Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка, співзасновниця SPEKA
5 липня 2023 11 хвилин читання

Штучний інтелект у SEO, чому тріали важливі, чим відрізняються SEO-платформи. Інтервʼю з COO Serpstat

Кожен, хто бодай раз відчував перепади трафіку від зміни алгоритму Google, знає, наскільки важлива для бізнесу, лідів і конверсій пошукова оптимізація. Платформа для пошукового маркетингу Serpstat (у складі Netpeak Group) — один із лідерів цієї галузі на українському ринку, який продовжує працювати і розвиватися, попри виклики війни. 

COO Serpstat Олексій Данілін розповів SPEKA, як працює платформа на внутрішньому та зовнішньому ринках, чому різні SEO-платформи можуть видавати різні дані (і жодна з них не помиляється) та чи варто використовувати ШІ для пошукової оптимізації.

Плани Serpstat, масштабування та маркетингові активності

На які ринки плануєте виходити? Де маєте успіх?

Хоча у нас вже є клієнти майже по всьому світу, але зараз нас найбільше цікавлять англомовні ринки. Там ми бачимо найбільший потенціал для зростання, тому основні зусилля докладаємо для масштабування там. Поступово зростаємо у США та Європі в кількості тріалів та платних клієнтів. У далекій перспективі хочемо спробувати інші мовні ринки, але зараз тримаємо фокус на одному.

Щодо успіху, то історично це була Україна, де ми є одним із лідерів. Але з початком повномасштабної війни на нашому ринку з’явилася дуже велика невизначеність. Зараз ринок поступово відновлюється, проте ми більше рухаємося на захід і частка наших західних клієнтів тепер більша за українську у співвідношенні 2 до 1. Та в будь-якому разі ми, як українська компанія і як частина групи IT-компаній з українським корінням, плануємо рухати ринок України вперед.

Які у вас основні активності з погляду маркетингу та що є мірилом успіху?

Мірилом успіху для нашого маркетингу зараз є зростання кількості тріалів. Під час тріалу користувачі можуть протягом семи днів безкоштовно спробувати всі можливості нашого сервісу. Цю метрику ми заклали в юніт-економіку (баланс між прибутками та витратами на одного клієнта) на рік і тримаємо фокус на неї. Сама модель тріалу у нас існує менш ніж рік, тому тут є ще куди зростати.

Щодо основних активностей у маркетингу, то є декілька напрямів:

  • Content marketing,
  • PPC,
  • SEO,
  • CPA,
  • CRO,
  • Email,
  • вебінари та навчальні матеріали.

Кожен із цих напрямів має свої проміжні KPI, які є складовими кількості тріалів. Ми проводимо в кожному з напрямів велику кількість експериментів, щоб якомога швидше побачити, чи працює це для нас на цільових ринках. Також десь на перетині маркетингу і продукту у нас працює продуктовий маркетинг. 

У чому ви дійсно круті з погляду маркетингу та продукту?

Якщо вважати мірилом крутості нашого маркетингу кількість тріалів, то це контент-маркетинг, SEO та PPC. З контентом у нас завжди виходило працювати, а от з SEO та PPC довелося поекспериментувати. Але і тут нам є куди зростати.

Щодо продукту, то мірилом можна вважати зворотний зв’язок від наших користувачів. Зважаючи на нього, ми аналізуємо конкурентів бізнесу, допомагаємо у роботі з ключовими фразами і посиланнями, у створенні контенту і технічній оптимізації сайтів. 

Якщо ж ми говоримо про наші внутрішні процеси, то це їхня адаптація до змін у зовнішньому середовищі.

Ось декілька тез про продукт від наших клієнтів:

  • «Сервіс полюбляємо та активно використовуємо для аудиту, аналізу конкурентів свого проєкту та клієнтів»;
  • «Дійшли висновку, що без сервісу нікуди. Вишенька на торті, після якої був вау-ефект: можливість налаштувати гнучкий графік частоти моніторингу сайту»;
  • «Основні завдання нашої агенції — це аудит, local SEO, API. Serpstat дуже сподобався, бо перекриває майже всі потреби. Сподіваємося, що це початок довготривалої співпраці».

До речі, якщо маєте бажання обмінятися досвідом щодо маркетингу, продукту або будь-яких питань стосовно SaaS-бізнесу, то пишіть. Обов’язково поспілкуємося.

COO Serpstat Олексій Данілін

Пошукова оптимізація: чому різні платформи показують різні дані та яку дату збирають

Як платформи пошукової оптимізації збирають дані? 

Є декілька способів. Наприклад, ви хочете на сайті клієнта знайти технічні помилки. Для цього необхідно просканувати весь сайт, і тут є два варіанти. Перший — ви робите це самостійно, піднімаючи для цього завдання всю необхідну інфраструктуру і керуючи нею. Другий — ви купуєте готові дані у зовнішніх постачальників, які беруть всі питання сканування сайту на себе, а вам віддають уже готовий результат.

Чи не всі завдання користувача платформа пошукової оптимізації вирішує за допомогою одного з цих способів. Звісно, треба врахувати потреби користувачів, якість результуючих даних, ресурси на підтримку, загальну вартість всього рішення, обмеження джерел даних, наявну експертизу та багато інших чинників. 

Ми, наприклад, свого часу вирішили самостійно збирати власну базу посилань, бо зовнішні підрядники не задовольняли нашим вимогам. Для цього тримаємо парк серверів і керуємо ними самостійно. Зараз таке роблять лише кілька сервісів у світі, а тому ми можемо бути постачальниками даних для всіх охочих. 

Один із наших клієнтів побудував власний сервіс для аналізу сайтів і використовує наші дані про посилання і ключові фрази для розрахунку якості сайту, яку бачать клієнти його сервісу.

Чому на різних платформах дані надто відрізняються? 

Уявімо, що ви прочитали книгу, ваш друг подивився фільм, знятий за мотивами книги, а потім ви вирішили розповісти один одному про свої враження. Є висока ймовірність, що сюжет загалом ви зрозумієте однаково, а от деталі запам’ятаєте різні. 

Так само і з даними у різних сервісах: здається, що все крутиться довкола однієї сутності, але є нюанси. Не існує якихось стандартів збирання даних, тому кожна платформа робить це так, як вважає за потрібне. Одна платформа бере дані з одних джерел, інша — з інших. Далі з ними працюють різні алгоритми і різним способом віддають результати користувачам.

Після збору дані можна періодично оновлювати, а отже, з’являються чинники регулярності оновлення і конкретного моменту, в який відбувається оновлення. 

Наприклад, сторінка видачі у пошуковій системі може змінитися будь-коли, і ці зміни одна платформа побачить відразу, інша — пізніше, а третя не побачить взагалі, бо вже відбудуться інші зміни.

Порівнювати дані за різних алгоритмів їх збирання та оброблення — сумнівне завдання. Тут варто розібратися, як працює платформа, і обрати ту, яка найбільше задовольняє ваші потреби.

Де, на вашу думку, дані найточніші? 

Звісно, хотів би сказати, що у нас, але жоден сервіс не може сказати, що у них дані найточніші. Ми періодично робимо заміри різних показників якості даних серед конкурентів і бачимо, що десь ми кращі, а десь — інші. Тобто один користувач за своїми проєктами побачить точніші дані у нас, а інший — в іншому сервісі.

Serpstat активно впроваджує на свою платформу ШІ. Які плани щодо цього? Чи збираєтеся впроваджувати щось нове?  

Ми почали впроваджувати ШІ у свої продукти ще до того, як відбувся ChatGPT-бум восени 2022 року. Наразі проводимо багато експериментів і тестуємо практичне застосування ШІ у розв’язанні завдань наших користувачів.

Наші інструменти допомагають створювати статті за потрібною тематикою, визначають ключові поняття та їхні шаблони у тексті, створюють FAQ, рекламні оголошення, пости у соціальних мережах, а також перевіряють тексти на плагіат, помилки та генерацію за допомогою ШІ.

Ми бачимо великий потенціал ШІ у нашому продукті, тому будемо більш активно розвивати цей напрям. Розпочавши з роботи з контентом, далі будемо рухатися до інших суміжних завдань. Плануємо завдяки ШІ давати більше дієвих порад нашим користувачам. 

Чому вирішили до кожного нового користувача підбирати куратора на пробний період (таке мало де є)? Це допомагає вам збільшувати відсоток тих, хто продовжує користуватися Serpstat на платній основі?

Наші куратори завжди працювали з користувачами, і поява тріала на це ніяк не вплинула. Насамперед ми хочемо допомагати нашим користувачам вирішувати їхні завдання. Досить часто куратор є найшвидшим способом це зробити. До того ж він може більш детально розібратися у потребах користувача і запропонувати персональне рішення.

Звісно, діяльність кураторів впливає і на конверсію, але від цього не настільки явний ефект. Є досить багато користувачів, яким не потрібен куратор на етапі тріалу і які розв’язують свої питання самостійно. 

Як на ринок SEO вплинули криза в IT та повномасштабна війна

Криза в IT вас торкнулася? Якщо так, то як і що з цим робите?

Кризу, пов’язану з коронавірусом і повномасштабним вторгненням, ми відчули. Кризу в IT — ні. Клієнтів через це не втрачаємо, команда у нас укомплектована. Тож рухаємося далі.

Як змінився попит з початком війни?

В Україні ми упали десь на 50%, але зараз попит майже відновився. На західних ринках спочатку довелося попрацювати із хвилюванням клієнтів щодо нашого існування загалом, адже більшість команди в Україні. Але це швидко минуло і не вплинуло на динаміку зростання.

Чи змінилося співвідношення РУ та УА запитів?

Ми бачимо, що частка пошукових запитів українською до нашої української бази зросла приблизно удвічі, частка запитів російською від юзерів упала приблизно так само. 

Чи відчули ви вплив того, що Ahrefs порізав ліміти?

Ми завжди відчуваємо, коли конкуренти змінюють ліміти, але це не якесь масове явище. Наші відділи, які працюють безпосередньо з користувачами, постійно збирають у них причини купівлі та відмови. На підставі цих даних ми можемо бачити вплив таких подій на наші продажі. Так, ми отримуємо клієнтів з цієї причини, але, зважаючи на їхню кількість, Ahrefs знав, що робить.

Зміна лімітів — це альтернативний варіант зміни цін. Навіть якщо лише дивитися на рівень інфляції на Заході зараз, то стає зрозумілим, що безмежно тримати ті самі ціни не найкраща ідея.

5 ключових розбіжностей між Serpstat, SERanking та Ahrefs? 

У Serpstat клієнти на кожному з тарифів можуть використовувати інструмент аналізу пошукових трендів, автоматично групувати ключові фрази в оптимальні (з погляду пошукових систем) групи, використовувати інструменти для роботи з контентом на основі ШІ та отримувати допомогу від технічної підтримки та куратора.

Але навіщо обмежуватися п’ятьма? Запрошую читачів ознайомитися більш детально з порівнянням Serpstat з Ahrefs та SERanking. Якщо коротко, ми йдемо своїми шляхами зі своєю спеціалізацією.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Завдяки 6G ми маємо очікувати наближення до повністю зв’язаного світу». Інтерв’ю з Костянтином Науменком

Владислав Миронович 21 червня 2024 19:10

Як просувати свій бізнес у Telegram, розповість Netpeak 20 червня

Олеся Дерзська 18 червня 2024 21:50

Ілоне, не плач! Як українські ентузіасти збирають електровантажівки у гаражі

Сергій Коноплицький 13 червня 2024 18:01

Netpeak розповість, як автоматизувати бізнес-процеси за допомогою ШІ

Олеся Дерзська 11 червня 2024 18:57

Netpeak просуватиме OLX на ринку Польщі

Олеся Дерзська 6 червня 2024 20:36