Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як штучний інтелект трансформує лікування захворювань очей

Андрій Сергієнко
Андрій Сергієнко Хірург-офтальмолог медичної мережі "Добробут", доктор медичних наук, професор
24 травня 2024 6 хвилин читання

Використання штучного інтелекту вивчають та впроваджують сьогодні у багатьох сферах. Медицина, зокрема офтальмологія, не виняток. Від раннього виявлення захворювань очей до персоналізованих планів лікування — штучний інтелект трансформує офтальмологію. Тож я розповім, як ШІ допомагає лікарям та пацієнтам зараз та які перспективи розвитку його застосування у медицині. 

Точніша діагностика

Про штучний інтелект в офтальмології почали говорити приблизно п'ять років тому. Тоді розпочалися дослідження використання ШІ за обробленні знімків оптично когерентної томографії. З'ясувалося, що штучний інтелект ставить діагнози набагато точніше і краще, ніж лікарі

Оптично когерентна томографія (ОКТ) — це неінвазивний метод дослідження сітківки та диску зорового нерва. Він дозволяє шар за шаром дивитися, що розташовано у сітківці. Без ОКТ зараз не ставлять діагнози навіть у районних лікарнях. Це як МРТ для лікарів інших спеціальностей. 

Цей метод діагностики зору став дуже помічним за захворювань центру очного дна, макули, патології зорового нерва, глаукоми тощо. Зображення ОКТ має багато критеріїв. І ШІ може оцінювати їх усі. Коли лікар дивиться на знімок, він аналізує 10-15 параметрів, експерт — 40 ознак хвороби, а ШІ — 250. І він дає набагато точніший діагноз, ніж експерт.

За даними оптичної когерентної томографії можна оцінювати не лише захворювання очного дна, але й давати прогнози щодо захворювання Альцгеймера та інших хвороб, які проявляються на очному дні. Адже сітківка — це «мозок, винесений на периферію». Тому за такими технологіями майбутнє. 

Раннє виявлення хвороби та швидкий початок терапії 

Пацієнти часто приходять до лікарів занадто пізно. Втрата зору не відбувається різко. Людина звикла бачити нечітко, наприклад, і думає, що це нормально: «переморгаю і пройде» або «вік є вік». І часто навіть не підозрює, що вже має такі складні захворювання, як глаукома або діабетична ретинопатія.

Коли зрештою люди помічають якісь негаразди, то спочатку приходять не до офтальмологів, а до оптометристів — замінити окуляри. Тому краще на цьому етапі й робити одразу тест на основні причини сліпоти (непомітна втрата зору) — глаукома, катаракта та вікова макулодистрофія. 

В Україні вже зареєстровані апарати на основі ШІ. Такий пристрій робить знімок очного дна і передає його у хмару, де його аналізує штучний інтелект і видає пацієнту інформацію про наявність проблеми або її відсутність. Є шкала — безпечна, перехідна та небезпечна зони. І якщо знімок відрізняється від бази, то дається рекомендація звернутися до лікаря. Така рання діагностика дозволяє досягати кращих результатів.

Персоналізовані плани лікування

Можливий і подальший розвиток застосування ШІ вже на етапі лікування. Після виявлення хвороби алгоритми ШІ можуть рекомендувати найефективніші варіанти лікування, адаптовані до індивідуальних потреб. Адже вони здатні аналізувати історію хвороби пацієнта, генетичну схильність, чинники способу життя та дані візуалізації. Такий персоналізований підхід не лише покращує результати лікування, але й мінімізує ризик виникнення побічних ефектів.

Телемедицина та віддалене спостереження за пацієнтом

Ми входимо в епоху, коли захворювань зорового нерва і макули стає дедалі більше. Пацієнти з цими хворобами потребують постійного нагляду, а це створює навантаження на медичну систему. Лікар має прийняти людину, подивитися її стан, вирішити, треба щось робити (зазвичай йдеться про спеціальні ін’єкції) чи ні. Але це здебільшого літні люди, їм важко пересуватися. Пристрої, які роблять ОКТ, можливо зробити портативними — для користування вдома як тонометр. Пацієнт підставляє своє око, комп’ютер зчитує зрізи, вони надсилаються зразу в хмарний центр. Знімок аналізує ШІ, і людина отримує відповідь, що треба підійти до лікаря і зробити ін’єкцію. Або все нормально, стабільно і можна бути вдома. 

Точність хірургічних операцій

Крім діагностики та спостереження, ШІ здатний підвищувати точність хірургічних операцій в офтальмології. Наприклад, під час операції із заміни кришталика при катаракті системи зі штучним інтелектом можуть аналізувати дані з пристроїв для візуалізації в режимі реального часу, щоб допомогти хірургам точніше встановлювати лінзи. Це може покращити результати хірургічного втручання та пришвидшення одужання пацієнтів після операцій.

Обізнаність пацієнтів

Інструменти на основі штучного інтелекту дають пацієнтам можливість контролювати здоров'я очей завдяки освіті та обізнаності. Мобільні застосунки та онлайн-платформи на базі ШІ можуть надавати персоналізовані медичні рекомендації, поради щодо способу життя, щоб допомогти пацієнтам краще зрозуміти стан своїх очей. Озброюючи пацієнтів знаннями і підтримкою, ШІ сприяє проактивному лікуванню очей і ранньому втручанню.

Висновок

З розвитком штучного інтелекту його вплив на офтальмологію тільки посилюватиметься. На щастя, в Україні є компанії, які працюють з офтальмологічними іміджами і вдосконалюють штучний інтелект, тому що це один із варіантів нашого майбутнього.

Звісно, наразі діагнози, які ставить ШІ, не досконалі. Але штучний інтелект тим і відрізняється від людського, що набагато швидше навчається. Єдине, що за розвитком технологій важливо не проґавити етичні нюанси, які можуть виникати. Зокрема, безпека персональних даних. Знімок очного дна є неповторним у кожної людини і за ним багато чого можна прочитати. Чи хочу я, щоб інші стільки знали про мене, чи ні? Відповіді на подібні запитання треба починати шукати вже зараз.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Український Esper Bionics отримав $5 млн на розвиток біонічних технологій

Кіра Іванова 12 годин тому

Google допомагає постачальникам зменшити викиди завдяки новим енергетичним проєктам

Вікторія Рудзінська 22 години тому

Apple готується додати функції штучного інтелекту до Vision Pro

Вікторія Рудзінська 23 години тому

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40