Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Резиденти «Дія. City» та інтелектуальна власність у трудових відносинах: як захистити інтереси компанії

Анастасія Юшина
Анастасія Юшина Cтарша юристка практики Інтелектуальної власності, Технологій та Захисту даних PwC Legal в Україні
16 березня 2023 6 хвилин читання

Однією з вимог до резидентів «Дія. City» є вимога про залучення не менш ніж дев'яти працівників або гіг-спеціалістів. З 1 січня 2023 року набула чинності нова редакція Закону України «Про авторське право і суміжні права», який містить певні новели в регулюванні авторських прав. Практика показує, що в трудових відносинах не завжди приділяється належна увага питанню специфіки створення об'єктів авторського права (службових творів) в межах трудових відносин і особливо — питанням передачі прав на службові твори.

Чи завжди інтелектуальна власність належить роботодавцю?

Нечіткість або відсутність формулювань у трудових договорах стосовно інтелектуальної власності може призвести до негативних наслідків. З нашого досвіду, досить часто компанії припускаються помилки — вони вважають, що коли в трудовому договорі чи контракті зазначено, що всі майнові права інтелектуальної власності (ІВ) переходять до роботодавця, то цього достатньо для визнання певних об«єктів службовими творами.

Або інший варіант — роботодавець вважає, що якщо закон передбачає, що права на створені об'єкти ІВ належать роботодавцю, то такого положення закону достатньо і немає необхідності взагалі згадувати в договорі про інтелектуальну власність.

Нажаль, обидва підходи можуть призвести до негативних наслідків — майнові авторські права залишаться або за працівником, або працівник і компанія будуть володіти такими правами спільно.

В першому випадку компанія ризикує втратити права на об'єкти, створені працівником, а в другому випадку — володіння може бути ускладнене необхідністю спільно здійснювати права: погоджувати використання, ділити роялті, спільно погоджувати надання ліцензій контрагентам.

Якщо не погоджено порядок використання твору між співвласниками, для розпоряджання майновими правами, як то видача ліцензій чи передача майнових прав на твір в цілому, буде необхідна згода всіх співвласників. Крім цього, працівник матиме право на отримання винагороди за використання твору. Звільнення працівника не вплине на ці зобов'язання роботодавця.

Певні ризики для бізнесу несе також ситуація, в якій цивільні правовідносини перекваліфіковуються у трудові — це впливає і на правовий режим інтелектуальної власності. Наприклад, сторонами укладено цивільно-правовий договір підряду або договір на послуги, але із суті відносин буде встановлено фактичні трудові відносини.

У такому випадку до результатів розробки може бути застосовано положення про службовий твір з розподілом майнових прав спільно між роботодавцем та працівником відповідно до норм Цивільного кодексу України. Тому важливо чітко визначати договірні умови в письмовій формі з урахуванням особливостей об'єктів авторського права.

Як уникнути таких помилок і захистити інтелектуальні права компанії

Ось кілька порад, як захистити права інтелектуальної власності компанії:

  • Недостатньо просто визначити загальні положення про перехід прав ІВ на користь компанії. Незважаючи на те, що не можна недооцінювати важливість цих положень у договорі, сама по собі передача результатів розробки як об'єктів авторського права (наприклад, програмного забезпечення, оригінальних баз даних тощо) не означає автоматичний перехід майнових прав до роботодавця.

    Це особливість авторського права — можна набути об'єкт авторського права (примірник твору), проте майнові права можуть залишитись за автором, тобто, за працівником-розробником. У зв'язку з цим слід пам'ятати про важливе правило: майнові права, не визначені в договорі, вважаються такими, що не передані.
  • Слід дотримуватись вимог закону та чітко визначити суттєві умови, що стосуються інтелектуальної власності. Однією з цих вимог є необхідність ідентифікації об'єктів авторського права, зокрема, програмного забезпечення, баз даних тощо.

    Відсутність суттєвих умов в договорі може вплинути на визнання договору укладеним чи неукладеним (якщо не в цілому, то щодо певного об'єкта авторського права). Для подальшого захисту прав на службовий твір важливо також мати докази створення відповідного твору саме як службового із наданням йому об'єктивної форми та передання цього твору роботодавцю.
  • Авторська винагорода не тотожна заробітній платі і має сплачуватись окремо від неї. Відповідно, авторська винагорода, сплачена окремо від заробітної плати, має інші податкові наслідки. Наразі закон дозволяє включати авторську винагороду до складу заробітної плати за умови, що посадові обов'язки працівника прямо передбачають створення службових творів відповідних видів. Тому для того, щоб не відокремлювати і не сплачувати авторську винагороду окремо від зарплати, слід належним чином визначити ці умови в договорі.
  • Не кожен твір, створений працівником, автоматично є службовим твором. Службовий твір — це твір, створений працівником у зв'язку з виконанням обов'язків за трудовим договором (контрактом). Отже, посадові обов'язки, трудова функція, трудові обов'язки мають безпосередній зв'язок з майновими авторськими правами та службовими творами. Від визначення трудової функції в частині створення об'єктів авторського права залежатиме кваліфікація певних творів як службових творів.
Головні складові застосування режиму службового твору до результатів розробки є: (і) наявність трудових відносин, (іі) трудові обов'язки працівника передбачають створення певних творів.

Наведемо приклад: працівник створив програмне забезпечення поза межами трудових обов'язків — твір може бути визнаним як створений в порядку індивідуальної розробки працівника (тобто, майнові права належать працівнику, а не компанії).

Якщо ж працівнику було доручено створення певного програмного забезпечення в межах трудових обов'язків, відповідний твір матиме статус службового твору, майнові права на який переходять до роботодавця, якщо інше не передбачене договором.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як просувати канал через Telegram Ads та зменшити вартість підписника на 41%: кейс MOYO та Netpeak

Владислав Миронович 17 травня 2024 13:00

Як компетенції ERP-консультанта здатні вплинути на перебіг проєкту

Віталій Курдюмов 17 травня 2024 11:00

X оголошує про значні оновлення спільнот: що зміниться для користувачів

Вікторія Рудзінська 17 травня 2024 07:06

Бути чи не бути: чи варто блогеру ставати ФОП?

Inna Sharova 16 травня 2024 18:15

Шлях до інклюзивності: як зробити email-розсилки доступними

Дмитро Кудренко 16 травня 2024 15:00