Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Народний супутник»: деталі угоди з ICEYE, технічні характеристики та нюанси роботи зі знімками

Роман Судольський
Роман Судольський Головний редактор SPEKA
19 серпня 2022 4 хвилин читання

18 серпня Сергій Притула оголосив, що на гроші з проєкту «Народний Байрактар» його фонд придбав космічний супутник для ЗСУ. За словами Притули, порозумітися із компанією-продавцем ICEYE допоміг український бізнесмен у галузі космічних та ІТ-технологій Макс Поляков. 

19 серпня компанія Полякова EOS Data Analytics оприлюднила реліз із подробицями угоди та головними характеристиками супутника. SPEKA зібрала найголовніше.

Деталі угоди з ICEYE

  • Володіння супутником компанії ICEYE дає змогу Україні отримувати ексклюзивні знімки безперервно, гарантовано та у режимі 24/7 за будь-яких погодних умов.
  • Згідно з угодою, українська сторона отримує і супутник, і доступ до бази даних сузір'я супутників. Коли спливе оплачений термін доступу до бази даних, супутник залишається у повній власності України, аж до закінчення терміну його функціональності на орбіті. 
  • Придбаний супутник працює над територією України лише для досягнення цілей та виконання завдань ЗСУ. Коли супутник не перебуває  над територією України, є можливість отримувати дані завдяки доступу до сузір'я SAR супутників компанії ICEYE. Доступ гарантований.
  • Згідно з угодою, супутник застрахований і прогарантований компанією ICEYE. У разі технічної несправності компанія-продавець зобов'язується надати українській стороні ідентичний супутник.
  • Супутникові знімки території нашої країни отримує лише українська сторона як власник супутника, тому доступ є ексклюзивним. 

Що таке SAR-супутник і як працювати з його знімками

Супутник ICEYE належить до категорії радарних супутників (SAR). Знімки з SAR-супутників створюються за допомогою радіохвиль, які посилаються з супутника на Землю, відбиваються від поверхні та повертаються до датчиків супутника. Радарні супутники, на відміну від оптичних, самі підсвічують об'єкти радіохвилями, тому не залежать від погодних умов. Залежно від матеріалу поверхні, об'єкти по-різному відбиватимуть одну і ту ж радіохвилю. Завдяки цій різниці певні об'єкти на знімках виходять світлішими, а інші темнішими.

Для аналізу знімків, отриманих із SAR-супутників, критичною умовою є наявність фахівців, які мають досвід роботи саме з цим видом знімків. Таких спеціалістів не так багато у всьому світі, але в Україні вони є, і вони продовжують розвивати свою експертизу. Процес справді повністю відрізняється від аналізу зображень, отриманих з оптичних супутників, та здійснюється фактично «вручну», очима фахівця. Такий фахівець має напрацювати специфічний «SAR-зір», адже зображення з SAR-супутника — це графічна інтерпретація відбитих радіохвиль, що має іншу фізику процесу, не таку як при «звичайних» оптичних зображеннях. Натомість для оброблення великого масиву даних з оптичних супутників окрім людського ресурсу використовують технології AI та нейронні мережі.

За словами керівника напряму EOS SAR в EOS Data Analytics Ніка Ковальського, лише обмежена кількість країн має у своєму розпорядженні SAR-супутники, завдяки чому Україна матиме конкурентну перевагу в отриманні даних. 

Технічні характеристики супутника ICEYE

Супутник працює на сонячно-синхронній орбіті. За 24 години супутник робить 15 обертів навколо Землі, рухається зі швидкістю 7,5 км на секунду. Супутник перебуває на висоті 500-600 км над поверхнею Землі. 

Періодичність прольотів. Супутник пролітає над нашою територією двічі на добу. В інший час Україна має можливість отримувати знімки з інших SAR-супутників сузір'я ICEYE, які також щодня літають над Україною. Таким чином забезпечується безперервність отримання даних. 

Роздільна здатність: від 0,5 до 1 м залежно від площі охоплення знімка. 

Характеристики знімків. Один знімок може охоплювати площу до 225 кв. км. 

Швидкість отримання даних. Іноземні партнери дійсно забезпечують Україну супутниковими знімками, але зазвичай зі значною затримкою. Завдяки тому, що Україна викупила супутник, передання даних від моменту знімка до моменту отримання його безпосередньо військовими підрозділами скорочується до кількох годин. За умов війни швидкість отримання інформації — це суттєва перевага.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Знищено 60 одиниць бронетехніки росіян. «Народний супутник» ICEYE окупився за перші два дні роботи

Вадим Добровольський 35 хвилин тому

Чи варто довчатися і зараз пробувати входити в ІТ, зважаючи на ситуацію на ринку

Олександра Стеценко 1 годину тому

Цифрове забуття для російського VK та захист від астероїдних атак. Ранкова SPEKA

Наталія Миронова 3 години тому

Валізка для ядерної загрози. Які речі варто мати вдома, щоб бути готовим

Юлія Даниленко 4 години тому

Багато способів померти та інші оптимістичні новини. Ранкова SPEKA

Наталія Миронова 28 вересня 2022 09:04