Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Найтиповіші помилки при відкритті бізнесу в Європі та як їх уникнути

Анна Кіцина
Анна Кіцина Директор з міжнародного розвитку компанії Smart Solutions
26 травня 2023 6 хвилин читання

Вихід компанії на міжнародний ринок або відкриття бізнесу за кордоном з нуля — це завжди виклик. Адже треба адаптуватися до місцевого середовища та реалій, знати купу нюансів та вміти швидко виправляти помилки. Але ще краще ці помилки взагалі не допускати. У цій колонці я розповім про найтиповіші з них та дам поради, як їх не допускати. 

Помилки підприємців при відкритті бізнесу в Європі

Одним із найцінніших ресурсів при відкритті бізнесу за кордоном є час. Якщо ти раніше зрозумієш, які вимоги до відкриття нової компанії в певній країні, то зможеш швидше відкрити банківський рахунок, підписати договір з клієнтом і скоріше отримаєш гроші за свої послуги. 

Так само, якщо ти швидше знайдеш хоча б основну команду, попередньо зрозумівши як і де її шукати на новому ринку, то швидше зможеш знаходити клієнтів та надавати свої послуги, тим самим розвиваючи свій бізнес.

Буває так, що компанія не хоче витрачати гроші на пошук агенції. Це можна зрозуміти, але на самому старті радимо це зробити. По-перше, розміщення вакансії на пошуковому сайті в Польщі або Чехії набагато дорожче, ніж в Україні (одна вакансія може коштувати 5000+ грн і ти купуєш пакет з двох одразу), а по-друге, кандидати можуть не звернути увагу на оголошення, бо компанія невідома і рекрутер не говорить місцевою мовою.

Якщо вас презентує локальний рекрутер, це збільшить шанси на зустріч з успішними кандидатами. До речі, коли в команді з’являються вже місцеві співробітники, то ваші можливості автоматично стають ширшими – частіше за все в одній сфері всі один одного знають і можуть прийти на співбесіду лише через те, що компанію порекомендував знайомий. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

По-друге, на старті віддати певні обов’язки підрядникам дешевше, адже винагорода спеціалістів на європейському ринку більша, ніж в Україні і це менш ризиковано для самої компанії. Адже в Європі менший рівень безробіття і співробітники звільняються досить легко, або можуть просто захворіти чи піти у відпустку.

Щоб зменшити ризики потрібно наймати одразу двох бухгалтерів/кадрових спеціалістів і спеціаліста з охорони праці, а також купувати спеціальний софт не кажучи вже про те, що хтось має все це адмініструвати і контролювати. Агенція зазвичай об’єднує надання і контроль цих послуг, і бонусом може щось порадити або надати консультації з місцевого законодавства.

По-третє, розрахунок заробітної плати і ведення кадрів на одну людину коштує менше ніж в Україні, а в порівнянні з утримуванням власного штату взагалі дуже дешево. 

Тож я раджу віддавати спеціалістам всі непрофільні функції для економії часу і ресурсів, як фінансових так і людських, щоб зосередитись на власному продукті. 

Проблеми з якими стикаються українські підприємці

Одна з найпоширеніших проблем — це необхідність особистої присутності для вирішення майже будь-якого питання.

Уявімо, ми відкриваємо представництво української компанії в Європі, в статуті зазначені власник та CEO компанії. Майже усіма процесами керує CEO (або Prezes, якщо ми говоримо про Польщу) — він може продати компанію, взяти кредит, підписати будь що, без його особистої присутності в деяких країнах не можна, наприклад, відкрити банківський рахунок, або отримати додатковий доступ до банкінгу чи номер телефону для нового співробітника. Саме СЕО має з’являтися в державні установи, щоб підписати документи, де він підтверджує, що компанія не порушує законодавчі норми.

Звичайно, альтернативним варіантом його присутності в деяких випадках може бути надання довіреності на підпис локальному менеджеру, але він часто не поширюється на більшість документів, що супроводжують операційну діяльність. Також буває, що необхідно зробити якісь зміни в процесах і ми проводимо їх через підписання у нотаріуса, апостиль, переклад на локальну мову і відправлення документів поштою, але це займає набагато більше часу, ніж якби підписант зробив це самостійно. І знову ж таки, є процеси, які дистанційно зробити просто неможливо. 

Як вирішувати проблеми підприємцям? 

Це дуже залежить від країни, в якій ведеться операційна діяльність. Наприклад, в Польщі в нас були ситуації, в яких ми випадково не включили один рахунок у звітність і отримали офіційний лист з податкової з вимогою пояснень. Думали, як правильно пояснити людську помилку, поки один з наших менеджерів не подзвонив в податкову і не запитав як краще діяти, і виявилось, що достатньо було написати простий лист в довільній формі.

Взагалі у Європі багато питань можна зрозуміти як вирішувати подзвонивши в державну службу. Вірогідно саме через таку лояльність з боку держави підрядники також досить часто припускаються помилок (так, попри це я все ще рекомендую працювати з ними, бо вони їх потім виправляють і проблеми немає).

Якось у Чехії нам для одного співробітника неправильно розрахували заробітну платню і податки, через місяць це виправили, але ми вже готувалися до найгіршого. Навіть змусили їх підписати для нас офіційний лист, де вони запевняли, що наслідків за «провокацію державної служби праці» для нас не буде. І дійсно до нас ніхто стосовно цього так і не звернувся. 

Найбільша порада для підприємців — витратити час на прискіпливу оцінку підрядників перед початком співпраці, бо це збереже вам ресурс надалі, але головне починати і впевнено рухатись у своєму розвитку на європейському ринку. 
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Лайфхаки для українців за кордоном: як легко повернути читання у своє життя

Валерій Старик 2 години тому

Вкрадена Батьківщина: Історія загубленого покоління

Валерій Старик 2 години тому

​Рекомендація книги «Sapiens: Людина розумна. Коротка історія людства» Юваля Ноя Харарі

Валерій Старик 2 години тому

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30