Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як зберегти зір, працюючи перед екраном

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
24 лютого 2024 5 хвилин читання

У деяких випадках скоротити кількість роботи перед екраном неможливо, але є способи подбати про очі й за таких обставин. Іспанські медики та вчені протестували як впливає на стан очей 6 та 8-годинні періоди роботи перед екраном та розповіли для The Conversation свої висновки. SPEKA публікує головне з матеріалу та поради як зберегти зір під час роботи. 

Хвороба сухого ока: що це та чому виникає 

Щодня все більше пацієнтів звертаються за медичною допомогою після довгих днів, проведених перед екранами комп’ютерів чи телефонів. Найпоширеніші симптоми: подразнення або свербіж в очах, а також відчуття сухості або піску на поверхні ока.

Це характерні ознаки хвороби сухого ока. Такі симптоми мають від 5% до 50% населення світу (залежно від віку, статі, етнічного походження та інших факторів). Звісно цей стан може виникати з багатьох причин, але надмірне використання електронних екранів — є одним із провідних.

Вся річ у тім, що ми менше моргаємо, коли дивимося на комп’ютери, телефони та планшети, а коли це робимо, наше моргання часто неповне, тобто око не закривається повністю. Екрани також є джерелом світла, яке підвищує температуру поверхні ока та збільшує випаровування базальних сліз, які сльозовий апарат ока виділяє безперервно.

Це підтверджують і дослідження. Наприклад у студентів університету, які отримували гібридне навчання під час пандемії COVID-19 мали нижчий рівень симптомів сухого ока, ніж ті, хто навчався дистанційно, а відповідно проводив більше часу за монітором

Зв’язок між годинами використання екрану та симптомами сухого ока. На графіку порівнюються симптоми від 6 годин (ліворуч), від 6 до 8 годин (посередині) і понад 8 годин (праворуч) щоденного часу перед екраном у подібній віковій групі. Зв’язок між годинами використання екрану та симптомами сухого ока. На графіку порівнюються симптоми від 6 годин (ліворуч), від 6 до 8 годин (посередині) і понад 8 годин (праворуч) щоденного часу перед екраном у подібній віковій групі.

Чому кліпання впливає на здоров’я очей 

Поверхня ока складається з повік, слізної плівки (рідкого покриття ока), рогівки та кон’юнктиви. Здоров'я цих тканин тісно пов'язане з функціонуванням очей. Якщо будь-яка з них уражена, це може призвести до подразнення очей.

Власне слізна плівка складається з двох шарів. Нижній шар складається з білків і води, а верхній — з ліпідів. Водяний шар відповідає за збереження вологи в оці, а ліпідний запобігає його швидкому випаровуванню. 

Повіки забезпечують рівномірний розподіл слізної плівки, а також захист ока. Якщо ми рідше кліпаємо, що відбувається, коли ми дивимось на екран, це заважає цьому шару правильно розподілятися по поверхні ока.

Чи означає свербіж в очах наявність хвороби сухого ока?

Наявність певних симптомів сухості очей не обов’язково означає, що у вас захворювання сухого ока. Окрім цих симптомів пацієнти також повинні мати ознаки пошкодження поверхні ока. Лікар може визначити, чи є це пошкодження та які подальші заходи необхідно вжити.

Однак є певні ознаки, на які слід звернути увагу. До них відносяться відчуття сухості, свербіж, печіння, подразнення або сльозотеча. 

Як зменшити подразнення та уникнути хвороби сухого ока

Є деякі запобіжні заходи, які допоможуть уникнути цього стану, навіть попри тривалу роботу перед екраном. 

  • Регулювання висоти екрана: завжди краще тримати екрани нижче рівня очей. Таким чином, повіки не повинні розкриватися так сильно, тобто менша частина поверхні ока піддається впливу.
  • Розташування та освітлення екрана: уникайте відбивання світла на екрані, наприклад від лампи чи вікна позаду вашого сидіння. Надмірне світло змушує нас сильніше концентруватися, а отже, менше кліпати. Цю проблему можна вирішити за допомогою антиблікових фільтрів.
  • Періоди відпочинку: відпочинок – найкращий друг ваших очей. Загальним емпіричним правилом є правило 20-20-20. Кожні 20 хвилин роботи дивіться на щось на відстані 20 футів (біля 6 метрів) протягом 20 секунд. Доведено, що це зменшує симптоми сухості очей, оскільки відведення погляду від екрана повертає нормальну швидкість моргання.
  • Умови навколишнього середовища: низька вологість, високі температури, потоки повітря з відкритих вікон або кондиціонерів, тютюновий дим і можуть бути шкідливими для здоров'я очей.
  • Зволоження очей: очні краплі можуть бути найкращим варіантом в особливо інтенсивні робочі дні. Уникайте сольових розчинів, оскільки їх склад не такий, як слізна плівка. Їм не вистачає ліпідів та білків і вони можуть дестабілізувати цей шар. Оптимальним варіантом є одноразові штучні сльози, які не містять консервантів і не шкодять оку.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Тренд на здоровий сон: як ШІ-пристрої допомагають покращити якість відпочинку

Олександр Бондар 29 березня 2024 14:00

HealthHakaton шукатиме рішення для здоров’я 5-7 квітня

Юлія Мирська 11 березня 2024 13:49

Головна причина вашого безсоння — це ви! Що робити?

Євген Шагов 9 лютого 2024 18:00

FIRE чи робота до смерті? Чому вам, можливо, не варто виходити на пенсію — The Economist

Олександр Тартачний 3 лютого 2024 09:00

Український FemTech: п’ять сервісів, що покращують життя жінок

Анна Нагорна 29 січня 2024 17:20