Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як написати колонку, яку читатимуть: 10 порад від редактора «Спільноти»

Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
31 березня 2023 11 хвилин читання

На SPEKA є розділ «Спільнота» де наші читачі пишуть колонки. І хоча всі матеріали проходять премодерацію, зазвичай вона обмежується оформленням статті та мінімальним редагуванням. Але іноді людям здається, що написати вдалу колонку складно. Я доведу, що це міф, і пораджу, як написати класний текст.

Як написати колонку, яку читатимуть: 10 порад від редактора «Спільноти» SPEKA Як написати колонку, яку читатимуть: 10 порад від редактора «Спільноти» SPEKA

Вибирайте актуальні теми

Колонка має реагувати на нещодавні події. Звісно, є вічні теми, наприклад, «Як знайти роботу», але колонка «Як знайти роботу за допомогою штучного інтелекту» чи «Як знайти роботу в умовах війни» набере більше переглядів. Хоча б тому, що така тема буде унікальною і не загубиться серед подібних. А от однотипні матеріали «Як знайти роботу» дуже часто пишуть просто для залучення трафіку. Тож у пошукових запитах ваша колонка дуже скоро опиниться під завалами подібних статей.

Приклад колонки на актуальну тему: «Тренди ШІ: які етичні загрози несе використання штучного інтелекту». Автор звертає увагу на ризики, які несуть інструменти на кшталт ChatGPT. Ці ризики набагато ближчі, ніж здавалося, тож вже зараз треба думати, як їм протидіяти. 

Ще один спосіб зацікавити читача — подивитися на популярну тему під іншим кутом. Наприклад, колонку «Чому ChatGPT — лайно» читатимуть краще, ніж черговий матеріал про неймовірні можливості цього інструменту.

У колонці «США — це традиційний спорт, а кіберспорт — це Північна Корея. Що пішло не так?» автор розповідає, чому кіберспорт насправді не дуже популярний і як це виправити. Свою думку він пояснює тим, що глядацька аудиторія фіналів великих турнірів не перевищує рейтинг рядових матчів футбольних чемпіонатів. Аргументовано пояснює, чому так відбувається. Це нетиповий підхід — зазвичай про кіберспорт пишуть у контексті великих турнірів та значних призових.  

Але писати тільки про актуальні події не обов'язково. Якщо у вас є цікавий досвід, хоча й не новий, сміливо ним діліться. Наприклад, якщо ваша компанія рік тому виходила на новий ринок, такий кейс теж можна описати у колонці. Лишень напишіть про те, як ви подолали проблеми і які висновки зробили.

І не забувайте, що колонка — це завжди рефлексія на щось. Не можна рефлексувати на кілька тем одночасно (тобто можна, але у різних текстах). З колонки має чітко зчитуватися, про що ви хотіли сказати, чому це важливо, як ви до цього ставитеся і що з цим робити. 

Як написати колонку, яку читатимуть: 10 порад від редактора «Спільноти» Як написати колонку, яку читатимуть: 10 порад від редактора «Спільноти»

Пишіть просто 

Уявіть, що ви пишете для близької людини (наприклад, бабусі), яка до того ж не розбирається у питанні. Уникайте складних речень, мовних штампів і канцеляризмів — слів та словосполучень, характерних для офіційно-ділової мови. Застосовуйте прості мовні конструкції, уникайте пасивного стану. 

Наприклад, замість «Нами було вирішено питання відкриття офісу в столиці Нідерландів» напишіть «Ми відкрили офіс в Амстердамі». 

Мовні штампи та канцеляризми і як їх замінити Мовні штампи та канцеляризми і як їх замінити

Спочатку розкривайте суть питання, потім заглиблюйтесь у деталі. Не пишіть про все одразу, розбивайте текст на розділи з підзаголовками. Складіть план тексту і дотримуйтеся його.

Звертайте увагу на заголовок та перші абзаци. Саме вони чіпляють читача. Якщо початок нудний, далі читач не піде.  

Готовий текст відкладіть на 1-2 дні й знову перечитайте. Так ви знайдете місця, які треба покращити. Також корисно перечитувати написане уголос — якщо текст складний, ви це помітите.

Приклад колонки з гарно структурованим текстом: «Дорожня карта: як опанувати QA». Автор чітко й логічно прописує структуру матеріалу: починає з того, що дає визначення QA, пояснює завдання, які виконує такий фахівець. Далі переходить до вимог, яким ви маєте відповідати, щоб стати тестувальником, і не просто загальними фразами, а ділиться власним досвідом і джерелами, які сам використовував, щоб підготуватися до співбесіди. Фінальний розділ колонки присвячений додатковим навичкам, які зроблять вас кращим спеціалістом та відкриють шлях до подальшого розвитку в IT. 

Що мені найбільше подобається у цій колонці? Автор чітко знає, навіщо і для кого писав текст, і дає читачеві практичні, структуровані поради, без занурення у релятивістську механіку, теорію струн та своє дитинство. Завдяки цьому текст приємно читати і не виникає відчуття, що ви щойно витратили дарма пів години свого часу. 

Ілюструйте текст

За можливістю додавайте у свої тексти зображення. Якщо пишете про щось серйозне — інфографіка чудово підкріпить написане. У простіших текстах можна використати тематичні картинки (як от у цьому). Вони хоч і не несуть смислового навантаження, зате покращують зорове сприйняття тексту і дозволяють мозку перепочити під час читання.

Як написати колонку, яку читатимуть: 10 порад від редактора «Спільноти» Як написати колонку, яку читатимуть: 10 порад від редактора «Спільноти»

Не забувайте про композицію 

Думаєте, що структура «зав'язка — апогей — розв'язка» притаманна лише літературним творам? Дзуськи. Композиція має бути в усьому, навіть новина має свою структуру, а колонка і поготів. Тільки у вас це буде вкладатися у план: 

  • 1
    Чому я про це пишу. 
  • 2
    Чому це важливо не тільки для мене. 
  • 3
    У чому проблема (якщо її немає, текст писати не варто).
  • 4
    Як це вирішити (відповідь «ніяк» теж підійде).

Для прикладу повернімося до нашої уявної колонки «Чому ChatGPT — лайно». Її структура за цим планом виглядатиме так:

  • 1
    ChatGPT — одна з найобговорюваніших технологій і багато людей від неї у захваті.
  • 2
    Використання ChatGPT здатне вплинути на більшість сфер життя. Цей інструмент може позбавити роботи мільйони людей. Подібні технології непередбачувані.
  • 3
    Проблеми: інструмент ще не досконалий, він може поширювати дезінформацію, його знання обмежені, люди можуть занадто йому довіряти
  • 4
    Рішення: або вдосконалювати інструмент та виробити чіткі правила його використання, або зовсім заборонити.  

Діліться враженнями в своїх колонках

В авторській колонці потрібно висловлювати оціночні судження. Адже читачів цікавить саме ваша думка. 

Якщо розповідаєте про події чи продукти, говоріть про свої враження. Недостатньо описати, що відбувалося на конференції чи як працює, скажімо, антидронова рушниця. Поділіться, що ви відчували на заході, що сподобалося, а що не дуже. Чому новий смартфон хочеться викинути у смітник або, навпаки, ніколи не випускати з рук. Це додасть тексту емоцій, а також викличе у читача відчуття присутності.

Наприклад, колонку «Web Summit 2022: нотатки про подорож до Португалії. Частина 1» авторка написала у форматі щоденника. Спочатку вона розповідає про атмосферу Порту, ілюструючи написане фотографією. Потім говорить про саму конференцію — переповідає найцікавіше з виступів, описує відвідані стенди. Також авторка додає до оповіді свої думки, спогади та враження, що посилює ефект присутності на заході.

Наводьте приклади з життя

Якщо у колонці ви згадаєте історію, що сталася з вами, рівень довіри до прочитаного суттєво збільшиться. 

Розкажіть у колонці «Чому ChatGPT — лайно» як цей інструмент написав для вас статтю з купою фактологічних помилок. Тоді вам  більше довірятимуть, ніж якщо ви просто напишете про якісь дослідження чи посилатиметесь на чужі матеріали.  

Приклад колонки, де автор активно ділиться власним досвідом — «Всі процеси в одному місці: як з'явився онлайн-сервіс для бізнесу Uspacy». На початку автор розповідає, як його команда отримала схвальні відгуки щодо ідеї продукту. Далі пише, з чим стикнулася команда під час розробки. Він дає конкретні кейси й ділиться, як їх вирішували. Далі розповідає про плани. Це доводить, що автор занурений у роботу над продуктом і у нього є корисні поради.

Як написати колонку, яку читатимуть: 10 порад від редактора «Спільноти» Як написати колонку, яку читатимуть: 10 порад від редактора «Спільноти»

Не пишіть великі тексти

Утримувати увагу читача складно. Навіть у професійних журналістів рідко виходить захопити читача на 30-40 хв. Тож під час написання колонки стежте за її обсягом: 3-4 тис. знаків — оптимальний варіант, до 7 тис. знаків — прийнятний. 

Якщо ваш текст виходить дуже об'ємним (8 тис. знаків і більше), розбийте його на 2-3 частини та публікуйте з інтервалом у декілька днів. 

Наприклад, ви хочете написати колонку про запуск вашого стартапу. Але бачите, що тільки розділ про підбір команди — це вже 5-6 тис. знаків. А ще ж треба розповісти про появу ідеї, пітчинг та пошук перших клієнтів! Тому частину про виникнення ідеї та підбір команди краще оформити окремим текстом «Як знайти команду для стартапу». Наприкінці ви можете анонсувати наступну колонку, а коли вона вийде, дати у ній посилання на попередню.

Стежте за якістю тексту

Матеріал, що рясніє одруками та граматичними помилками, навряд чи сподобається читачеві. Те саме стосується стилістики. Навіть якщо ви на 100% впевнені, що із цим усе гаразд, перевірити текст не завадить. Для цього є спеціальні інструменти, а сама перевірка триватиме кілька хвилин. Ось деякі з них:  

Перевіряє орфографію, граматику та стиль написання текстів українською та ще 30 мовами. 

Показує орфографічні, граматичні, пунктуаційні та стилістичні помилки.

Допомагає виправити більшість орфографічних, граматичних і лексичних помилок; працює лише як онлайн-версія. 

Тільки для англомовних текстів:

Виправляє помилки та надає рекомендації щодо tone of voice тексту. 

Показує граматичні, стилістичні та орфографічні помилки.

Практикуйтеся

Що більше будете писати, то якіснішими ставатимуть ваші тексти. Звертайте увагу на редакторські правки ваших колонок, а також читайте книги з практичними порадами, наприклад:

  • «Як писати добре. Класичний посібник зі створення нехудожніх текстів» та
  • «Текст-пекс-шмекс. Магія переконливих текстів» Вільяма Зінссера;
  • «Пиши сильно. Практичні вправи, поради, теорія» від центру літературної освіти Litosvita.  

Ці книжки орієнтовані на людей, які не є журналістами, але хочуть писати якісні тексти. 

За пів року чи рік роботи над текстами ви побачите, що ваші колонки стали кращими. 

Як написати колонку, яку читатимуть: 10 порад від редактора «Спільноти» Як написати колонку, яку читатимуть: 10 порад від редактора «Спільноти»

Не втрачайте почуття гумору і не читайте мораль 

Споконвіку люди найбурхливіше реагують на три С — сміх, страх та секс. Тож аби привернути та утримати увагу читача, ви маєте його: 

  • насмішити; 
  • налякати; 
  • сексуально збудити. 

Якщо вдасться виконати всі пункти — у вас бінго. Але найпростіше бути щонайменше веселим. Або хоча б страшним. Та точно не треба бути нудним. І тоді всі читачі ваші. Принаймні віртуально. 

Злякалися? Посміялися? Збудилися (ну раптом)? Невеликий дисклеймер: ми все ж медіа про технології, а не PornHub, тож навіть найеротичніший текст має бути релевантним. Простіше кажучи: колонка про кохання і штучний інтелект — прекрасно, випускаємо з парою з вух. Текст про технології секс-іграшок? Давайте два. А от хто зі знаків зодіаку найсексуальніший — це вже не до нас (хоча цим матеріалом ви редакцію одночасно розсмішите і налякаєте). 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Розвиток блогу та зважена рекламна стратегія: як компенсувати вплив сезонності на трафік

Наталія Раскопа 24 червня 2024 11:00

Як створити YouTube-оголошення з високою конверсією у 2024 році?

В'ячеслав Юренко 21 червня 2024 19:00