Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Бути чи не бути: чи варто блогеру ставати ФОП?

Inna Sharova
Inna Sharova Lawyer at TAXER
16 травня 2024 2 хвилин читання

Всім привіт! В цій статті я пропоную розібратися, чи потрібно оподатковувати отриманий дохід від блогерства чи стрімів та звітувати в податкову, коли потрібно реєструвати ФОП блогеру, які КВЕДи, систему та  групу оподаткування обрати, як оподатковується дохід ФОП на Patreon та що з пожертвами та донатами?

Для чого реєструвати ФОП блогеру чи стрімеру? 

Отже, спочатку розгялнемо питання навіщо блогерам реєструвати ФОП. Причин для цього декілька:

  • 1
    ви ведете власний бізнес чесно та прозоро та сплачуєте податки  в державу Україну;
  • 2
    якщо ви зареєстровані як ФОП і сплачуєте ЄСВ ви маєте страховий стаж;
  • 3
    компанії вигідніше співпрацювати з ФОП, оскільки, під час сплати винагороди вам як звичайній фізичній особі, така компанія виступає стосовно вас податковим агентом, тобто, сплачує за вас  податки. 

З якої суми отриманого доходу виникає необхідність реєструвати ФОП блогеру? 

Взагалі обов’язок реєструвати ФОП виникає тоді коли у вас є систематичне отримання доходу від такої діяльності. І це може бути сума від 10 гривень. 

Фізична особа підприємець (спрощена система оподаткування) блогер/стрімер 
Фізична особа 

Яку групу ФОП обрати блогеру (стрімеру) та як оподатковувати доходи від діяльності?

Зареєструватися ФОП блогеру можна на 2-й та 3-й групі.                                          ФОП блогер може обрати 2 групу оподаткування, на цій групі ФОП може: отримати оплату від фізичної особи — населення / громадян;отримати оплату від інших ФОП та юридичних осіб (компаній), які також перебувають на спрощеній системі оподаткування та є платниками єдиного податку.  Податки: Єдиний податок: авансом до 20 числа поточного місяця. Сума складає процент в розмірі податкової ставки для 1 групи від прожиткового мінімуму, а для 2 групи від мінімальної заробітної плати, встановлених на січень поточного року. Єдиний соціальний внесок: сплачується протягом 19 днів, наступних за кварталом, за який проводиться оплата. Розмір соціального внеску визначається підприємцем самостійно, але не може бути менше мінімальної ставки, встановленої для обраної категорії платника ЄСВ (для підприємців на спрощеній системі оподаткування 1-3 груп це 22 % від поточної мінімальної зарплати).Звертаю увагу! Під час воєнного стану та 12 місяців після ФОП “за себе” може не сплачувати даний податок.  Звітність: До податкової подається — податкова декларація платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, а також у разі сплати ЄСВ, подається річний звіт зі звітом по ЄСВ (Додаток 1). Звіт по ЄСВ подається раз на рік, у складі річного звіту.Максимально допустимий розмір доходу ФОП  за рік складає 5 млн 921 тис. 400 грн.  ФОП блогер може обрати 3 групу оподаткування, на цій групі ФОП може: отримати оплату від будь-якого клієнта. в тому числі від іноземного клієнта (з-за кордону).  Податки: Єдиний податок: сплачується не пізніше 10 календарних днів, слідуючих за останнім днем здачі квартальної декларації (протягом 50 днів після закінчення звітного кварталу).Єдиний соціальний внесок:  сплачується протягом 19 днів, наступних за кварталом, за який проводиться оплата. Розмір соціального внеску визначається підприємцем самостійно, але не може бути менше мінімальної ставки, встановленої для обраної категорії платника ЄСВ (для підприємців на спрощеній системі оподаткування 1-3 груп це 22 % від поточної мінімальної зарплати).Звертаю увагу! Під час воєнного стану та 12 місяців після ФОП “за себе” може не сплачувати даний податок.  Звітність:  До податкової подається — податкова декларація платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця  один раз у квартал, отже, за рік треба подати чотири рази, а також у разі сплати ЄСВ, подається річний звіт зі звітом по ЄСВ (Додаток 1). Звіт по ЄСВ подається раз на рік, у складі річного звіту.   Максимально допустимий розмір доходу за рік складає  -  8 млн 285 тис. 700 грн.
Отриманий дохід, а саме загальна сума за весь рік (12 місяців), яка отримана від блогерства множиться на два податки:  ПДФО ставка якого - 18%Військовий збір ставка якого - 1,5%  До прикладу ви заробили за 2024 рік 980 тисяч гривень *19,5 = 191 100 грн — це сума податків, які потрібно сплатити в державу.  Звітність: Фізична особа один раз в рік подає Декларацію про майновий стан і доходи (за 2024 рік подає у 2025 році). Податки сплачуються до 01 серпня 2025 року.

Які КВЕДи обрати?

Загальний перелік КВЕД-2010 які можуть обрати ФОП блогери, а саме:   73.11 – Рекламні агентства                   63.99 – Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у. (універсальний та корисний)  59.11 – Виробництво кіно- та відеофільмів, телевізійних програм                             59.12 – Компонування кіно- та відеофільмів, телевізійних програм       63.12  –  Веб-портали                           70.21 – Діяльність у сфері зв'язків із громадськістю                                         73.12 – Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації 74.20  –  Діяльність у сфері фотографії      74.30  –  Надання послуг перекладу      82.30 – Організування конгресів і торговельних виставок                         85.59  – Інші види освіти, н.в.і.у. (можна продавати власні курси/вебінари)                90.03  –  Індивідуальна мистецька діяльність                                                        47.91 – Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет (У разі продажу товарів чи інфопродукти)        Підбір КВЕД є індивідуальним та залежить від вашого напрямку підприємницької діяльності. 

Чи може блогер/стрімер отримувати донати та пожертви в якості подарунка

ФОП платник єдиного податку не може отримувати грошових подарунків, донатів, пожертв. 
Фізична особа може отримувати подарунки у вигляді подарунків.  Сплата податків буде за ставкою 19,5% від суми отриманого доходу за рік. 

Чи може блогер/ стрімер отримувати дохід з-за кордону? 

ФОП 2 група не може отримувати кошти за послуги від Замовника з-за кордону. ФОП 3 група може приймати з-за кордону та на території України від будь-кого (ФОП, населення компанії)
Фізична особа може отримувати іноземний дохід та подарунки від іноземних громадян — і це також оподатковуємо  за ставкою 19,5%. 

Чи потрібно оподатковувати гроші з банки “Монобанку” якщо  приймаєш благодійні пожертви на неї? 

ФОП платник єдиного податку, благодійні пожертви приймати не може.
Згідно норм податкового кодексу України, дохід який отримала фізична особа в готівковій та безготівковій формі, потрібно оподаткувати за ставкою 19,5% та подати Декларацію про майновий стан і доходи до 01 травня та сплатити податки до 01 серпня.

 Чи можна через Taxer платити податки та подати звітність як фізична особа?

В Таксері можна подати звітність та сплатити податки по ФОП на спрощеній системі оподаткування.В Таксері можна подати звітність та сплатити податки по ФОП на спрощеній системі оподаткування.
На даний час Таксер в процесі розробки можливості щодо подачі Декларації про майновий стан і доходи та сплати податків для фізичних осіб. На даний час Таксер в процесі розробки можливості щодо подачі Декларації про майновий стан і доходи та сплати податків для фізичних осіб. 

Як оподатковувати дохід отриманий з Patreon?

Якщо дохід надходить за допомогою платіжної системи PAYPAL - такий дохід практично не можна включити в дохід ФОП, а потрібно оподатковувати як фізична особа за ставкою - 19,5 %.Якщо дохід надходить за допомогою платіжної системи PAYONEER - кошти можна врахувати в дохід ФОП який є платником єдиного податку та оподаткувати за ставкою ЄП-5%, якщо кошти перераховані на рахунок ФОП в українському банку до кінця звітного періоду (для ФОП 3 група — це кінець кварталу).
Дохід, отриманий фізичною особою  із джерел за межами України, включають до загального річного оподатковуваного доходу як іноземний дохід та оподатковують ПДФО - 18%і військовим збором - 1,5%. 

Топік актуальний та охоплює багато запитань на які б хотілося отримати відповіді, відтак, у разі виникнення додаткових запитань, радо надам відповіді на них в коментарях. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Meta може блокувати у Facebook новинний контент з Австралії

Олеся Дерзська 28 червня 2024 18:31

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Блогерка поставила 15 запитань в анкеті і відмовила 5000 чоловікам

Олеся Дерзська 26 червня 2024 15:17

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36