Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як працюють українські антидронові рушниці. Інтервʼю із засновником компанії Kvertus

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
13 вересня 2022 7 хвилин читання

Компанія Kvertus від 2017 року розробляє та виготовляє антидронові рушниці, а тепер також пристрої, які заважають техзасобам ворога «бачити» наших солдатів. Засновник компанії Андрій Знайченко розповів SPEKA, як військові приземляють ворожі БПЛА, скільки коштує антидронова рушниця, чи є спосіб врятувати від неї техніку та у чому унікальність першої у світі «війни дронів». А також про те, чому ці рушниці могли би мати будь-яку форму, хоч гумової качечки. 

Про ідею, поїздки у Китай з працівниками СБУ та «глушилки» для телефонів 

Компанія розпочала свою роботу у січні 2017 року, я йшов до цього доволі довго. Раніше у мене був інтернет-магазин, ми торгували мобільними телефонами з Китаю. На одному із сайтів постачальників побачили блокувачі мобільного зв'язку і почали їх продавати. Згодом запустили окремий сайт для таких товарів. У 2014 році, коли розпочалася війна, бізнес був не дуже активний, але я розумів, що техніка, яка б блокувала ворожий зв'язок, дуже потрібна солдатам.  

Я з'їздив у Міністерство оборони та інші відомства і побачив, що у нас немає компактних пристроїв для бійців, які могли б зберегти їхні життя. Була лише техніка, яку возили на КамАЗах та БТРах.

Я написав голові СБУ, що можу власним коштом відвезти двох технічних працівників відомства до Китаю, щоб вони перейняли досвід. У 2015 році ми полетіли у Китай і за тиждень відвідали 14 підприємств різного рівня — від тих, де працівники паяють щось «на коліні», до приватних компаній, які працюють на ВПК Китаю. 

Я подумав, що в Україні можна робити таке саме. Тоді ж у Китаї я вперше побачив портативний блокувач дронів. Його генерувальна частина була приєднана до іграшкового автомата. Цей виріб і став прототипом нашої рушниці. 

Перша антидронова рушниця

У 2016 році у мене з'явився партнер — талановитий інженер, і ми разом зробили першу рушницю. Вона була недосконалою, але на випробуванні запрацювала. Це було диво. Ми заблокували навігацію у дрона із відстані 350 м та керування на 250 м. В Україні на той час не було аналогічної техніки, бо навіть у світі мало хто думав збивати дрони.

Ми зробили кілька моделей цієї рушниці та продемонстрували її на виставці «Зброя та безпека» у 2017 році. Тоді й запустили власне виробництво. 

На виставці ми показали модель,  повністю зроблену в Україні, але з використанням іноземної електроніки. Ми зробили фурор, бо представили прилад, який не поступався найкращим світовим зразкам. На полігоні Нацгвардії ми змагалися з литовськими виробниками. У нас були набагато кращі результати. Це означало, що ми робимо крутий продукт. 

 

Як працює антидронова рушниця

У дрона є приймально-передавальний пристрій. За його допомогою апарат розуміє, де він перебуває, а також налагоджує зв'язок із пультом керування. Пульт передає команди, а дрон надсилає відео. 

Рушниця генерує на тих самих частотах щільнішу хвилю, ніж зв'язок між дроном та пультом. Тому, коли дрон потрапляє у хвильове поле рушниці, він не може надсилати інформацію та отримувати команди. У таких випадках трапляється два варіанти. Якщо немає вітру, дрон зависає на певний час, вмикає аварійну посадку та сідає на тому ж місці, де його «збили». Якщо погода вітряна, дрон зносить вітром і він розбивається. 

Чи є способи захистити дрон від рушниці 

Усі дрони, які є на полі бою, або фабричні, або зроблені з фабричних складників. Тому вони працюють у конкретному діапазоні частот та за визначеними стандартами. Ми не гарантуємо, що можемо вплинути на усі дрони. Але нам час від часу приходить фідбек, що з наших рушниць збивають «Орлан-10», хоча ми не розробляли їх, щоб збивати БПЛА типу «Крило». Ми розробляли їх, щоб нейтралізувати комерційні дрони, яких зараз на території бойових дій 95-97%. Рушниця ефективна проти них усіх,  захистити дрони практично неможливо.   

Військові БПЛА мають систему інерціальної навігації, тож можуть записувати рельєф місцевості. Теоретично вони здатні повернутися за цими координатами «додому», але зазвичай ця система не точна. За 3-5 років цю технологію вдосконалять, однак натепер відхилення становить 35-40%. Тобто, якщо дрон відлетить на кілометр, то повернеться на територію у радіусі 350-400 м.  

Чи потрібні спеціальні вміння для стрільби з антидронової рушниці

Техніка насправді проста — лише одна кнопка. Стрілецькі навички теж не потрібні. Наша рушниця схожа на автомат, але це лише для зручності. Її можна було зробити навіть у формі ляльки, суть би не змінилася. Тому точне прицілювання не потрібне, кут хвилі приблизно 30°, потрібно лише потрапити у цей діапазон. Ураження можливе на відстані до 3,5 км. 

Хоча цілковитого розуміння, як правильно працювати з рушницею, досі немає, бо ще ніколи у світі дрони так масово не використовували під час війни. Антидронові рушниці — це нова техніка на війні. Ми зараз постійно вдосконалюємо нашу продукцію.  

Нещодавно була цікава ситуація. Користувачі розповіли, що за допомогою спуфінг-атаки росіяни намагалися перехопили керування їхнього дрона. Тоді вони спрямували на свій дрон рушницю і таким чином заблокували перехоплення. Ми навіть не думали, що її так можна застосувати. 

Ми зараз також працюємо над тим, щоб максимально захистити бійця від виявлення ворожою РЕБ-технікою. 

Про виробництво та ціни  

Ми виготовили приблизно  300 зараз, хоча потрібно не менше тисячі, оскільки довжина фронту майже 2,5 тис. км. Нам дуже допомогла компанія «Ноосфера» і Максим Поляков. Він замовив у нас 100 рушниць. Це приблизно така сама кількість, яку ми зробили за сім років  до повномасштабної війни. 

Також виготовляємо стаціонарні системи протидії безпілотникам. Наше обладнання дозволяє захищати від прильотів дронів на відстані 4-8 км. 

Раніше Kvertus працював у Києві, але з початком війни ми переїхали на захід України. Нам не вдалося вивезти все обладнання, тому багато деталей ми робимо на аутсорсі в Україні. Деякі з верстатів, які ми замовили на початку року, досі їдуть. Я сподіваюся, що вони будуть у грудні. Сьогодні ми можемо складати 10 рушниць за день, якщо є всі потрібні деталі. 

На початку війни нам дуже допомогли волонтери, які робили передоплату. Вартість однієї рушниці до війни становила  $15 тис., але ми знизили ціну до $12 тис. без втрати  якості. Маємо на сьогодні мінімальний прибуток, щоб рушниці були більш доступні замовникам.  

Про плани

Ми розробляємо нову, ще більш ефективну модель рушниці. Вона буде легшою, меншою та працюватиме довше. Зараз у неї дві акумуляторні батареї, кожна дозволяє працювати по пів години. Згодом буде 75-80 хвилин. Зазвичай дрон сідає за три хвилини, іноді потрібно трохи більше часу. 

Також розробляємо систему пеленгації. Вона допоможе визначати місце розташування ворожих дронів та пілота. До нового року плануємо відвантажити перші комплекти. А ще обладнання, яке блокуватиме БПЛА типу «Крило». Воно габаритніше, тому його будемо ставити на пікапи. 

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Роботи Vepr допомагають ЗСУ на фронті — відео

Владислав Паливода 20 годин тому

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 28 червня 2024 20:22

Пентагон блокуватиме Starlink для росіян

Владислав Паливода 27 червня 2024 19:38