Як захистити права на інтелектуальну власність свого проєкту
Починаючи працювати над ідеєю стартапу, останнє, про що думають фаундери, це про юридичні нюанси розвитку проєкту. У цій статті міститься спроба доволі спрощено розібратися в основних питаннях інтелектуальної власності, з якими можуть зіткнутися фаундери, і деякі рекомендації, що з цими юридичними нюансами робити.
Юридичні аспекти захисту ідей
Ц більшості країн ідеї самі по собі не мають правового захисту, на відміну від їхнього матеріального втілення (коду застосунку, дизайну інтерфейсу, компіляції даних, документації, опису ноу-хау, тексту тощо).
Наприклад, існують десятки застосунків з виклику таксі, проте правовому захисту підлягає не ідея виклику таксі через мобільний застосунок, а саме джерельний та обʼєктний код і графічний інтерфейс як матеріальний прояв ідеї в результаті творчої діяльності людини. Тобто права інтелектуальної власності виникають на результати (обʼєкти) творчої діяльності з реалізації ідеї людиною — програмний код, тексти, фотографії, графіки, шрифти, аудіо, візуальні елементи або їхні комбінації.
В основі вищезгаданої творчої діяльності зя створення обʼєктів, на які виникають права інтелектуальної власності, завжди лежить та чи інша ідея. Перед початком реалізації важливо зрозуміти, чи є ідея цінним активом, в який варто вкладати свій час та (або) кошти.
Одним із таких бар’єрів є наявність прав інтелектуальної власності (ПІВ) на результати діяльності людини. Не на всі результати діяльності людини виникають права інтелектуальної власності. Розглянемо докладніше форми вираження ПІВ.
Патент
Це формалізація винаходу, яка включає процеси та програмне забезпечення (з деякими винятками). Патенти захищають ваші винаходи впродовж 20 років, але ви повинні повністю розкрити свій винахід громадськості.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Торгові марки матеріалізують бренд у графічній, візуальній, текстовій та звуковій формах (або інших формах які людина може сприймати). Торговельні марки захищають ваш бренд як слова, фрази, символи та логотипи (інші нетипові форми вираження), пов’язані з вашим товаром (продуктом) або послугами, впродовж 10 років і можуть бути поновлені багато разів.
Авторське право
Це набір менеджерських прав на результати вашої творчої праці, включаючи комп’ютерний код, документацію, тексти, дизайн інтерфейсу, зображення, шрифти тощо. Цей набір прав дозволяє вам розпоряджатися вашими роботами таким чином, щоб отримувати вигоду від такого використання, або заборонити певний вид використання іншим особам.
Авторське право захищає результати творчої діяльності, що втілені матеріальній формі з моменту їх фіксації на матеріальному носії. Ви можете зареєструвати авторське право, але це необов’язково. Бажано вказувати авторство (копірайт) під час фіксації на матеріальних носіях або публікації для широкого загалу. Авторське право обмежене у часі, але як правило триває за життя автора плюс 70 років після його смерті.
Суміжні права
Це права, що стосуються робіт, захищених авторським правом і пов’язані з певним видом діяльності стосовно обʼєктів захищених авторським правом: виконання та запис музичних творів, трансляції телепередач, тощо. У деяких країнах ці права не відокремлені і вважаються частиною авторського права.
Комерційна таємниця
Це особливий правовий режим, пов’язаний із будь-якою задокументованою інформацією, що описує практику чи процес стартапу/компанії, який, як правило, невідомий третій стороні та є комерційно цінним, дає певну перевагу на ринку.
Як захистити свої права на інтелектуальну власність
Якщо ви володієте правами інтелектуальної власності на створені обʼєкти, ви можете заборонити іншим особам використовувати вашу інтелектуальну власність, як правило, у комерційних цілях.
Реалізація цих прав може вимагати конкретних дій з вашого боку. Наприклад, патенти та торгові марки мають бути зареєстровані в державних органах за спеціальною процедурою (зазвичай в кожній країні окремо), що потребує часу та фінансових витрат. Ви також можете передати частину чи всі свої права інтелектуальної власності на визначених умовах іншим особам через ліцензійні угоди (мають бути обовʼязково в письмовому вигляді).
Зазвичай для захисту ваших прав на результати вашої діяльності тільки реєстрації прав інтелектуальної власності недостатньо, оскільки це досить складний і багатошаровий процес.
Для захисту прав на вашу інтелектуальну власність слід вжити таких заходів:
-
1
Документуйте створення та передання об’єктів інтелектуальної власності, зокрема винаходи, що підлягають патентуванню, результати вдалих та невдалих досліджень, альтернативні гілки розроблення програмного забезпечення, алгоритми, моделі або набори даних, що не використовуються у робочому продукті. Оскільки негативні або альтернативні результати також можуть бути цінними і комерціалізованими в подальшому.
-
2
Впровадьте систему управління інтелектуальною власністю, що є логічним продовженням попереднього кроку. Це включає відстеження об’єкту інтелектуальної власності від моменту його створення, передачі до реєстрації, а також підтримку патентів, торгових марок, авторських прав, ліцензій тощо в актуальному стані.
-
3
Підпишіть угоди про конфіденційність і передачу прав інтелектуальної власності з усім персоналом і підрядниками. Це важливий момент, оскільки контракти часто не містять таких положень або ж є занадто загальними. Універсальність і розпливчастість формулювань у договорах може суттєво ускладнити підтвердження права власності на певні результати або ускладнити чи знівелювати підтвердження факту розголошення конфіденційної інформації та подальше відшкодування збитків. Необхідно постійно приділяти увагу цим питанням і впроваджувати корпоративну культуру інформаційної безпеки та захисту конфіденційної інформації.
-
4
Впроваджуйте та дотримуйтеся стандартів інформаційної безпеки та захисту даних. Належний рівень інформаційної безпеки є запорукою успіху сучасних компаній та стартапів. Адже банальна недбалість (наприклад, використання паролів qwerty123 ключовими розробниками чи системними адміністраторами) може нівелювати весь складний механізм багаторівневого захисту інтелектуальної власності. Також витік інформації негативно впливає на репутацію, що призводить до відтоку користувачів і клієнтів або потенційних інвесторів.
-
5
Внесіть зрозумілі та прозорі умови ліцензування вашої інтелектуальної власності у контракти, умови використання сервісу (або ліцензійну угоду з кінцевим користувачем) з клієнтами та користувачами ваших сервісів чи продуктів. Укажіть, що ви є власником наданих для використання обʼєктів інтелектуальної власності. Зазначте заборонені дії та інші обмеження для клієнтів та користувачів. Завжди вказуйте копірайт © на вашу роботу та дату публікації, якщо ви оприлюднюєте свої роботи (продукти чи послуги). Оберіть оптимальну ліцензію, якщо ви працюєте над опен-сорсним проєктом.
Інші юридичні тонкощі
Якщо ви серйозно налаштовані на розвиток свого проєкту, враховуйте його юридичні аспекти та за можливості шукайте менторства у досвідчених підприємців. Проведіть юридичний аудит для виявлення правових обмежень або блокувальників. Можуть бути випадки, коли наявні патенти обмежать розвиток вашого проєкту або ви можете використовувати на проєкті програмне забезпечення (зокрема з відкритим кодом), однак вам не підходить ліцензія на таке ПЗ, а його важко або неможливо буде замінити.
Регуляторні обмеження або вимоги також можуть вплинути на ваш проєкт, наприклад, обмеження або заборони на збір і обробку персональних даних, отримання ліцензії на діяльність тощо. Якщо все в порядку або рівень юридичних ризиків для вас прийнятний, ви можете продовжувати працювати над своїм проєктом, створюючи додаткову цінність своїх розробок у формі патентів, торгових марок, авторських прав і комерційних таємниць.
Права на інтелектуальну власність вашого проєкту є його ключовим активом. Захист прав інтелектуальної власності є складним, багаторівневим процесом. В умовах обмежених ресурсів варто звернути увагу, як на розробку проєкту, так і на його юридичну сторону. Найкраще, якщо ви знаходите оптимальний балансу між розвитком проєкту та його юридичними аспектами.
Коротка післямова
Юридичний супровід потребує значних фінансових ресурсів, однак вам знадобляться належні юридичні документи для продажу проєкту або отримання інвестицій. Тому бажаю вам зберігати баланс між розвитком проєкту та менеджментом юридичних ризиків, щоб врешті долучитися до списку єдинорогів і здійснити вдалий екзит або IPO.