Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Батько «Байрактара», зять Ердогана, турецький Ілон Маск. Історія творця знаменитого БПЛА

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка, співзасновниця SPEKA
25 червня 2022 7 хвилин читання

Турецький безпілотник Bayraktar TB2 зіграв важливу роль у перемогах української армії над російськими окупантами. «Байрактари» допомагають громити колони російської техніки, підривають танки і навіть сприяли відправленню на дно флагманського крейсера Чорноморського флоту рф «Москва». Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний охрестив безпілотник «життєдайним Байрактаром», а у київському зоопарку на честь БПЛА назвали дитинча лемура. 

SPEKA розповідає історію створення безпілотника та про їхнього творця Сельчука Байрактара, зятя турецького президента, з його власних уст в інтерв'ю The New Yorker.

Винахідник, підприємець, тестувальник

Сьогодні син турецького торговця автозапчастинами Сельчук Байрактар — один із провідних світових виробників зброї, а у його компанії Baykar Technologies працюють понад 2 тис. людей. Байрактар особисто тестує нові моделі безпілотників і на запитання про використання його БПЛА в Україні відповідає: «Вони роблять те, для чого створені — виводять з ладу найсучасніші системи ППО та бронетехніку у світі». 

У своїй компанії Байрактар — один із найстарших інженерів, а серед програмістів Baykar дуже багато жінок. Підприємець розповідає, що свої технічні навички і таланти успадкував саме від матері. 

Байрактар навчався у Стамбулі, потім у США — вступив до Університету Пенсильванії, а другий магістерський ступінь отримав у M.I.T.

У 2016 році Сельчук одружився з молодшою донькою президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана. Ердоган — авторитарний лідер, який хоче бачити Туреччину сильною індустріальною країною та провідною ісламською державою. ТВ2 допомагають йому просувати цей імідж, як і сам Сельчук Байрактар, що активно спілкується у Twitter зі своїми 2 млн фоловерів. Дехто на батьківщині називає його турецьким Ілоном Маском. 

Історія розроблення «Байрактара»

Перший розроблений ним безпілотник, Mini U.A.V., важив приблизно 9 кг і піднімався у повітря лише на 3 метри. Байрактар особисто удосконалював дизайн та функціонал БПЛА, а тестував його у горах південно-східної Анатолії, спостерігаючи за озброєними курдськими повстанцями. Співрозмовники New Yorker відзначають його хоробрість і готовність без вагань вирушати на передову. 

«Якщо безпілотник не працює на висоті 3 тис. метрів за температури -30, це просто зайвий тягар у вашому рюкзаку», — пояснює Байрактар прагнення випробовувати свої винаходи безпосередньо на полі бою.

Байрактар почав розробляти більший безпілотник. У 2014 році він представив прототип TB2, гвинтового літака, достатньо великого, щоб перевозити боєприпаси. 

У грудні 2015 року Байрактар керував першими випробуваннями високоточних ударів TB2. Використовуючи лазер для наведення фіктивних бомб, безпілотник зміг вразити ціль розміром з ковдру для пікніка на відстані п'яти миль. 

Першими цілями ТВ2 були курдські повстанці: удари безпілотників убили щонайменше 20 лідерів організації та осіб, яким не пощастило опинитися поруч. 

Перший бойовий виліт TB2 здійснив у квітні 2016 року. Відтоді його продавали щонайменше у 13 країн, серед яких Україна, Азербайджан, Нігерія, Ефіопія, Катар, Лівія, Марокко та Польща.

Натепер TB2 здійснили понад 800 ударів. Бомби, які несе «Байрактар», можуть коригувати свою траєкторію у повітрі і настільки точні, що їх можна доставити просто у піхотну траншею. Керують дронами за допомогою радіосигналів. 

Турецький Ілон Маск. Але з нюансами

Сельчук Байрактар у Туреччині — зірка національного рівня. Коли він виступає перед льотчиками-стажерами, то майже завжди надягає шкіряну куртку, прикрашену льотними нашивками. 

Він активно просуває молодіжні ініціативи, розповідає про нові моделі своїх літальних апаратів та ділиться досвідом із патріотично налаштованою молоддю. 

У розмові з New Yorker він посилався на концепції критичної гендерної теорії, говорив про порушення росією міжнародного права і процитував Бенджаміна Франкліна: «Той, хто відмовляється від свободи заради тимчасової безпеки, не заслуговує ані безпеки, ані свободи». 

Водночас Байрактар відкрито підтримує авторитарну політику Ердогана, переслідування опозиції та журналістів. 

А Туреччина не має обмежень на продаж іншим країнам зброї у контексті прав людини.

Як купити «Байрактар»

Оціночна вартість одного TB2 — майже $1 млн, але Байрактар уточнює, що не все так просто. 

TB2 продають як «платформи», разом зі станціями керування та комунікаційним обладнанням. Так, шість TB2, які Україна придбала у 2019 році, коштували їй приблизно $69 млн. 

Після придбання флоту оператори кілька місяців вчаться керувати «Байрактарами» на об'єкті у західній Туреччині. Спеціаліст із військових закупівель Центру стратегічних та міжнародних досліджень Марк Кансіан пояснює: 

«Ви не просто купили дрон, а одружилися з постачальником, тому що вам потрібен постійний потік запасних частин і ремонт».

Покупців підтримують також програмісти Baykar: компанія надсилає покупцям оновлення програмного забезпечення ТВ2 кілька разів на місяць.

«Байрактари» проти русні

В Україні «Байрактари» вийшли проти російської техніки не вперше. Під час громадянської війни у Лівії, де росія і Туреччина підтримували протилежні сторони конфлікту, TB2 зіткнувся з російською зенітною системою «Панцирь-S1». У результаті були знищені щонайменше 9 «Панцирів» та 12 дронів.

У жовтні минулого року Україна оголосила, що будує під Києвом завод зі збирання безпілотників Bayraktar. Згодом оприлюднила відео, на якому TB2 завдає удару по артилерійській позиції противника на Донбасі. 

У перші дні повномасштабного вторгнення з'явилися відео того, як ТВ2 знищують колони російської техніки. Зараз таких відео поменшало — чи то з міркувань безпеки, чи то через те, що російські війська навчилися протистояти «Байрактарам». На росії стверджують, що знищили вже 39 турецьких безпілотників. 

Байрактар продовжує розробляти нові моделі БПЛА — більш убивчі та автономні. Його останній серійний безпілотник, подвійний гребний літак Akinci, здатен підніматися на висоту до 12 км. У березні Байрактар опублікував у Twitter фотографію прототипу свого першого реактивного літака Kizilelma, який нагадує автономний F-16 без кабіни. 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55

Україна несе ядерну загрозу: росіяни розганяють черговий фейк

Владислав Паливода 25 червня 2024 20:01

Електронний військово-обліковий документ тепер можна отримати в ЦНАПах

Олеся Дерзська 25 червня 2024 16:42

Морські дрони СБУ Sea Baby дистанційно заклали понад 15 мін

Олеся Дерзська 24 червня 2024 15:09

Угода росії та КНДР: як це вплине на Україну та постачання зброї

Олександр Тартачний 21 червня 2024 17:05