Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
13 червня 2024 10 хвилин читання

Ілоне, не плач! Як українські ентузіасти збирають електровантажівки у гаражі

Що спадає на думку, коли йдеться про електромобілі? «Тесла», китайські бренди, майбутнє автопрому? SPEKA знайшла вітчизняного виробника дещо ближче — у місті-герої Миколаєві.

Компанія MeGoElectric UA створила з нуля першу українську електричну вантажівку «Кур’єр». Пробіг на одному заряді — 100 км. Пробіг можна подвоїти або потроїти чи зробити таким, як потребує замовник.

Електроавтівка, згідно із законодавством України, класифікується як LSEV (абревіатура від Low speed electric whicle — електричний транспортний засіб із малою швидкістю). Тому вона не підлягає реєстрації.

Маса електрокара не перевищує 450 кг. Саме ця модифікація розрахована на вантажопідйомність до 1 тонни. Плюс до 250 кг так би мовити живої ваги у кабіну. 

На запитання SPEKA відповіли CEO MeGoElectric UA Сергій Селіванік, COO Анастасія Герега та CTO Шота Ішхнелі.

Сергій Селіванік, CEO MeGoElectric UA  Сергій Селіванік, CEO MeGoElectric UA 

Народження «Кур’єра»

Не було ідеї створити саме український електромобіль, щоб чимось відрізнявся від американського, але було бажання їздити дешевше у порівнянні з паливними моделями, тобто витрачати на пальне та обслуговування у рази менше. До першої вантажівки, у 2018-му, ми робили електроскутері, трицикли. Якось звернувся до нас підприємець, який чітко окреслив, що йому потрібно, а головне, які гроші він готовий за таке віддати. На той час це було приблизно $4 тис. за просте, але нове і функціональне авто. Ми розробили та побудували таку вантажівку.  

Електровантажівка «Кур’єр» Електровантажівка «Кур’єр»

Виробництво у гаражах, як у засновників Apple, Amazon, Google. Вільям Харлі і брати Девідсон також побудували свій перший мотоцикл у гаражі. 

Як перевезти клоунів у надувних басейнах?

Головна перевага — наші вантажівки використовують до 10 кВт-год електрики, щоб перевезти свою вагу та вагу до 1 т вантажу на 100 км. Ще два тижні тому це коштувало за побутовим тарифом 26 грн 4 коп. Тепер це 43 грн 20 коп. Яка вантажівка на рідкому паливі пробігає 100 км за 43 грн? Та навіть на газу це буде суттєво дорожче, ніж пробіг наших авто на електриці.

Призначення може бути будь-яким. Адже це звичайна вантажівка, як десятки паливних моделей, що є на ринку. Якщо є потреба перевозити на них клоунів у надувних басейнах — теж можна, головне, щоб вистачало вантажного місця, а якщо не вистачить, то можемо зробити майже таке за потреби. Звісно, у межах розумного.

Технічні характеристики «Кур’єра» Технічні характеристики «Кур’єра»

Ось свіжий приклад. Підприємцю потрібно перевозити великий лист металу. Для цього  потрібен вантажний простір 1270х2520 мм. Тобто автівка з шириною хоча б 1500 мм на довжину 2550 мм. Чому це проблема? Тому що за виготовленні навіть легкових причепів, не кажучи вже про автівки, використовують стандартний лист 2500, який цьому підприємцю і треба перевозити як сировину для свого бізнеса. Звісно, що такий лист зменшується за обробленні та виробництві причепа чи кузова вантажівки. 

Але ми ми можемо вирішити його питання, тому що не обмежені стандартним виробництвом. Майже індивідуальне виробництво — це ще одна з наших переваг. Так само, як і те, що ми можемо зробити такий пробіг для вантажівки, який потрібен для конкретного авто, яке, наприклад, виконує стандартні перевезення протягом тижня за визначеним маршрутом. 

Кожен власник бізнесу, якщо він має сталу логістичну складову, знає, скільки він «пробігає» протягом дня. Наприклад, ви точно знаєте, що їздите не більш ніж на 90 км щодня. Ви приходите купувати вантажівку, наприклад, китайську, і вам пропонують модель із заводу з пробігом 150 км. Що о ви будете робити з умовними 60 км? Цього не вистачить на два дні роботи, доведеться підзаряджатися щодня. Або купите новий електробус від французів. Такі моделі мають батарею на 240 км пробігу із заводу. На два дні праці вистачить. Але перший і другий день ви будете возити із собою вагу батареї, яка вам не потрібна. 

Той самий гараж Той самий гараж

Чому не змінити своє мислення? Міряти пробіг не ємністю паливного бака, а щоденним потрібним пробігом для робочого авто. Бо це різні формули використання. Тому ми пропонуємо нові принципи міської логістики. Один із них — авто повинно мати таку ємність батареї, яка дає гарантований пробіг на день. Нехай із запасом на 20 км, але це не зайві  90 км у вигляді ваги батареї, за яку доведеться заплатити, а потім возити із собою.

Бігати містом і не смердіти

У нас три групи покупців в Україні — фермери та мешканці сіл, ФОПи у містах та будь-який бізнес із логістичною складовою. У нас замовляють приватні та юридичні особи.  

Вантажівки розвозять вироблений одяг, зелень для супермаркетів, будівельні матеріали, доставляють їжу. Зараз одна буде ще й хліб розвозити. Бігати містом і не смердіти, як це робить ніни стара російська ГАЗель.  

Смажтеся самі на пательні бізнесу

Ми постійно працюємо над залученням грантів. Зазвичай ці програми виписані таким чином, щоб не дати грант такому підприємству, як наше (існує менш ніж три роки, має менш ніж 30 працівників, веде фінансову звітність на мільйони гривень і багато інших таких показників). 

Або ці програми пропонують грант на не більш ніж 100 тис. грн, з яких ще треба платити податки. Це, звісно, приємно, бо все-таки гроші, але цього замало. 

Або це акселераційні програми, розраховані на формальне проведення, на роздавання грошей умовним менторам та експертам, які зазвичай й гадки не мають про існування цього ринку, про те, що такий тип бізнесу взагалі існує в Україні. Тому вони можуть надати лише загальні бізнес-поради та й усе. Таке можна і на ютубі послухати. А далі смажтеся самі на своїй пательні бізнесу в Миколаєві. 

Тому 90% усіх грантових програм, на які ми подавалися, нам відмовили. Інші надали лише консультації. Грошей ще ніхто не дав. Єдине, що ми вибороли приз у 10 тис. євро у конкурсі EIT JumpStarter 2023. Чесно заробили, бо на це пішло стільки часу, що ви не уявляєте. Але головне для нас був не приз, а валідація нашої бізнес-моделі, продукту. Перше місце каже про все.    

Безос заходить, а ми такі — ось вам потужності!

Ми розвиваємося таким чином, що якщо є замовлення на два авто, то залучаємо стільки людей, скільки мають над цим працювати. Умовний принцип: є замовлення — будуємо. Наприклад, зараз робимо одне авто. Маємо домовленості, що влітку буде замовлення ще на одне або навіть два.

Маємо одне спеціалізоване замовлення, а саме прототип для людей, що переміщуються у колісних кріслах. Це зараз буде наш спецпроєкт.

Якщо завтра отримаємо замовлення на п‘ять, то зможемо відносно швидко збільшити наші виробничі потужності. Говорити про те, «а якщо одразу 20», то і це не буде проблемою. Головне, щоб це стало реальністю. Бо ми можемо цех і на 100 автівок на місяць зробити!

Інвесторів шукаємо, але не на розвиток саме виробництва, а на виробництво свого флоту з вантажівок для міста, які будуть здійснювати логістику всього. Наприклад, для «Амазон». Так чи інакше, згодом і він зайде.

Уявіть, Безос заходить, а ми такі — ось вам потужності для доставки з, наприклад, 100 автівок у 20 містах України та можливість потроїти цей показник за короткий час. Уявіть, якщо вантажівки «Амазон» в Україні будуть бігати за 1 євро на 100 км.      
Сергій Селіванік

Звідки акумулятори?

Звісно, що це Китай. І не тому, що дешево, а тому, що зараз саме там роблять якісні й доступні за ціною комірки. З них ми вже самі збираємо батарею, що складається з корпуса, системи керування та зв’язаних між собою комірок. Саме тому ми й можемо запропонувати будь-який пробіг для партії від одного авто. Скажімо, вам треба три автівки з пробігом 100 км, дві на 150 км чи одна на 175 км — це нам просто зробити. Певен, що ви витратите більше часу на пошук авто з подібними параметрами, і все одно не знайдете, а за цей час ми вже одне авто зробимо.  

Гарний бусик проти здорового глузду

На ринку є перспективи. Але потрібно змінити бачення на моделі використання будь-якої автівки чи створення такого бачення з нуля.

Нехай зараз замислиться кожен, у кого є одна вантажівка для бізнесу або цілий автопарк, чи той, хто лише думає про бізнес, де має працювати вантажівка. Що ви зробите, коли потрібно авто для транспортування вантажів? Звісно, підете на місцевий ринок вживаних моделей. Кому принципово купити нове авто, одразу розгляне пропозиції з Китаю, як паливні, так і електро. 

А якщо потрібно закупити організаціям, для яких ціна не відіграє ролі, то вони можуть купити і щось нове з Європи чи у місцевих представництв закордонних, не азійських, брендів. Звісно, це буде паливна модель, але може бути й електро. 

Але головне, що це буде справді дорого. Бо, наприклад, електричні моделі від «Сітроен», «Пежо» чи «Опель» — це буде, по суті, одна й та сама модель, яка коштує понад 42 тис. євро. Так, це буде гарний бусик. А за цю ціну ви можете купити для свого бізнесу щонайменше чотири вантажівки від MeGoElectric UA з таким самим пробігом, як у французів. А якщо допасувати пробіг, який потрібний для щоденної праці, то це може бути шість і більше електромобілів. Як вам таке? А, головне, гроші залишаться в Україні і саме український бізнес отримає більше можливостей для себе ж.

Перспективи, звісно, є. Але поки що немає достатнього розуміння переваг електромобілів та довіри до нашого бренда. Це нормально, на це треба значно більше часу, ніж ми є на ринку. Інше питання, чи є в українського бізнесу цей час.   

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Стали відомі переможці конкурсу стартапів Glovo Startup Lab

Вікторія Рудзінська 19 червня 2024 17:10

В Україні пропонують 500 тис євро на розвиток стартапів

Владислав Паливода 19 червня 2024 13:31

Українські підлітки можуть взяти участь у World Youth Entrepreneurship Challenge в США — умови

Олеся Дерзська 18 червня 2024 16:05

Український проєкт «Мед мінних полів» здобуває бронзу на «Каннських левах»

Вікторія Рудзінська 17 червня 2024 20:01

Як переселенцям отримати підтримку для розвитку бізнесу — проєкт «Ідеї»

Олеся Дерзська 15 червня 2024 08:16