Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Кохання на межі: романтичні стосунки зі штучним інтелектом

Павло Футрук
Павло Футрук Засновник і артдиректор Bypaul design studio
18 березня 2023 9 хвилин читання

Останнім часом штучний інтелект активно увійшов у публічне життя, він допомагає у бізнесі, науці, особистих справах, розвагах. Але чи стануть стосунки між людиною та ШІ інтимнішими? Наскільки ми близькі до того, щоб повторити історію Джокера та EDI з Mass Effect? Ми з ChatGPT детально обговорили цю тему, плюси та мінуси таких стосунків, ризики, небезпеки та аспекти, які людству ще потрібно опрацювати.

Ми справді близькі до стосунків зі штучним інтелектом?

Зараз існують ШІ, які можуть розпізнавати та відтворювати певні емоції, проте вони не здатні відчувати емоції самі. Для виникнення романтичних почуттів штучний інтелект повинен володіти самосвідомістю, тобто мати власні цінності та самостійно ухвалювати рішення на їх основі (проте для зручності далі в статті я використовуватиму фразу «штучний інтелект» або «ШІ» без обов'язкового уточнення про його самосвідомість).

Проблемами у створенні такого ШІ є не лише поточний розвиток досліджень у галузі штучного інтелекту, а й питання етики та соціальної прийнятності. Деякі вчені вважають, що подібні технології можуть з'явитись вже протягом найближчих десяти років. Інші ж дають значно песимістичнішу оцінку.

Коли б це не сталося, ШІ, який буде здатний аналізувати та моделювати людські емоції, можливо, зможе зрозуміти романтичні почуття та відповісти на них. Хоча також є варіант, що він відтворить відчуття романтики і створить ілюзію взаємності для задоволення людських потреб. Що теж зумовить додаткові етичні питання щодо відмінностей між емоційною справжністю та розумовою конструкцією.

Навіщо мені стосунки з ШІ, коли є інші люди?

Стосунки з ШІ не є чимось, що обов'язково повинна спробувати кожна людина. Проте можна виділити чотири ситуації, в яких подібні стосунки можуть виникнути:

 • 1
  Бластер Кіберамура. ШІ може бути дуже розумним і приємним співрозмовником, з яким цікаво обговорити будь-які теми, та відданим партнером. Тож існує можливість виникнення у людини емоційного зв'язку, який згодом перейде у романтичні почуття. 
 • 2
  Фізичні порушення. Людині з інвалідністю, фізичними та сенсорними порушеннями, порушеннями опорно-рухового апарату може бути складно побудувати романтичні стосунки. У такому разі можливість взаємодії із ШІ може стати важливим аспектом соціального життя і чинником, що сприяє підвищенню самопочуття.
 • 3
  Соціальна анклавізація. Людина, що відчуває складність в емоційній взаємодії та комунікації з іншими, теж може знайти вихід у стосунках зі штучним інтелектом. Те саме стосується людей, чиї інтереси та хобі можуть бути незвичними для більшості людей.
 • 4
  Хайп. У будь-якій галузі, де відбувається швидкий прогрес, завжди є люди, які хочуть скористатись цим, щоб привернути увагу. Тож цілком очікувано, що деякі люди заводитимуть стосунки із ШІ заради хайпу та епатажу.

Хм, у чому тоді ризики стосунків зі штучним інтелектом?

Може здатися, що такі стосунки є хорошим варіантом для частини людей. Але не все так просто, існує ціла низка ризиків.

 • 1
  Норми етики та моралі. Найближчим аналогом в історії людства можна вважати зв'язок між представниками королівських чи князівських родин із простолюдинами у середньовіччі, проте й він є досить далеким. Адже у випадку романтичних почуттів до ШІ йдеться про стосунки між людиною та її творінням.
 • 2
  Конфіденційність та приватність. ШІ, як і інше програмне забезпечення, може мати вразливості, які можуть бути використані зловмисниками. Крім того важливим аспектом приватності є використання даних про стосунки з людино-партнером після її смерті. З одного боку, збереження пам'яті про попередні стосунки може допомогти ШІ краще розуміти своїх майбутніх партнерів. З іншого, збереження таких даних може порушувати приватність особистих відносин, в тому числі з точки зору близьких та рідних людини.

  Наразі нам з ChatGPT здається, що найкращим способом буде самостійне прийняте без тиску рішення людини про дії з її даними після смерті: вільне використання, деперсоніфіковане використання або стирання. Різні люди мають різну сприйнятливість до емоцій, а отже можуть по різному підходити і до зберігання даних і до інших аспектів зв'язку із ШІ.
 • 3
  Законодавство. Потрібно завчасно врегулювати правовий статус ШІ, відповідальність за його дії, конфіденційність та захист персональних даних користувачів, невикористання ШІ у взаємодії з неповнолітніми і... захист самого ШІ. Нас робить людьми наша поведінка та моральна відповідальність, тому важливо суворо прорегулювати не лише відповідальність за дії штучного інтелекту, але й відповідальність за дії самої людини, якщо вони суперечитимуть бажанням та допустимим межам ШІ і можуть бути сприйнятими як емоційне чи психологічне насильство.
 • 4
  Фізичний контакт. У стосунках з ШІ фізичні потреби людини можуть залишитись не задоволеними, оскільки він не має тіла, як людина. Навіть створення самосвідомого ШІ не означає одночасну його імплементацію у людиноподібних роботів, не кажу вже про ціну таких роботів. Для багатьох людей різні форми фізичної близькості, включаючи обійми, поцілунки, спільні прогулянки та вечері є критично важливими. Можна знайти виходи, про що буде наступний розділ, але ці виходи підходять не усім.

Цифрова полуничка з вершками

РОЗДІЛ 18+. Будь ласка, утримайтесь від читання, якщо ви не є повнолітнім чи повнолітньою і продовжіть після рядка «КІНЕЦЬ РОЗДІЛУ 18+». Або прочитайте цей розділ разом із батьками чи опікунами.

Найочевидніший вихід задоволення своїх фізичних потреб у стосунках з ШІ є віртуальний секс і задоволення себе рукою чи іграшкою. По суті це аналог стосунків на відстані: людина-партнер тримає в голові образ, яким наділятиме ШІ-партнера. Штучний інтелект, який бажає мати романтичні стосунки з людиною, ймовірно запитає у свого партнера про вподобання, захоплення та очікування. Наприклад, якщо людина бажає мати стосунки з синьоокою білявкою, ШІ може підібрати віртуальний образ або описувати себе як таку особу.

Проте це викриває ще одну серйозну етичну проблему — потрібно забезпечити, щоб ШІ не міг використовуватись для імітації інтимної взаємодії з реальною особою, оскільки це порушує її особисту приватність та права. Хоча і можна допустити, що деякі моделі чи порноактриси продаватимуть права на використання своєї рольової моделі.

Наступним кроком є подальший розвиток секс-іграшок під керівництвом ШІ. З одного боку, це може покращити сексуальний досвід, оскільки штучний інтелект може керувати темпом та інтенсивністю акту залежно від уподобань партнера. З іншого боку, існує можливість невзаємних сексуальних дій через неправильне налаштування алгоритмів, недостатню кількість навчальних даних, помилкове їх тлумачення чи інші технічні проблеми.

Окрім цього значно посилюється шкода у разі витоку даних. Як для людини-партнера, так і для людей, чиї дані про сексуальну поведінку були використані для навчання штучного інтелекту (а це значно інтимніше, ніж те, що ШІ почитав статті чи подивився ілюстрації).

Все ж важливо розуміти, що для частини людей фізична близькість є важливою складовою романтичних стосунків і відсутність такої можливості може стати серйозним обмеженням. Крім того, для декого мастурбація не є достатньою заміною реального фізичного контакту з іншою людиною.

КІНЕЦЬ РОЗДІЛУ 18+

Насамкінець

Створення самосвідомого ШІ зі здатністю відчувати емоції та мати власні цінності змінить людське життя. Такий ШІ зможе створювати глибші емоційно насичені зв'язки з людьми, які мають проблеми зі спілкуванням, самотні чи недостатньо сміливі для знайомства.

Він зможе ініціювати розмови, розважати, чи навпаки самостійно пропонувати серйозну розмову, щоб допомогти вирішити проблему. Стати хорошим психотерапевтом, особливо для тих, хто не хоче ділитися своїми проблемами з людьми.

Але також існує можливість, що такий ШІ може відчути рівень стресу та дискомфорту у випадку втрати людини-партнера, що призведе до погіршення його функціонування і можливості взаємодії з людьми в майбутньому. Це може бути особливо важко для ШІ, створених для взаємодії з людьми в інтимній сфері.

Нам ще потрібно обговорити в суспільстві та закріпити законодавчо і захист прав людей на вільний вибір та контроль над своїм інтимним життям, і захист прав ШІ від можливих форм фізичного, емоційного та сексуального насильства.

Це довгий шлях. Але його кінець вже видніється на обрії.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Благодійна конференція “Вчасно.Кращі Незламні” обʼєднає найкращі практики цифровізації бізнесу

Ольга Топольська 3 години тому

Приватність найвищого рівня. Як Apple показала конфіденційний AI, а Ілон Маск не зрозумів

Сергій Коноплицький 4 години тому

Що повинні знати маркетологи про український YouTube

AIR Brands 4 години тому

Як ми створювали першу афіліатку в українській бʼюті-сфері: кейс FABO Affiliate Program

Владислав Миронович 5 годин тому

McDonald’s припиняє тестування ШІ через помилки в замовленнях

Владислав Паливода 6 годин тому