Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Не тільки вакцина проти ковіду. Хто й за що отримав Нобелівську премію з фізіології та медицини

Єлизавета Гогілашвілі
Єлизавета Гогілашвілі Редакторка
3 жовтня 2023 4 хвилин читання

Другого жовтня почалось оголошення лауреатів Нобелівської премії — 2023. Першими нобеліатами цього року — у галузі фізіології та медицини — стали вчені з Університету Пенсільванії Каталін Каріко та Дрю Вайсман. SPEKA разом з генетикинею Оксаною Півень розібралась, чому дослідження Каріко та Вайсмана вкрай важливе для людства. 

Вчені Каталін Каріко та Дрю Вайсман Вчені Каталін Каріко та Дрю Вайсман

За що Каріко та Вайсман отримали Нобелівську премію 2023 року

За відкриття щодо модифікацій нуклеозидних основ, які дозволили розробити мРНК-вакцини проти COVID-19.

Генетична інформація, що закодована в ДНК людини, передається через інформаційну РНК (мРНК). Вона є своєрідним шаблоном для виробництва білка. мРНК-вакцини запускають у наших клітинах виробництво білків, які стимулюють утворення антитіл, що блокують віруси.  

Підписуйтеся на наші соцмережі

Кілька десятиліть тому науковці навчилися виробляти мРНК in vitro, але вона була нестабільною і спричиняла запальні реакції в організмі.

Дослідники Каталін Каріко та Дрю Вайсман / Peggy Peterson Photography, Penn Medicine Дослідники Каталін Каріко та Дрю Вайсман / Peggy Peterson Photography, Penn Medicine

Каріко і Вайсман виявили, що мРНК з хімічно модифікованими основами не призводять до запальних процесів, а згодом також встановили, що використання мРНК зі зміненими основами збільшує виробництво білка.

Варто наголосити, що Нобелівську премію з фізіології та медицини отримували 227 науковців та науковиць з урахуванням цьогорічних лауреатів. При цьому Каталін Каріко стала лише 13-ю жінкою серед них. 

У чому користь дослідження нобелівських лауреатів Каріко та Вайсмана

Оксана Півень
Оксана Півень
професорка, докторка біологічних наук, старша наукова співробітниця відділу генетики людини Інституту молекулярної біології і генетики НАН України

Вакцина проти SARS-CoV-2 — це лише один приклад застосування.

Саме завдяки цій пандемії дослідження, яке тривало понад кілька десятиліть, отримало відносно швидке впровадження — перші дві мРНК-вакцини, що затвердили FDA для використання для людей. Насправді ж ця ідея існувала давно, технологія розроблялася тривалий час. Однак з цією технологією були проблеми. По-перше, РНК нестабільна, вона досить швидко руйнується в наших клітинах. По-друге, РНК, яку до цього намагалися використовувати з метою імунізації, викликала алергічні реакції. 

Нобелівські лауреати Каріко та Вайсман дослідили біологію РНК і довели, що  РНК може слугувати ефективною матрицею для напрацювання потрібного для нас білка, який буде тригером для імунної системи, у клітинах (в цьому разі — у людських клітинах), й це можна ефективно використовувати, якщо зробити РНК більш стабільною, модифікувати її так, щоб вона не викликала алергічних реакцій. Власне, це вони й зробили: не тільки розробили технологію синтезу РНК, а й перевірили технології модифікації й довели, що це дає змогу нам опрацьовувати потрібний білок швидко й безпечно, й цей білок дійсно працює як тригер для імунної системи. 

Вакцини проти ковіду — це тільки один спосіб застосування технології. Насправді нобеліати розробили технологію, яка дає змогу досить швидко реагувати на виклики вірусних пандемій й отримувати потрібні мРНК-вакцини. 

Їхнє дослідження по суті відкрило нову еру в медицині. мРНК-вакцин буде зʼявлятися дедалі більше. Як би цинічно це не звучало, саме епідемія коронавірусу SARS COV-2 відкрила для цього дослідження пряму дорогу до застосування у медицині та до нас із вами як пацієнтів.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ілона Маска висунули на Нобелівську премію миру

Вікторія Рудзінська 29 січня 2025 22:09

Нове дослідження виявило, як вживання канабісу впливає на пам’ять

Сергій Коноплицький 29 січня 2025 11:47

Київський авіаційний інститут створює науковий парк

Сергій Коноплицький 28 січня 2025 21:36

Базові відсотки: спосіб запобігти стереотипному мисленню — уривок із книжки «Раціональність. Що це таке, чому важливе і чому трапляється так рідко»

Laboratory Community 23 січня 2025 17:30

МОН ініціює зміни для стимулювання розвитку наукових парків

Сергій Коноплицький 16 січня 2025 13:18