Як працює український Miltech. Головне із розмови Ярослава Ажнюка у «Мілітарному»
Засновник Petcube, підприємець Ярослав Ажнюк в інтерв'ю «Мілітарному» розповів як розвивати галузь Miltech в Україні, скільки це коштує та як застосовують ШІ в оборонних стартапах. SPEKA обрала головне з розмови.
Що таке MilitaryTech?
Як Ярослав Ажнюк долучився до MilitaryTech?
В серпні 2022 року я передав управління компанією, щоб сфокусуватись на miltech, оскільки саме технологічна зброя, яка може вбивати ворога виглядає як найефективніший спосіб наближення перемоги.
Чому варто долучатись до MilTech проєктів?
Якщо ви розробник, подумайте про те, щоб приєднатися до вже наявної команди, що робить безпілотники, радіолокаційну зброю чи програмне забезпечення для військових. Українські IT-медіа все більше і частіше пишуть про miltech-команди та їх розробки. Також є кілька онлайн-каталогів з посиланнями на публічні сайти українських виробників зброї — там можна знайти контакти.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Невдовзі має запуститись miltech-кластер — я дотичний до нього як радник. Кілька венчурних фондів невдовзі оголосять про інвестиції саме в військові технології. Стиль ведення бізнесу, який приходить з такими інвесторами, більше дисциплінує. Я працюю з кількома командами на ранній стадії, які роблять продукт, що може мати суттєвий вплив.
Українські компанії конкурують з американськими, британськими, японськими проєктами тощо. В них немає війни тут і зараз, тобто є час перевірити продукт краще. Але у нас перевага в практичному досвіді.
Звичайно, 100% компаній не будуть успішними, але це не значить що не потрібно пробувати. Багато підприємців знаходять спосіб зробити dual use — технологію, що можна використовувати не лише для військових завдань. Але враховуйте, що не можна за місяць зробити дрон й відправити його вбивати русню. Байрактар робили 10 років.
При цьому держава буде підтримувати компанії, які вже мають робочу модель та серйозний бізнесовий досвід. Будуть хакатони та акселератори, але це зовсім інші суми.
Маємо наразі готову турель під ДШК та три заготовки, які можна доробити практично під будь-що
— Vitalii Umanets 🇺🇦 (@vitalii_umanets) April 7, 2022
Також з'явилися металеві кішки для розмінування
Територіально все знаходиться в Києві
Пишіть в приват, кому треба pic.twitter.com/Z2Z9i0BCsd
Яким був MilTech України до повномасштабного вторгнення?
Компанії старались не вмерти — в них майже не було замовлень та грошей. У них не було також спроможності експортувати розробки за кордон, оскільки за законом максимальна маржа становила 1%. Вони реєструвались в Польщі чи намагались ще якось обійти ці обмеження.
Зараз буде по-іншому, навіть після нашої перемоги. Наприклад, вже прийняли важливу постанову за якою частку прибутку для вітчизняних виробників дронів підняли до 25%. Багато інших обмежень на експорт та імпорт компонентів знімається.
Компанії, які вижили з 14-го року, дуже сильні. Зараз вони роблять потужні речі.
Не лише дрони: що ще розробляє український MilTech?
Є багато розробок з розмінування, наземних роботизованих саперів, антидронових рушниць і програмного забезпечення для навчання солдатів.
Наприклад, VR-система Strata 22, у якій є бойові ситуації та різні реальні види зброї. Вони оснащені оптичними й лазерними сенсорами та відкалібровані справжніми військовими, тому система враховує обставини, відстань, погоду тощо.
На грудень 2022 року вони навчили вже 15 тис. бійців. До речі, за військовими приписами на навчання групи з 300 бійців має йти близько $2 млн лише на боєприпаси.
Як на мене, Strata 22 це дуже перспективна розробка, зокрема і тому, що там є й відеолекції від бійців — вони будують велику базу знань про сучасні умови війни й наші партнери теж готові це купувати.
Штучний інтелект в українському MilTech
Є багато рішень, що вже працюють, або запрацюють невдовзі. Це зокрема розпізнавання об'єкта за допомогою машинного зору і наведення на ціль; розпізнаванням звуку прильоту ворожих ракет і дронів та виявлення їх місця перебування за звуком у тих випадках, коли локатори не можуть цього зробити. Наприклад, проєкт Zvook робить апаратно-програмний комплекс, здатний акустично виявляти крилаті ракети, гелікоптери, дрони та винищувачі на малих та середніх висотах. В Україні функціонують близько 40 таких комплексів.
Скільки грошей потрібно для проєкту в Miltech?
Програма від українського фонду стартапів дає $35,000 на проєкт який наблизить перемогу. Це перша сходинка, яка допоможе розробити прототип, найняти кількох людей попрацювати кілька місяців і, можливо, дійти до наступного рівня інвестицій. Сума невелика, але наявність грантів дуже важлива — вона мотивує людей взятися за свій проєкт.
Частина цих грошей піде в пісок: люди будуть щось робити, куплять компоненти й через рік-півтора у них не вийде або їх витіснять з ринку. Так працює економіка. Вони здобудуть досвід, вміння, стануть кращими спеціалістами. Можливо приєднаються до іншої команди або їхній невеличкий стартап придбає більша компанія.
Щоб отримати одну круту компанію треба, щоб спершу їх було 100. З них виживе одна, але вона стане там нашим Bayraktar чи Lockheed Martin.