Як обрати та купити хороші сонцезахисні окуляри
Сонцезахисні окуляри це не лише стильний аксесуар, а й важливий пристрій для захисту очей. Однак їх кількість, види, тип матеріалу та ступені захисту від сонця можуть ускладнити вибір. І це ще не кажучи про необхідність розрізнити якісні від підробок. Спробуємо допомогти розібратись доповнивши матеріал від The Conversation.
Чому важливо захищати очі від ультрафіолету?
Наше око адаптується на зміну світла: коли ми перебуваємо в темному приміщенні, зіниці розширюються, а коли виходимо на вулицю – звужуються. Це потрібно для того, щоб захистити сітківку – дуже чутливу частину ока.
Сітківка дає нам можливість бачити зображення, оскільки вона трансформує світло в імпульси, що передаються в мозок. Сітківка чутлива до різних типів випромінювання, таких як лазери, сонце, світло від комп‘ютера.
Коли ми надягаємо темні окуляри, мозок думає, що ми перебуваємо в темному приміщенні. Відповідно, зіниця залишається розширеною, а тому захисний бар‘єр звуження не працює. Через розширену зіницю на сітківку потрапляє багато сонячного випромінювання, що шкодить їй. Наприклад, коли дивитися на сонце чи на сонячне затемнення через темні окуляри без захисту від ультрафіолету, можна дістати опік центральної ділянки сітківки та втратити зір.
Крім того, відсутність захисту від ультрафіолету призводить до фотостаріння, появи зморщок, погіршення якості шкіри навколо очей.
UV-захист (ultraviolet protection) – це захист від ультрафіолету й один з основних показників, який повинен бути в якісних сонцезахисних окулярах. Лінза окулярів повинна мати мінімальний показник UV-400 або UV-protection. Зазвичай ступінь захисту вказується на спеціальній наліпці на лінзах. У комплекті з дорогими сонцезахисними окулярами зазвичай є сертифікат, що підтверджує рівень захисту від ультрафіолету.
Яка категорія захисту сонцезахисних окулярів найкраща для повсякденного носіння
Європейське законодавство класифікує сонцезахисні окуляри як «засоби індивідуального захисту», окреслюючи п’ять рівнів захисту. Лінзи категорії 0 пропускають 80-100% світла, тоді як лінзи категорії 4 призначені для надзвичайно яскравих місць, таких як високі гори чи пустелі пропускають лише 3-8%, тобто вони не підходять для водіння.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Категорія 3 є найбільш часто використовуваною, оскільки вона підходить для більшості ситуацій, включаючи водіння.
Носіння сонцезахисних окулярів може створити відчуття, що ваш зір утруднений. Це пояснюється тим, що затемнені лінзи вибірково фільтрують світло: пропускають один тип випромінювання та обмежують інший. Три концепції можуть допомогти нам зрозуміти, як це працює та чому це важливо.
Насамперед гострота зору. Це термін, який використовується для вимірювання того, наскільки «гостро» ми бачимо, і його перевіряють, просячи пацієнтів прочитати дедалі дрібніші літери на екрані чи таблиці. Однак цей тест виконується з чорними літерами на добре освітленому білому фоні, тому він не враховує, як зір може змінюватися в інших умовах освітлення.
Контрастна чутливість визначається як здатність відрізняти об'єкти від навколишнього фону. Наприклад, чорні букви на сірому фоні важче розрізнити, ніж на білому. А ще ми маємо аномалії рефракції, які впливають як на гостроту зору, так і на контрастну чутливість. Саме вони викликають астигматизм і роблять нас далекозорими або короткозорими. Носіння безрецептурних сонцезахисних окулярів при будь-якому з цих захворювань може погіршити зір навіть гірше, ніж без них.
Чи має значення колір лінз у сонцезахисних окулярах
Хоча колір не впливає на захист, він може вплинути на контраст і відчуття яскравості, оскільки кожен колір фільтрує різну довжину хвилі світла.
Сірі лінзи фільтрують усі довжини хвилі світла, тоді як відтінки, такі як коричневий або зелений, по-різному впливають на поглинання світла. Це означає, що зорове сприйняття має тенденцію бути яскравішим через коричневі лінзи, дуже темним через сірі та більш природним через зелені.
Є також фотохромні окуляри, їх ще називають окулярами-хамелеонами. Це окуляри для зору, які також можна використовувати як сонцезахисні, оскільки вони затемняються за контакту із сонцем. Тобто в приміщенні такі окуляри прозорі, а на вулиці стають темнішими. Це дуже зручно, особливо для водіїв, оскільки не потрібно носити із собою декілька пар окулярів та захищають від ґаджетів, які використовуємо в кімнаті.
Який матеріал найкращий для сонцезахисних окулярів?
Хоча вони найчастіше виготовляються зі спеціального пластику – відомого як органічні лінзи – ви також можете знайти скляні, відомі як мінеральні лінзи. Ці два матеріали не однакові. Органічні лінзи легші та міцніші, тоді як мінеральні лінзи більш стійкі до подряпин і менш схильні до спотворення кольору.
Що таке градієнтні, поляризовані та світловідбивні лінзи?
Поляризовані лінзи блокують світло, яке потрапляє в око під певним кутом після відбиття від поверхні, як-от дороги чи води, таким чином зменшуючи відблиски. Вони особливо підходять для водіння або проведення часу біля води.
Однак у певних ситуаціях вони можуть бути непридатними. Наприклад, вони блокують світло від екранів, через що вони виглядають темнішими або навіть зовсім чорними, тобто пристрої часто потрібно повертати, щоб покращити видимість.
Градієнтні лінзи темніші вгорі та переходять у світліший відтінок унизу – зазвичай вони поглинають близько 85% світла в найтемнішій частині та 10% у найсвітлішій. Ці лінзи стильні, але це не впливає на їх захист від УФ-променів. Однак, вони можуть краще підходити для хмарних умов.
Світловідбивальні лінзи мають шар на зовнішній поверхні, який відбиває світло та покращує захист. На жаль, цю обробку легко пошкодити або подряпати.
Лінзи з антибліковим покриттям на внутрішній стороні забезпечують більшу чіткість зору, усуваючи світло, відбите позаду користувача. Ця обробка зазвичай застосовується до великих сонцезахисних окулярів або окулярів з оптично дуже високоякісними лінзами.
У разі будь-яких сумнівів найкраща порада — поговорити зі своїм оптиком або оптометристом, щоб знайти сонцезахисні окуляри, які найкраще відповідають вашим потребам.
Як перевірити окуляри та як часто їх змінювати
Найкраще шукати якісні окуляри в оптиках та офтальмологічних клініках.
Щоб перевірити якість окулярів, потрібно орієнтуватися на наявність поляризації та захисту від ультрафіолету. Перевірити захист від ультрафіолету можна за позначками UV-protection або UV-В 400.
Щоб перевірити, чи поляризовані лінзи, в пунктах продажу можна попросити зробити спеціальний тест. Це картинка з певним малюнком, яка змінюється під різним кутом нахилу. Якщо в лінзах є поляризація, то малюнок обов’язково буде видно.
Щоб перевірити фотохромність окулярів, потрібно посвітити на їхню лінзу спеціальним лазером. Фотохромна лінза повинна не пропускати світло. За купівлі окулярів варто запитати, чи є в них сертифікат і попросити тест для перевірки захисту.
Теоретично окуляри можна носити доти, доки вам комфортно. Дуже важливо правильно доглядати за окулярами: носити їх у чохлі, протирати спеціальними серветками, а не паперовими чи одягом, змивати сіль після купання в морі. В жодному разі не можна залишати окуляри на панелі автомобіля, адже лінза може перегрітися, деформуватися й втратити свої захисні покриття.