Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як українське IT може змінити ставлення до благодійних внесків на цивільні потреби. Кейс Membrana Media

Марія Перетяка
Марія Перетяка Редакторка у Membrana Media
0
9 жовтня 2023 7 хвилин читання

З першого погляду благодійність в Україні набула небувалих масштабів. Міжнародні організації, іноземні компанії та фізичні особи, спілки донорів, урядові та громадські організації — чимала кількість людей та грошей наразі об’єдналася навколо нашої держави. Утім, якщо розбиратися у процесах прискіпливіше й прочитати трохи далі гучних заголовків та перших двох абзаців тексту, з’являється купа «але», «проте» й «однак». Ба більше, що довше триває війна, що упертішими ми стаємо у принципових питаннях нашої боротьби, то голосніше чутно невдоволення щодо «трохи затривалої допомоги» й поки що обережних закликів «допомагати з обачністю». 

«Блокери» благодійності

Гуманітарні організації часто не розуміють, чого потребують українці. Донори нерідко надсилають надлишки того, що мають, а не те що дійсно допоможе подолати кризу.

Понад 100 тис. будинків в Україні потребують відновлення, але гуманітарні організації часто не можуть провести масштабний ремонт. Це може призвести до того, що українці не отримають необхідної допомоги.

«Коли організації заявляють, що вони підтримали 2000 сімей, це, звісно, вражає. Але ворогом гуманітарної інтервенції є статистика. Коли надто заглиблюєшся у статистику, не звжаш на те, що дійсно потрібно людям», — кажуть експерти.

Та не лише бюрократичні чинники стають перешкодою.

Час від часу в іноземних ЗМІ автори починають порушувати питання на кшталт: «А чи не забагато уваги одній державі на тлі тривалих криз в інших?». Один з авторів, а саме Сіддхартха Басу, економіст-політик у Міжнародному центрі зростання, пише таке:

«Аналіз пошукових запитів Google показує, що благодійність, надана англомовними людьми Україні після нещодавнього вторгнення росії, цілком затьмарила благодійність порівняно з іншими великими гуманітарними кризами за останні три роки. Те, як західні ЗМІ висвітлюють українську кризу на шкоду іншим кризам, схоже, відображає упередження в суспільстві щодо раси та панівного світового ладу».

І такі заклики та роздуми лунатимуть дедалі більше. Єдиний вихід — почати активніше допомагати місцевим благодійним фондам. Цей насамперед стосується підприємств та бізнесів, які продовжують діяльність в Україні та мають стабільні статки.

Станом на кінець липня 2023 року гуманітарні організації допомогли 7,9 млн людей в Україні, це на 600 тис. більше, ніж у червні. Понад 60% отримувачів допомоги — це жінки й дівчата, ще 20% — діти.

Донати на «цивільних»

Наразі чимало благодійних фондів, які опікуються проблемами цивільного населення, яких з початком повномасштабного вторгнення побільшало в десятки разів, стикаються з конкуренцією за ресурси. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

«Ми розуміємо, що наразі головний фокус донорів спрямований на потреби фронту. І це, безумовно, пріоритет. Та водночас ми не маємо права забувати про тих, заради кого так запекло бʼємося, заради кого виборюємо цю перемогу. Я маю на увазі дітей — майбутнє України», — розповідає Кіра Сиротенко, в. о. голови благодійного фонду «Благомай». 

Як українське IT може змінити ставлення до благодійних внесків на цивільні потреби. Кейс Membrana Media зображення 1 Підопічні БФ «Благомай»

Фонд «Благомай» був заснований у 2012 році з метою підтримки дітей, позбавлених батьківського піклування. За час своєї діяльності фонд допоміг понад 50 тис. дітей по всій Україні. Утім, через те, що через військові дії Україну спіткала ще й економічна криза, кількість донорів та обсяг благодійних внесків до фонду зменшилася.

«Багато українських компаній, які раніше допомагали фонду, припинили свою діяльність через війну. Й наразі вагому частку допомоги ми отримуємо від іноземних організацій. Вони не можуть донатити безпосередньо на потреби фронту, але закривати цивільні потреби спроможні», — пояснює Кіра.

Як допомогти дітям та куди краще донатити

У розмові також з'ясувалося, що попри різнобарвність донорів, активність від IT-компаній чи не найнижча. Проте це можна й треба змінювати.  Питання, чому IT-компанії повинні надавати підтримку громадянам, незалежно від того, куди вони спрямовують ресурси, полягає не лише у самому акті благодійності, а ще й у безпосередньому впливі такої допомоги на нашу перемогу. 

«Важливо зберігати баланс між військовою допомогою та допомогою дітям, щоб діти не ставали жертвами ще й нашої байдужості. Дороги, мости та архітектура зачекають. Діти — не чекатимуть. Вони зростають, мають навчатися та заслуговують на гідні умови для розвитку», — каже Михайло Кудрявський, СЕО української AdTech-компанії Membrana Media, яка також є донором БФ «Благомай». 

Вже другий рік Membrana Media реагує на запити фонду та допомагає закривати гарячі потреби вихованців з дитячих будинків та інтернатів: бере участь у закупівлі ковдр, пледів, обігрівачів, харчування та теплого одягу. 

Як обрати фонд і робити внески

Кожна компанія та цивільна особа вільно обирає напрямок благодійних внесків і має аргументи спрямовувати їх саме туди. Утім, якщо ви ще не обрали фонд, або замислюєтеся розширити благодійну діяльність, ми підготували мініінструкцію, як обрати той самий фонд, якому можна довіряти. Ми у Membrana Media керувалися саме нею, коли вирішили співпрацювати з БФ «Благомай». 

Визначте мету

Перш ніж обирати благодійний фонд, визначте, кому ви хочете допомогти. Це може бути:

  • військові — підтримка ЗСУ, добровольчих формувань, медичного персоналу та інших людей, які беруть участь у війні;
  • постраждалі від війни — внутрішньо переміщені особи, люди, які втратили домівки або близьких, діти, які залишилися без батьків;
  • інші категорії — люди з обмеженими можливостями, люди похилого віку, тварини.

Ознайомтеся з офіційною інформацією про фонд

На офіційному сайті фонду або в його соціальних мережах ви знайдете такі відомості:

  • мета діяльності: ви маєте отримати відомості про те, кому він допомагає, як довго та хто його очолює;
  • фінанси — звіти про надходження та витрати фонду;
  • прозорість — інформація, як фонд використовує ваші пожертви.

Порівняйте фонди

Зазвичай усі розглядають декілька варіантів, перш ніж остаточно зробити вибір. Радимо звернути увагу на наступне:

  • репутація — чи є фонд відомим і довіреним;
  • досвідченість — скільки програм зміг закрити БФ та які результати має;
  • ефективність — обсяг коштів, які фонд витрачає на реалізацію програм та ініціатив.
Як українське IT може змінити ставлення до благодійних внесків на цивільні потреби. Кейс Membrana Media зображення 2 Діти, позбавлені батьківської опіки, потребують підтримки

Додаткові поради для вибору благодійного фонду

  • Не жертвуйте кошти фондам, які просять їх на невідомі цілі.
  • Пам’ятайте, що не всі фонди, на жаль, є чесними.

Замість післямови

Кажуть, що у темні часи якнайкраще видно світлих людей. Додамо, що й бізнесів також. Можливо, саме час стати цим променем й надихнути інших. Долучайтеся до благодійності, бо воно того варте!

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Агентський договір та оподаткування доходу ФОП-платника ЕП

Inna Sharova 20 червня 2025 12:36

Головні тренди IT-рекрутингу, які необхідно знати у 2025 році

Володимир Білик 7 годин тому

Порівняння податкових систем: Польща, Литва, Латвія, Естонія – де вигідніше відкривати власний бізнес у 2025 році?

Ірина Качмарчик 20 червня 2025 11:30

Ментальне здоров’я в умовах турбулентності

Роман Крючок 20 червня 2025 14:27

Чому корпоративний мерч важливий і як вибрати надійного постачальника: практичний гайд від IdeaSoft

Поліна Борисова 20 червня 2025 14:16