Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Ефект концерту Тейлор Свіфт»: скільки грошей принесло сонячне затемнення у США

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
9 квітня 2024 6 хвилин читання

Сонячне затемнення 8 квітня 2024 року — унікальна астрономічна подія, повну фазу якої можна було спостерігати на території Мексики, США і Канади. Любителі астрономії та туристи, які вирішили насолодитись незвичним явищем принесли у регіон спостереження мільярди доларів. Спробували підрахувати, скільки грошей заробила Америка на кількох хвилинах космічного дійства. 

Хто та скільки заробив на сонячному затемненні 8 квітня 2024 року   Хто та скільки заробив на сонячному затемненні 8 квітня 2024 року  

Де можна було бачити сонячне затемнення та коли буде наступне  

Цьогоріч затемнення частково можна було спостерігати у Західній Європі і у Центральній Америці, але повну фазу було помітно у 180-кілометровому фрагменті Північної Америки, яка пролягала через такі міста, як Даллас, Індіанаполіс, Клівленд, Монреаль. Це затемнення є повтором через сарос сонячного затемнення 2006 року. 

Мапа території, де можна було спостерігати повне сонячне затемнення Мапа території, де можна було спостерігати повне сонячне затемнення

Сарос — це період приблизно 18 років і 11 днів, який використовують для прогнозування сонячних та місячних затемнень. Ідея полягає в тому, що Земля, Місяць і Сонце повертаються до майже однакового взаємного положення через кожен цикл сароса, що дозволяє передбачати затемнення.  

Наступне сонячне затемнення, яке можна буде спостерігати з території США, відбудеться 20 квітня 2042 року. Причому саме на цій її частині це станеться аж за 400 років. 

Скільки туристів спостерігало сонячне затемнення та скільки грошей вони принесуть

Очікувалось, що до 4 млн людей, серед яких туристи з інших країн, опиняться у регіоні, що простягається через частину Мексики, 15 штатів США та Канади. У регіоні проживає 30 млн місцевих. 

Очевидно, що ці регіони отримали додатковий дохід, однак прогнози дещо різняться. Наприклад, Бюлент Темел, доцент кафедри економіки Техаського університету Сан-Антоніо, виконав розрахунки та прогнозує прибуток у $1,5 млрд. Цифра містить витрати на проживання, їжу та пальне. Він вважає, що Техас може отримати до $450 млн прямого впливу, а, враховуючи мультиплікаційний ефект, який, за оцінками Темела, становить $2,29 за кожен витрачений долар, непрямий економічний вплив на Техас може сягнути мільярда доларів. 

Економічна консалтингова фірма The Perryman Group оцінила прямі витрати в $1,6 млрд, але загальний економічний вплив, включно з вторинними ефектами, може становити до $6 млрд для економіки США. У їх розрахунках Техас отримає найбільший економічний прибуток — $427 млн прямих витрат, які мультиплікуються в економічний вплив на $1,4 млрд. Частково це пов’язано з великою чисельністю населення Техасу та кількістю великих міст, як-от Остін і Даллас, які розташовані на шляху до регіону або у ньому. 

Очікувані прямі доходи штатів від сонячного затемнення Очікувані прямі доходи штатів від сонячного затемнення

Обидва прогнози базувалися на сонячному затемненні 2017 року. 

Як сонячне затемнення вплинуло на бізнес

Для багатьох підприємств, навіть тих, які не розташовані у регіоні, ця подія дала додаткові надходження.

Федеральна авіаційна адміністрація (FAA) вважає, що дні, що передують затемненню, будуть одними з найбільш завантажених днів сезону: 50 тис. рейсів 4 квітня і 48 тис. 5 квітня. Оскільки затемнення припадало на понеділок, більшість туристів почали прибувати, ще у п’ятницю, суботу та неділю. 

Помножте вплив типового великого концерту чи спортивної події на десять, щоб зрозуміти потенційний економічний вплив.
Філіп Пауелл, професор економіки в Університеті Індіани про ефект сонячного затемнення

Окрім того, він зазначив, що існують і довгострокові вигоди, зокрема частина відвідувачів може повернутись у місто знову. 

«Для готелів і хостів для короткострокової оренди вздовж цієї смуги ефект схожий на концерт Тейлор Свіфт, який відбувається одночасно в кожному місті», — сказав Джеймі Лейн, головний економіст AirDNA, компанії, яка надає дані про AirBnB та інші сервіси короткострокової оренди.

Рівень заповненості орендованих місць уздовж траєкторії повного затемнення в неділю ввечері становить 92% порівняно з 30% у тих самих місцях протягом типового тижня. В деяких випадках попит зріс у 12 разів. Перші номери готелів на ці дати забронювали ще 5 років тому. А ціни на житло виросли на 10, 50, а то й 100%. 
Заповненість доступних для оренди приміщень напередодні та в день сонячного затемнення Заповненість доступних для оренди приміщень напередодні та в день сонячного затемнення

Багато регіонів витратили місяці, якщо не роки, на підготовку до майбутнього сплеску відвідувачів і грошей. Наприклад, Рочестер, штат Нью-Йорк має низку спеціальних і запланованих подій на вихідні, що передують події, включно з тематичним пивом з місцевих пивоварень і триденним абонементом з Рочестерського музею та наукового центру з лекціями та виступами. 

Але економічний вплив буде не тільки на готелі та ресторани. Деякі книгарні поповнили асортимент астрологічної та езотеричної літератури. А власник бізнесу з портативних туалетів в Індіані заявив, що має у 10 разів більше замовлень, ніж зазвичай у цю пору року.

Люди спостерігають за сонячним затемненням у Анн-Арбор Люди спостерігають за сонячним затемненням у Анн-Арбор

Скільки заробили виробники окулярів для сонячного затемнення?

Споглядання затемнення без захисту очей може назавжди пошкодити зір. Сонцезахисні окуляри також не забезпечують достатнього захисту, тому потрібні спеціальні окуляри для сонячного затемнення, схвалені Американським астрономічним товариством і відповідні стандарту ISO 12312-2. Шість упаковок окулярів на Amazon продавались приблизно за $16 доларів, або менш як $3 за пару. 

Рекомендації щодо захисту очей призвели до величезних продажів для деяких виробників окулярів. Наприклад, компанія American Paper Optics, що базується в штаті Теннессі, є найбільшим у країні виробником захисних окулярів для затемнення, почала приймати замовлення за два роки до події, та продавала продукцію від 1,5 до 2 доларів за штуку. Загалом компанія продала близько 75 млн пар окулярів, випустивши приблизно на 30 млн більше, ніж під час повного сонячного затемнення в 2017 році. 

Ймовірно, окулярами скористались не всі. Одразу після затемнення кількість пошукових запитів на кшталт «чому в мене болять очі» різко зростає. 

Онлайн-трансляція NASA повного сонячного затемнення 8 квітня 2024 року — відео

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чому людство досі не на Марсі

Сергій Коноплицький 3 години тому

Джо Байден може дозволити Україні атакувати рф

Олеся Дерзська 5 годин тому

Космічна ракета Північної Кореї вибухнула під час запуску — відео

Владислав Паливода 27 травня 2024 22:10

Samsung заохочують інвестувати

Олеся Дерзська 27 травня 2024 21:20

Китай вклав $47 млрд у напівпровідники

Олеся Дерзська 27 травня 2024 18:35