Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Три речі, які потребують постійної уваги підприємця

Катерина Остапчук
Катерина Остапчук Strategic Advisor & Board Member
19 червня 2024 8 хвилин читання

Привіт! Мене звати Катя Остапчук, Top executive та Board member з 22-річною експертизою у розвитку та масштабуванні бізнесу в 12 індустріях та семи країнах. Я постійно працюю з компаніями — від стартапів до великого бізнесу на 7500 людей у команді. Маю 15 років досвіду роботи на керівних позиціях у стартапах та великих компаніях, а також консалтингову практику. 

Я асоційований партнер Віки Придатко та компанії vpteam.io, які запросили мене провести відкритий стрим для підприємців щодо топзапитів організаційного розвитку. 

На початку ми поговорили про фокус уваги. Ділюся з вами конспектом цього блоку і сподіваюся, що він стане вам у пригоді. 

Що потребує постійної уваги підприємця

За будь-якої ситуації у світі, з мого досвіду, у засновника фокус уваги має бути спрямований на продукт, команду та фінанси. З урахуванням того, що триває війна, саме ці ресурси є вичерпними. Тому для того, щоб справлятися з цією ситуацією на всіх рівнях, ці три зони потребують вашої особливої уваги як засновника. 

Давайте коротко обговоримо кожну з них. 

Продукт

Продукт повинен мати перспективу для зростання та постійного апгрейду. Це стосується й аутсорсингового бізнесу: сегментація, розуміння ніші, конкурентоспроможні переваги тощо. 

Якщо продукт і бізнес був сфокусований на аудиторії України, то зараз варто подивитися, наскільки ця бізнес-модель, яку ми реалізували в Україні, є релевантною для будь-якого іншого ринку. 

Якщо ви вже мали міжнародні зв'язки і побудували бізнес, який не залежить від війни або інших флуктуацій, то треба зрозуміти, чи ми справді будуємо міжнародний бізнес і ментально переїхали до своєї цільової аудиторії, чи ми залишилися при своїй думці, що все, що ми робили до цього, буде затребувано з боку наших потенційних клієнтів по всьому світові. 

У мене зараз багато запитів щодо ситуації, коли компанії намагаються copy-paste методом перенести до інших країн свої продукти, і це, звісно, не працює, тому що треба робити попередню аналітику й адаптовувати продукт до кожного ринку. 

Команда

Наскільки команда якісна, досягає результатів, на що ти можеш справді спиратися в управлінні талантами? 

Чому я про це кажу? Бо за останні три роки стикнулася з тим, що аудит компанії перед інвестиційною стадією включає аналітику не тільки технічного стеку, а й кількості досвідчених людей на борту корабля, кількості перспективного наймання та методів утримання професійного капіталу. Тобто скільки люди працюють у середньому в твоїй компанії, яка перспектива зростання їхньої заробітної плати тощо.

Це все аналізується разом, на одному рівні, з контрактами і капіталізацією продукту. Інвестор обовʼязково дивитиметься на команду, навіть якщо до продукту немає питань, він класний і масштабується. 

Команда — це водночас і складна, і найважливіша зона уваги саме зараз. Майже всі працюють віддалено, з різних точок України або за ії межами. Є вже такі речі, як, наприклад, внутрішні конфлікти між тими, хто поїхав і хто залишився, це теж треба враховувати та будувати комуніукацію з огляду на ці факти. 

У таких випадках я раджу постійно «міряти температуру» у команді опитуваннями, більше спілкуватися з тими, хто залишається в Україні та прогнозувати ризики щодо команди заздалегідь. 

Якщо ви знаєте, що у вас є топменеджери, які перебувають у гарячій точці, вони, ймовірно, у дуже нестабільному психологічному стані. Треба будувати план B-C-D і, звісно, допомагати цій людині і, може, робити саме для неї все найбільш важливе, зважаючи на її обставини. 

Це стосується і мотиваційних програм. 

Якщо у вас є мотиваційна програма або компенсаційний чи бонусний пакет, який є релевантний для Європи, наприклад, спортивні заходи, їжа в офісі, корпоративи, то може так статися, що вам треба переробити мотиваційні й бонусні програми для людей, які залишаються на території України. Наповнити, наприклад, доступами на курс із психологами, на медичну підтримку, компенсаційні речі відносно проживання або релокації, переїздів тощо. 

Думайте дуже адресно, аналізуйте свою команду, будуйте різні сценарії, аналізуйте, наскільки Ви можете спиратися на тих чи інших людей, які перебувають у різних обставинах. 

Це дуже важливо. Треба моніторити і бути в курсі планів, стану і перспектив людини у вашій команді. Це стосується, насамперед, топменеджменту, але й решти команди теж. 

Наведу такий приклад. Він дуже болючий для всіх нас. Зараз чоловіки не можуть виїхати з України, а наприклад, деяким стартапам треба залучати гроші, фандрейзити їх у всьому світі та їздити на зустрічі фізично, підтримувати контакти, будувати відносини. Треба на це звернути увагу, зрозуміти зазделегідь, хто це буде робити, яким чином, щоб бізнес не став. 

Попросила ще додати порад Віку Придатко, засновницю та СЕО vpteam.io, ключового рекрутера в Україні: 

«Спеціалісти в Україні закінчуються, і кількість ваших потенційних кандидатів зменшуватиметься й далі. Тому, якщо ви хочете наймати в Україні, вам доведеться працювати зі своїми bias (упередженнями). Ваші упередження, які й раніше були поза межами етичності на ринку, тепер взагалі втратили актуальність, бо є велика кількість суперталановитих та професійних людей після 40, мам з дітьми та людей з інвалідністю. 

Наймати ветеранів. До речі, ми з Максимом Безуглим скоро запустимо спільний проєкт саме з теми найму ветеранів. Стежте за анонсами на моїй сторінці.

І, звісно ж, треба обовʼязково розширяти локації для найму в усіх можливих країнах. Якщо ви ще тільки починаєте, зробіть дослідження щодо наявності у цих країнах потрібної кількості спеціалістів для найму, наявної інфраструктури і тд, бо кожна країна має свої нюанси.

Отже, ще раз, різноманітність у наймі та побудова міжнародного рекрутменту».

Фінанси

І третє, це фінанси, фінансовий результат, фінансове планування, контролювання прогнозної фінансової моделі, за якою ви йдете. 

Максимальна автоматизація фінансового аналізу, фінансового обліку, дистанційні дешборди, аналітичні виписки, які ви можете робити не за запитом, а органічно, тобто побачити стан свого бізнесу в будь-яку мить. 

На прикладі маржинальності, до 5-го числа наступного місяця за попередній — це вже може бути пізно. Чому? Бо що швидше, то точніші дані для ухвалення рішень. Я бачила декілька бізнесів, коли люди просто дивилися на те, що їхня маржа падає з місяця в місяць. А потім, коли вони прийшли до мене із запитом на якусь антикризову програму, і я питаю: «А що зараз відбувається в бізнесі, чи є у вас кошти для того, щоб цей антикризовий процес переробити, мати час на це?» — вони кажуть ні, немає. Ну це вже запізно. Коли ви перше отримуєте негативні результати і маєте перспективу до зниження ваших доходів — це перший знак, що потрібно бігти розробляти альтернативний сценарій. 

Взагалі, я маю таку велику заключну пораду — мислити сценарно: оптимістично, традиційно, класично, консервативно і песимістично. 

І на кожен із цих сценаріїв мати своє розуміння, що ви будете робити. Тоді у вас не буде цього шоку, якщо ваш один-єдиний план не виконаний. Особливо коли є така ризик-модель. 

До речі, про ризик-моделі. Я бачила декілька компаній в Україні напередодні війни, які розробили ризик-моделі. Вираховувати всі ризики, які ви бачите перед своїм бізнесом сьогодні і через рік, і намагатися кожен з них пропрацювати, що ви будете робити у тому випадку, якщо цей ризик настане. Це інтелектуальна робота, і я розумію, що не у всіх вистачає на неї часу, але дивлячись на те, як ці компанії справилися з завданням адаптації та перебудови на початку повномасштабного вторгнення, вона точно вартує того.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Частка венчурних інвестицій в ШІ у Європі сягнула 18%

Олеся Дерзська 1 годину тому

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 3 години тому

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 6 годин тому

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 11 годин тому

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36