Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Виживання у світі змін: як бізнесу реагувати на ризики та виклики

Олена Луценко
Олена Луценко Виконавча директорка RETN України та Чорноморського регіону
7 червня 2024 8 хвилин читання

Уміння моделювати матрицю ризиків — базова необхідність для будь-якого бізнесу попри розмір, масштаб та охоплення. Хоча перші описи управління ризиками з'явилися у науковій та управлінській літературі ще 100 років тому, сьогодні більш ніж  половина компаній по всьому світу часто не встигає за змінами, боїться навіть думати про управління ризиками і розуміє, як діяти у часи VUCA чи BANI. BANI — це акронім, що означає крихкий, тривожний нелінійний і незрозумілий (brittle, anxious, nonlinear, incomprehensible).

Нині кожен українець та компанія має власний досвід діяльності у VUCA-середовищі. Причому сьогодні найчастіше кілька непередбачуваних подій трапляються водночас. Проте важко уявити світ без можливості обміну інформацією та інтернету, тому під час війни успішне управління мережею передавання даних є критично важливим. Та, наприклад, втрата однієї лінії зв'язку може призвести до деградації сервісу доступу в інтернет у цілому регіоні. 

Та про все по черзі. У цьому матеріалі — про базовий інструмент управління ризиками із практичного кейса RETN

Матриця ризиків — ваш компас на будь-який випадок

Дослідження Gartner свідчать, що компанії виділятимуть приблизно $215 млрд на управління ризиками у 2024 році. Це у 14,3% більше, ніж минулого року. І така тенденція не дивує: у мінливому світі виникає більше непередбачуваних ситуацій, і одним із дієвих інструментів є матриця ризиків у бізнес-процесах.  

Матриця ризиків — незамінний інструмент для візуалізації ймовірності виникнення подій, а також потенційних втрат, які можуть призвести до кризової ситуації. Загалом ризики класифікуються як високі, помірні й низькі, і часто вони позначаються зеленим, жовтим і червоним кольорами, щоб показати ступінь їхньої загрози. Таким чином, управління ризиками визначає «світлофор загроз». Наприклад, події з найвищою ймовірністю та найбільшим потенційним впливом можуть бути позначені червоним кольором, оскільки вони можуть призвести до повного зупинення бізнесу.

Для будь-якої магістральної телекомунікаційної мережі існує типовий набір загроз:

  • 1
    Пошкодження оптичного волокна та обмежена пропускна здатність через втрату маршруту. 
  • 2
    Неочікуваний перерозподіл трафіку на мережі через переміщення користувачів чи пошкодження мереж інших провайдерів доступу в інтернет.
  • 3
    Порушення безпеки мережі.
  • 4
    Нестабільне електропостачання на вузлах звʼязку.
  • 5
    Недостатність запасних частин у різних куточках країни та неможливість технічної команди мати доступ до обладнання у найкоротші терміни за потреби. 

З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну ймовірність виникнення подій значно зросла. Так, RETN має мережу протяжністю понад 6 тис. км в Україні та забезпечує передавання даних між Україною та Європою з найвищим гарантованим рівнем доступності 99,99%, у нас досі зберігається високий коефіцієнт непередбачуваності.

Як зробити матрицю не абстрактною, а практичною?

Хоча ми підходили до питання свідомо та розуміли ризики, ймовірність виникнення подій значно зросла, особливо одночасно у різних частинах країни.

Тож якщо це ваше перше знайомство з матрицею загроз і ви переймаєтесь питанням про ваші перші кроки, раджу почати з побудови простої матриці. Тобто оцінити два критерії — ймовірність ризику та масштаб можливих збитків від настання кожної події.

Перший критерій оцінюється за п'ятибальною шкалою від «дуже малоймовірно» до «дуже ймовірно», а другий — від «нижче середнього» до «високого».

Далі потрібно оцінити вплив від одного (незначний) до п'яти (катастрофічний) та ймовірність від одного (дуже малоймовірно) до п'яти (дуже ймовірно) і помножити одне на одне.

Тому ризик, який є катастрофічним і дуже ймовірним, отримає оцінку 25, тоді як ризик, який є незначним і дуже малоймовірним, лише одиницю. Це простий спосіб порівняти ризики та визначити пріоритети.

Наприклад, за таким підрахунком, для нас восени 2022-го року втрата стійкого електроживлення на вузлах була найбільш важливою.

Ілюстрація з https://www.wrike.com/blog/what-is-risk-matrix/ Ілюстрація з https://www.wrike.com/blog/what-is-risk-matrix/

Побудувавши матрицю ризиків, ви зможете використовувати її як інструмент комплексного аналізу. Для правильної пріоритизації варто отримати відповіді на такі запитання: 

  • Який може бути найбільш негативний результат від цього ризику?
  • Які можуть бути найбільші збитки внаслідок цього ризику?
  • Наскільки складно буде відновитися після цього ризику?
  • Який з п'яти рівнів серйозності найбільше відповідає цьому ризику?

Після пріоритизації ризиків потрібно сформувати конкретний план взаємодії у команді. Для операторів зв'язку додатково важливою є матриця ескалації та моніторингу у випадку екстремальних та форс-мажорних подій. Наприклад, для попередження втрати зв’язку через відсутність електроживлення на вузлах застосовують такі заходи:

  • постійний моніторинг і призначення додаткового чергового, який відповідає за стабільність електроживлення;
  • збільшення часу автономної роботи шляхом інвестування у додаткові безперебійні джерела електроживлення, у тому числі для роботи підсилюючих вузлів без зовнішнього електроживлення 72 години;
  • розроблення додаткового плану залучення партнерів з різних регіонів для забезпечення дизель-генерації та доступу до вузлів у найкоротші терміни. 

Що простіше описаний план дій, то більше шансів, що команда ефективно реагуватиме на загрозу та зможе попередити повне зупинення роботи бізнесу.

А для тесту роботи в умовах криз необхідно мати «тренувальну тривогу» та додаткову матрицю ескалації для випадків відсутності зв'язку з кимось із команди. Обов'язково прописати кількість дзвінків і каналів зв'язку для реалізації «плану екстрених заходів».

На цьому етапі важливо підкреслити, що запобігти кризі чи вирішити небажану подію можна тільки разом із командою.

Три поради, аби план дій за матрицею ризиків спрацював 

Інвестуйте та вірте у команду

Кожен співробітник у кризовий момент має розуміти свою роль і критичність її виконання за планом у визначені терміни. Тож необхідно інвестувати у навчання ваших людей, встановлювати ефективну комунікацію щодо подій, ваші очікування і важливість ролі кожного. Важливо не лише звертатися до керівників департаментів, але й слухати думку безпосередніх виконавців певних завдань у разі наближення ризиків.

У часи складних криз, коли важко зберігати позитив і надихати, кожному власнику або менеджеру важливо дбати про кожного працівника компанії. Це може означати надання матеріальної підтримки або допомоги з релокацією, а може просто полягати у запитанні: «Як справи?».

Регулярно перевіряйте відповідність вашої матриці ризиків до реалій вашого бізнесу та  операційного середовища

Перераховувати «бали» залежно від виду бізнесу треба регулярно. VUCA чи BANI — то реальність сучасного світу, але агресія росії, на жаль, є акселератором кожної загрози для українського бізнесу. 

Будьте раціональними та аналізуйте кризи, з яких вдалося вийти 

Коли здається, що ухвалене важливе рішення виявилося не найкращим, для аналізу важливо пригадати умови та обставини, за яких його ухвалювали, зробити висновки на майбутнє та відпрацювати новий план дій із командою.

Холодний розум, надійна команда і матриця ризиків

Ці три кити допомагають мені ухвалювати виважені рішення та справлятися з найскладнішими ситуаціями у приватному житті та бізнесі. Тому сподіваюсь, що мій досвід допоможе сформувати той самий аркуш в клітинку з різними кольорами та мати план дій у разі червоного світла на шляху компанії. Тож не забувайте піклуватись про своїх людей. Оскільки у найважчий момент саме вони рятують ваш бізнес

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Розвиток блогу та зважена рекламна стратегія: як компенсувати вплив сезонності на трафік

Наталія Раскопа 24 червня 2024 11:00