Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як захистити інтелектуальну власність компанії: базовий набір документів

Іван Нікітченко
Іван Нікітченко CEO at Pocket IP, CEO at Crane IP
8 листопада 2022 8 хвилин читання

Інтелектуальна власність є одним із ключових активів сучасного бізнесу. А у деяких компаній, особливо у стартапів, це ледь не єдиний актив (крім команди, звісно). Оскільки вона є нематеріальним активом, більшість підприємців вважають, що і відповідних дій щодо її охорони вживати не потрібно. Проте саме ця нематеріальність і робить справу «крадіжки» набагато простішою. А втрата інтелектуальної власності може стати дуже болісною чи навіть фатальною для бізнесу.

Охорона інтелектуальної власності — це комплекс заходів технічного та юридичного характеру. Зроблю короткий огляд саме юридичних.

Загальні кроки

Є декілька основних можливостей для охорони інтелектуальної власності — торговельні марки, патентування, авторське право, комерційна таємниця.

Торговельна марка — це бренд, вивіска компанії. І чим успішнім ставатиме підприємство — тим дорожче ставатиме і його торгова марка. Наприклад, влітку 2022 року ринкова капіталізація Coca-Cola складала близько $280 млрд, а в рейтингу найдорожчих брендів в той час Coca-Cola оцінили у $88 млрд. Тобто, майже третина вартості компанії Coca-Cola — це лише її бренд.

І чим відомішою ставитиме компанія — тим більше шансів, що бренд зареєструє на себе інша людина (т.з. сквотинг), підрядник чи ображений партнер по бізнесу. Навіть на ранніх етапах діяльності, необхідно визначитися, на кого саме реєструвати ТМ (юрособа, фізособа чи декілька власників) і у яких юрисдикціях.

Ще один інструмент захисту інтелектуальної власності — це патентування. Проте навколо нього, особливо в ІТ, існує багато міфів. По-перше, це не дешево. По-друге, процес займає декілька років. По-третє, матеріали патенту будуть публічно оприлюднені. По-четверте, патент необхідно підтримувати та він не є вічним. І, по-п'яте, дуже далеко не всі рішення можуть бути запатентованими в принципі.

Тому, з однієї сторони, патент вельми сильний інструмент захисту, який дуже люблять інвестори. Але, з іншої сторони, він має багато «але». Саме тому, такі інструменти як авторське право та комерційна таємниця можуть та у більшості випадків стають альтернативою патентуванню.

Авторські права самі по собі не є обов'язковими для реєстрування та вони автоматично виникають у момент створення нового об'єкту (текст, картина, код тощо). Тим не менш, реєстрація офіційна авторського права може надати певні переваги у суді, та й для інвестора це може бути додатковим аргументом привабливості компанії. Тим більше, що процедура реєстрації є дешевою та швидкою. Звісно, свідоцтво про реєстрацію авторського права, набагато «слабший» інструмент, ніж патент.

Комерційна таємниця — це, наприклад, секретна формула тієї ж Coca-Cola, рецепт приправи KFC чи технологія виготовлення парфумів Chanel N°5. Якби вони були запатентовані, вже десятки років кожен знав би найменші подробиці, як виготовляються ці продукти та офіційно вже мали б право робити так само (адже термін дії патенту 20-25 років). Саме тому ці компанії пішли іншим шляхом —оформили частину свого технологічного процесу у вигляді комерційної таємниці та заборонили співробітникам та підрядникам розголошувати її.

Офіційно комерційна таємниця ніде не реєструється (на те вона і є таємницею) — це внутрішній документ. І згадки про цей документи додаються у трудові контракти, договори з партнерами та ін.

Робота з персоналом та підрядниками

Отже, визначивши напрямки та інструменти захисту інтелектуальної власності, переходимо до практичної частини реалізації — що необхідно вказувати в документах з персоналом та підрядниками.

Звісно, як найперше — необхідно підписувати договори. Навіть якщо це короткострокова співпраця, треба мати шаблон базового договору.

Торговаа марка — хто, як і коли має право використовувати бренд компанії. У більшості великих компаній політики використання бренду детально прописані, відповідні правила підписуються співробітниками при найму на роботу. Проте і невеликим компаніям не завадить прописувати такий хоча б один абзац у договорі.

А щодо підрядників чи представників в інших країнах треба бути особливо пильними. Офіційної статистики не існує, проте за спостереженнями, найбільша небезпека, що твій бренд зареєструє хтось інший — йде саме від твоїх «партнерів», які не змарнують шанс тихенько зареєструвати товарний знак на себе.

Результати праці під час виконання завдання/роботи: обов'язково прописувати, щосаме належить замовнику та що права переходять замовнику після оплати праці. Відповідно, забороняти використовувати ці результати в іншому місці. Це стосується програмного коду, намальованого логотипу (так-так, авторське право на лого і реєстрація його як ТМ це не одне і те саме), макетів сайту і т.д. І хоча немайнові права завжди будуть у автора (ім'я того, хто це створив, характер використання та ін.), матеріальні права необхідно одразу фіксувати за замовником.

Наприклад, в багатьох країнах, якщо заявку на патент чи дизайн виробу буде подавати юридична особа, патентне відомство запитає договір про передачу прав від автора на заявника. Не кажучи вже про те, що виконавець добросовісно виконає замовлення, передасть результат… та піде зареєструє на нього права. І заборонить використовувати це самому ж замовнику, хоча це було створено, де-факто, за його кошти.

І, звісно, захист комерційної таємниці. Підписання NDA вже стало розповсюдженою практикою, що дуже добре. Проте, NDA часто підписується на першому етапі співпраці, і про нього швидко забувають. Або цей договір містить абстрактне описання що таке таємниця та не прописує конкретно, що таке порушення та покарання за це.

Нічого не заважає прописати, що таке комерційна таємниця в основному договорі з виконавцем чи контрагентом. Це не тільки підвищить вагу такого документу, але й допоможе уникнути зайвої паперової тяганини та мати все в одному місці.

Робота з клієнтами

З першого погляду, тут все простіше — мати Privacy Policy та Terms of use/service, з якими користувач (клієнт) автоматично погоджується, купуючи товар, сервіс, оформлюючи підписку і т. д.

Проте, не все так легко. Персональні дані стають чи не головним «товаром» та активом. І уряди (в яких сидять теж люди з персональними даними) турбуються про їх захист та належне використання. Достатньо швиденько погуглити та подивитися суми штрафів, які отримуються різноманітні компанії в ЄС та США. І це не тільки найбільші компанії, а безліч невеликих бізнесів, які не віднеслися до цього питання серйозно.

Terms of use – тут все складніше не тільки з точки зору захисту споживача, а й компанії від споживача. Як і у випадку з підрядником, треба прописувати все — використання торгової марки, як використовується продукція чи сервіс (мануали до побутових приладів, з деяких положень яких хочеться сміятися, виникли не просто так), де проходить межа відповідальності компанії та підрядника (якщо це модель роботи як у Uber, наприклад), чи може користувач використовувати елементи сервісу чи програми у іншому місці або передавати право на використання іншим тощо.

Як бачите, бізнес знаходиться в «облозі» з усіх боків — всі будуть не проти отримати частинку (чи не частинку) інтелектуальної власності собі. І ніхто крім самого підприємця не потурбується про свій захист.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чому під час війни і атак по енергетичній інфраструктурі варто використовувати електронні документи

Владислав Миронович 2 грудня 2022 18:00

Як Україні втримувати таланти в умовах війни та після перемоги

Юлія Лапко 2 грудня 2022 16:00

План безперервності бізнесу: ключові поради, як досягти стійкості

GlobalLogic Ukraine 2 грудня 2022 13:30

Корисні сервіси, які спростять життя українським експортерам

Володимир Жиляєв 1 грудня 2022 16:00

Навіщо та як запровадити Customer Success: досвід NetHunt CRM

Владислав Миронович 1 грудня 2022 14:00