Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Хто стоїть за децентралізацією інтернету. Колонка Катерини Фуртак з Unstoppable Domains

SPEKA Media
10 січня 2022 7 хвилин читання

Head of Operations компанії Unstoppable Domains Катерина Фуртак розповідає читачам SPEKA, в чому проблема сучасної мережі і як її можуть вирішити децентралізований інтернет, децентралізовані соцмережі та децентралізовані домени. 

Пам'ятаєте комедійний серіал «Кремнієва долина»? У ньому команда стартапу Pied Piper потрапила в халепу, займаючись децентралізацією інтернету. Але навіщо щось міняти, якщо інтернет і так чудово функціонує?

З нами засновник інтернету

У 1989 році Тім Бернерс-Лі та Роберт Кайо представили концепцію міжнародної гіпертекстової системи передання даних. З неї врешті-решт виросло те, що ми зараз називаємо інтернетом. Цікаво, що спочатку перевагою всесвітньої мережі була децентралізованість вузлів. Це не тільки забезпечувало належну роботу інтернету, а й прибирало географічні межі та цензуру.

За 30 років існування мережа змінилася. Користувачі самі віддали її під контроль держав і корпорацій. Вони збирають наші дані, цензурують пости та обмежують свободу слова. В результаті про проблему централізації інтернету заговорив сам Тім Бернерс-Лі. Він і взявся виправити ситуацію.

Для цього Бернерс-Лі запустив стартап Inrupt, який розробив платформу Solid. Вона пропонує користувачам зберігати дані на особистих серверах. Якщо користувач вирішує більше не ділитися даними з певним сервісом, він чи вона просто закривають йому доступ. 

Тім Бернерс-Лі. Paul Clarke / Wikipedia Commons Тім Бернерс-Лі. Paul Clarke / Wikipedia Commons

Ідея Бернерса-Лі поки далека від реалізації, але компанія вже має певні досягнення. Наприклад, торік Inrupt запустив комерційну версію Solid, де компанії та держави можуть створити програми, у яких користувачі самостійно контролюють доступ до своїх даних.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Схоже, Тім Бернерс-Лі намагається полагодити інтернет, який сам створив. Але Solid – не єдина платформа для децентралізованого зберігання даних. Наприклад, є платформа STORJ, користувачі якої платять іншим учасникам за зберігання даних. 

Що таке децентралізований інтернет

Децентралізований інтернет — всесвітня мережа, в якій користувачі можуть обмінюватися даними без втручання корпорацій та нагляду урядів. Це не новий етап розвитку звичної мережі, а радше її перезапуск. Його головною відмінністю стане повернення контролю звичайним користувачам. Корпорації більше не зможуть розпоряджатися їхніми особистими даними, цензурувати та видаляти контент.

Ентузіасти DWeb наполягають на тому, що мережу не повинна контролювати мала група відповідальних осіб на кшталт наглядових органів держав та корпорацій. Натомість керувати всім буде мережа незалежних розподілених вузлів по всьому світу. Рішення щодо роботи ухвалюватимуть  завдяки загальному консенсусу.  

Прикладом схожого проєкту є Aragon. Ця платформа дозволяє створювати та керувати децентралізованими автономними організаціями (DAO). Її часто називають нейтральною юрисдикцією на блокчейні. На Aragon можна голосувати за допомогою токенів, щоб ухвалювати спільні рішення та керувати організацією.

Чому це важливо? Такий підхід не дозволить цензурувати та видаляти дані, статті, матеріали. Якщо один із вузлів спробує сам ухвалити таке рішення, то нічого не станеться. Інші не підтримають його, і інформація залишиться доступною. 

Це буде ефективним рішенням для боротьби з корупцією та для проведення чесних виборів. Фактично результати голосування неможливо сфальшувати. Навіть якби певний диктаторський режим отримав контроль над одним або декількома вузлами, решта не дозволила б вносити зміни до реєстру. Щоб не допустити таких ситуацій, потрібен новий протокол, на якому і буде працювати DWeb. Його називають InterPlanetary File System (IPFS).

Що таке IPFS

IPFS — проєкт, який розробила компанія Protocol Labs спільно з open-source спільнотою. IFPS об'єднує підключені пристрої в мережу з єдиною файловою системою, де файли зберігаються окремо на пристроях користувачів. Видалити файл із такої мережі проблематично. Він залишиться доступним з кожного підключеного пристрою-вузла, на який його завантажили, але тільки для власника файлу. Можна сказати, що IPFS нагадує торенти зі спеціальним ключем доступу.

Децентралізовані соцмережі

Сучасні соціальні мережі перетворилися зі способу комунікації на повноцінні медіаплатформи. Нині їхні власники переходять межі дозволеного. Наприклад, соцмережі збирають особисті дані та продають їх рекламодавцям, на свій розсуд прибирають контент, щосили намагаються утримати користувача на платформі якнайдовше. Це провокує створення децентралізованих конкурентів.

Серед них Diaspora. Це децентралізована незалежна соціальна мережа, яку запустили ще у 2010 році. Вона не має центрального вузла або одного власника. Натомість Diaspora використовує багато локальних серверів, які називають стручками. Вони розміщені у всьому світі. Користувачам потрібно лише вибрати сервер та зареєструватися. На відміну від того ж Facebook, Diaspora не збирає та не продає особисті дані. 

Також у соцмережі майже неможлива цензура. На кожному сервері зберігається копія посту. Щоб його прибрати, цензору доведеться видалити їх усі. Це майже неможливо, адже стручки розміщені в різних країнах.

Інший приклад — соцмережа у вигляді блогу Steemit. Її головна особливість  — контент зберігається на блокчейні. Через сім днів пост не можна змінити. Користувачі можуть заробляти у соцмережі. Наприклад, на постах (що  вони популярніші, то вища оплата) та курируванню (голосування за публікації та коментарі).

Децентралізовані домени

Децентралізовані домени — це адреси сайтів на блокчейні. Вони вирішують конкретну проблему. Якщо ви не знали, систему доменних імен контролюють корпорації, тому їх у вас можуть відібрати з різних причин. 

Наприклад, ви можете цілком законно володіти доменом .com. Потім у певний момент до вас прийде запит із вимогою повернути доменне ім'я справжньому правовласнику. Ним є американська компанія Verisign.

Серед проєктів у цьому напрямі й наш Unstoppable Domains. Він створює та продає домени на блокчейні Ethereum та Zilliqa у межах 10 розширень, зокрема .crypto, .x, .dao, .nft. Таким чином, користувач може раз заплатити за домен і більше не турбуватися: його ніхто не зможе забрати або заблокувати, оскільки домен зберігається у криптогаманці власника.

Head of Operations компанії Unstoppable Domains Катерина Фуртак Head of Operations компанії Unstoppable Domains Катерина Фуртак

Проєктів з децентралізації інтернету набагато більше, ніж може вмістити одна колонка. Якщо вони продовжать розвиватися у поточному темпі, то вже до 2030 року всесвітня мережа зміниться до невпізнання. Користувачі повернуть контроль над особистими даними, зможуть вільно висловлювати думку, а корпорації втратять колишнє домінування. До цього доведеться пройти довгий шлях, на якому будуть потрібні зусилля як проєктів, так і користувачів. Тільки разом вони зможуть  повернути свободу інтернету.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати