Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Шлях до інклюзивності: як зробити email-розсилки доступними

Дмитро Кудренко
Дмитро Кудренко Founder & CEO at Stripo.email
16 травня 2024 7 хвилин читання

Ви коли-небудь отримували листа, у якому не могли нічого прочитати? Що ви з ним зробили? Скоріше за все, просто закрили. А тепер уявіть, що деякі ваші підписники постійно отримують саме такі розсилки. Email accessibility, або забезпечення доступності листів, гарантує, що їх легко читатимуть усі, включно з людьми з обмеженими можливостями. Це означає, що всі отримувачі, навіть ті, хто має вади зору, зможуть ознайомитися з вмістом ваших листів. 

У світлі Всесвітнього дня проінформованості про доступність, який відзначається 16 травня і наголошує на важливості інклюзивності в усіх сферах нашого життя, ця стаття стає особливо актуальною. Я надам поради та дослідимо інструменти для перевірки доступності листів, які допоможуть вам створити найкращий досвід для всіх читачів.

Що таке доступність листів?

Доступність листів полягає у їхній здатності бути читабельними для всіх користувачів, включно з особами з різними вадами зору. Сюди входить використання правильної структури заголовків, чітке форматування, відповідне використання колірної схеми, alt-тексти для зображень та інші аспекти, що полегшують доступ до інформації.

Просто уявіть кількість людей, що потребують нашої уваги:

  • 2,2 млрд людей мають порушення зору;
  • 300 млн людей страждають на дальтонізм — 1 з 12 чоловіків (8%) та 1 з 200 жінок (0,5%);
  • близько 15% населення мають дислексію;
  • 1 зі 100 людей хворіє на епілепсію, 4 з них мають світлочутливу епілепсію.

Різновиди порушень та як оптимізувати листи під них

Тож як зробити листи доступними для всіх користувачів? Розглянемо в залежності від розладів зору.

Сліпота

Люди з цим порушенням використовують програми читання екрана, також відомі як скрінрідери. Важливо оптимізувати код листів для скрінрідерів, вказуючи мову листа та використовуючи role=«presentation». Важливо користуватися заголовками та підзаголовками, додавати alt-текст для зображень і уникати смайликів, оскільки скрінрідери їх не розрізняють.

Порушення зору 

Люди з певними зоровими розладами можуть мати ускладнення під час читання. Рекомендується уникати використання римських цифр, вибирати читабельні шрифти (зокрема без засічок, крупні, з мінімальним розміром шрифта 14 pt як для десктопів, так і для мобільних пристроїв) та забезпечувати міжрядковий інтервал у розмірі 150-200%. Також важливо налаштувати контрастність кольорів, адже, наприклад, сірий текст на світло-сірому тлі буде важко прочитати.

Дислексія

Підписуйтеся на наші соцмережі

Це розлад, що ускладнює читання та письмо через сплутування літер, їх нашарування або часткове відображення. Цей розлад не впливає на аналітичні здібності, тому з ним можна ефективно навчатися, попри труднощі з читанням. Серед відомих осіб з дислексією є Дженніфер Еністон, Кіра Найтлі та Річард Бренсон.Бажано уникати підкреслення і курсиву, використовувати жирний шрифт для виділення, збільшувати міжрядковий інтервал до 150% і використовувати шрифти без засічок.

Відтворення відчуття читання з дислексією від Деніела Бріттона. Відтворення відчуття читання з дислексією від Деніела Бріттона.

Світлочутлива епілепсія

Це стан, за якого судоми можуть викликати вогні, що блимають, та яскраве світло. Напади можуть викликати навіть відблиски сонця на воді. У контексті листів проблемою стає перенасиченість екрана рухомими елементами.Отже, варто обмежити використання GIF-анімацій до однієї на екран і використовувати GIF із частотою до 2 кадрів на секунду.

Дальтонізм

Людям із дальтонізмом важко відрізняти деякі кольори, що може ускладнювати читання тексту на кольоровому фоні або сприйняття кольорових зображень. Наприклад, люди, які не бачать червоного, зазвичай плутають зелений та червоний колір, а також блакитний та бузковий.

Текст посилань має бути візуально виділений за допомогою жирного шрифту, адже такі люди можуть не розрізняти колірні відмінності. Також рекомендовано додавати опис кольорів у дужках (наприклад, для індикації правильної відповіді у вікторині або зазначення кольору одягу). Необхідно також звертати увагу на контрастність кольорів тексту та фону для кращої читабельності.

Ліворуч — оригінальне зображення. Праворуч — те, як люди, які не розрізняють червоного, бачать те ж саме зображення. Тобто їм важко розгледіти вміст бургеру, відрізнити томати від листя салату тощо. Ліворуч — оригінальне зображення. Праворуч — те, як люди, які не розрізняють червоного, бачать те ж саме зображення. Тобто їм важко розгледіти вміст бургеру, відрізнити томати від листя салату тощо.

Ці рекомендації базуються на інформації з таких джерел, як:

Універсальні поради для доступної email-комунікації

Вище надані поради для кожної вади окремо. У Stripo ми вирішили зібрати універсальні рекомендації з доступності листів, адаптовані до потреб людей зі всіма порушеннями зору. На цьому шляху нам довелося шукати компромісні рішення, щоби задовольнити суперечливі потреби. Наприклад, ми виявили, що використання жирного шрифту або підкреслювання посилань допомагає людям з дальтонізмом, а от дислектикам краще виділяти жирним або іншим кольором. Таким чином, універсальна порада — виділяти текст жирним, забезпечуючи високу читабельність для тих і інших.

Структура контенту

  • 1
    Вкажіть у коді мову листа, role presentation й тип контенту для скрінрідерів.
  • 2
    Пишіть короткі речення.
  • 3
    Уникайте смайлів.
  • 4
    Текст посилань зробіть інформативним, надаючи скрінрідерам контекст про те, куди веде посилання.
1 — звичайне посилання, 2 — інформативний текст посилання. 1 — звичайне посилання, 2 — інформативний текст посилання.
  • 1
    Організуйте контент логічно, застосовуючи заголовки (<h1>, <h2> тощо).
  • 2
    Застосовуйте лише програмно відформатовані марковані та нумеровані списки (тобто форматування має відбуватися через код, а не просто дизайном).

Дизайн

  • 1
    Використовуйте однокольорові фони, але не білого кольору (бажано світло сірий або молочний).
  • 2
    Вирівнюйте текст з орієнтацією ліворуч без розтягування.
  • 3
    Перевірте контрастність кольору тексту та зображень.
  • 4
    Вказуйте кольори в дужках.

Типографія

  • 1
    Використовуйте шрифти без засічок.
  • 2
    Налаштуйте міжрядковий інтервал приблизно 150%.
  • 3
    Уникайте капслоку для довгого тексту; натомість використовуйте малі літери, але при цьому шрифти — більшого розміру.

GIF

  • 1
    Розміщуйте на один скрол екрану лише одну GIF.
  • 2
    Використовуйте GIF із частотою 2 кадри на секунду.
  • 3
    Для навчальних GIF робіть детальний опис під ними.

Інструменти для тестування доступності

Створивши email-кампанію, перевірте її на доступність за допомогою спеціальних інструментів та скрінрідерів. Використовуйте такі інструменти:

  • accessible-email.org для перевірки сумісності зі скрінрідерами та оптимізації коду;
  • Campaign precheck accessibility check від Email on Acid для оцінки оптимізації під допоміжні програми;
  • Accessible Colors для перевірки колірної контрастності;
  • Coblis для оцінки зображень на доступність дальтонікам;
  • Trace RERC для аналізу GIF-анімацій за частотою кадрів.

З огляду на велику кількість людей з обмеженими можливостями, важливо забезпечувати доступність листів для всіх. Тепер ви маєте можливість не лише надсилати листи, але й робити їхній вміст зрозумілим та корисним, сприяючи тим самим інклюзивності в цифровому просторі.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Запрошуємо на Міжнародний форум BIT&BIS-2025 у Києві!

Інна Настенко 3 години тому

25 січня відбудеться віртуальна конференція UA Online PMDay 2025

Інна Настенко 20 січня 2025 10:05

Як створити Employer Branding проєкт, що допомагає айтівцям спати

Марія Герасимяк 9 січня 2025 09:50

Жіноче здоров'я та FemTech в Україні

FemTech UA 20 грудня 2024 14:13

«Навігатори інновацій 2.0»: у Києві відбулася конференція, присвячена впровадженню інновацій у бізнес

Інна Настенко 10 грудня 2024 15:30