вашого покупця необхідну суму. Якщо транзакція пройшла, із суми покупки більша частина йде на рахунок продавця, а комісія з продажу — на рахунок маркетплейсу. 

Вихід на закордонні ринки

Правове регулювання українських і зовнішньоекономічних відносин надто різниться.

Якщо ви плануєте спочатку виходити на український ринок, а потім у Польщу чи Штати, ви маєте одразу думати про сегментацію ринків. Тому що за продажів в інші країни вам потрібно врахувати, як перевозити товар через кордон і як приймати оплати. Якщо у вас реєструються закордонні продавці, це ще складніше питання, адже зараз в Україні діють обмеження на валютні розрахунки через кордон.

Як врегулювати

Виходячи на інший ринок, ви можете копіювати всю модель відносин, софта тощо і започатковувати окрему компанію за кордоном. Не виходьте в іншу країну з України. Навіть «Нова пошта» створює у кожній країні компанію, яка оперує на цій території. 

Усі ці аспекти формують юридичну модель роботи маркетплейсу. Ваші правила користування мають бути належно прописані. Фіксуйте усі можливі питання юридично, і тоді ваші справи будуть у порядку.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 3 години тому

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 10 годин тому

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Розвиток блогу та зважена рекламна стратегія: як компенсувати вплив сезонності на трафік

Наталія Раскопа 24 червня 2024 11:00

Як створити YouTube-оголошення з високою конверсією у 2024 році?

В'ячеслав Юренко 21 червня 2024 19:00