Шкода від тиші: чи безпечні навушники з шумозаглушенням?
Тривалий вплив гучного шуму може призвести до погіршення або навіть втрати слуху, оскільки пронизливий звук здатен пошкодити клітини та мембрани у внутрішньому вусі. До того ж шумове забруднення пов’язане з підвищенням рівня стресу, високим кров’яним тиском, порушенням сну, зниженням продуктивності тощо. Здавалося б, навушники з функцією активного шумозаглушення мали б уберегти від подібних проблем. Проте фахівці кажуть, що вони також небезпечні. Про це йдеться у статті видання New York Post.
Чим небезпечні навушники із шумозаглушенням
Зараз люди дедалі частіше використовують функцію шумозаглушення там, де це може бути зайвим. Наприклад, коли просто прогулюються у парку, перебувають вдома або в будь-якому іншому спокійному місці. Ця звичка може мати негативні наслідки й стати причиною тимчасової втрати слуху.
Експерти в галузі аудіології попереджають користувачів, що блокування фонового шуму може вплинути на те, як мозок обробляє звуки, й знизити нашу обізнаність про навколишнє середовище. Особливо це небезпечно, коли ви перебуваєте на вулиці, адже це збільшує небезпеку наїзду автотранспорту чи індивідуальних засобів пересування (самокатів, велосипедів тощо), через те що ви просто не почуєте його наближення.
З цим погоджуються й інші експерти.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Один із колег МакАльпайна провів у 2012 році дослідження, в якому 17 учасників носили вушні затички протягом тижня: у 11 з них розвинувся тинітус, тобто дзвін, дзижчання або шипіння у вухах за відсутності реального шуму. Шум у вухах зник, коли вони вийняли вушні затички.
За словами фахівця, нестача навколишніх звуків є неприродною для нашого мозку. Він може звикнути до відсутності фонового шуму й почати ігнорувати будь-які звуки. МакАльпайн називає це прихованою втратою слуху, маючи на увазі нездатність нашого мозку обробляти звук.
Джоел Сміт, каліфорнійський аудіоексперт і засновник музичного хабу AllAxess.com, попереджає, що навушники можуть затримувати піт і вологу у вухах, що може призвести до вушної інфекції. За його словами, навушники слід чистити принаймні раз на тиждень за допомогою щітки з м’якою щетиною, щоб видалити сірку і сміття, а також використовувати спиртові серветки, щоб знищити віруси, бактерії або грибки.
Як працює технологія шумозаглушення
Технологія активного шумозаглушення у навушниках, наприклад, в AirPods Pro, називається Active Noise Cancellation (ANC). Вона працює за допомогою вбудованих мікрофонів, які реєструють звуки у довкіллі. Вони аналізують отримані дані й відтворюють спеціальний звук у протифазі, щоб заглушити зовнішні звуки ще до того, як вони досягнуть людського вуха. Цей процес може бути реалізований як у бездротових, так і у провідних навушниках.
Водночас існує технологія пасивного шумозаглушення у навушниках. Цей підхід зазвичай використовується у повнорозмірних гарнітурах, в яких амбушури зі спеціальних матеріалів (поролону, піни, гелю тощо) міцно притискаються до голови й захищають вуха від зовнішніх шумів. У внутрішньоканальних навушниках ефект пасивного шумозаглушення досягається завдяки тому, що самі навушники виконують роль затичок, глибоко проникаючи у вушні канали.
Де краще використовувати навушники з шумозаглушенням
У Всесвітній організації охорони здоров’я повідомляють, що дорослі можуть безпечно слухати шум у 80 децибелів до 40 годин на тиждень. За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань США, шум двигуна мотоцикла становить приблизно 95 децибелів, а гудок, що сигналізує про наближення поїзда метро або галас на спортивних подіях — приблизно 100 децибелів. Навушники з функцією шумозаглушення при цьому можуть знизити рівень шуму на 20-40 децибелів, тож їх доцільно використовувати у гучних місцях.
Девід МакАльпайн рекомендує використовувати навушники з шумозаглушенням на будівельних майданчиках, в армії, на концертах або у галасливих робочих місцях, як-от кафе, щоб запобігти погіршенню слуху.
Загалом рекомендації фахівців зводяться до того, щоб використовувати навушники з шумозаглушенням в усіх гучних місцях, де не треба стежити за навколишнім середовищем. Наприклад, під час прогулянки вулицею зі жвавим рухом краще обійтися без цієї функції. Навпаки, у поїзді, на стадіоні чи у майстерні вона цілком доречна. А у тихих місцях, як-от ліс чи бібліотека, шумозаглушення взагалі не варто використовувати.