Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Китайські електромобілі в Європі: чи вдасться їм завоювати ринок

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
1 травня 2024 7 хвилин читання

Виробництво та експорт автомобілів у Китаї досягли рекордних значень у 2023 році, сягнувши позначки у 30 млн штук. До того ж країна виробляє дедалі дешевші та якісніші машини. Попри це китайські автовиробники мають труднощі із продажами за кордоном, а в європейських портах накопичуються тисячі непроданих екземплярів. SPEKA з’ясовувала, що відбувається на ринку електрокарів та чи вдасться Китаю завоювати ринок.

Китайські електромобілі у Європі та Україні: скільки купують та які ціни Китайські електромобілі у Європі та Україні: скільки купують та які ціни

Чому китайські електромобілі продаються недостатньо швидко   

Автомобільна промисловість Китаю раніше зосереджувалася на створенні клонів відомих західних марок. Натомість зараз їх електромобілі відповідають або навіть перевершують відомі європейські бренди за асортиментом, якістю та технологіями.

Однак за словами керівників порту Антверпен-Брюгге, найбільш завантаженого порту для імпорту автомобілів у Європу, автомобілі прибувають у порт, не маючи куди йти. Автодистриб’ютори все частіше використовують паркінги порту як депо. Китайські автовиробники продають свої автомобілі недостатньо швидко, причому деякі автомобілі витрачають до 18 місяців, перш ніж знайти покупця або переїхати в інше місце.

Китайські автомобілі у порту  Китайські автомобілі у порту 

Це стається через недовіру споживача, а шлях Китаю зараз нагадує історію автопрому Японії. Ця країна у 60-70-х роках налагодила виробництво якісних автомобілів, але йому бракувало вишуканості, дизайну та довговічності, як у західних аналогів. Японські автомобілі вважалися маленькими, малопотужними та схильними до іржавіння, а також виглядали дуже простими порівняно зі стильним європейським дизайном.

Спогади про участь Японії у Другій світовій війні також були свіжі в пам’яті (особливо американських) покупців. Однак, постійно зосереджуючись на надійному, відносно дешевому та все більш стильному продукті, Японія повільно змінила імідж свого автопрому, щоб стати головним автомобільним центром 1990-х та 2000-х. Навіть у США 7 із 10 найпопулярніших автомобілів зараз японські.  

Багато жителів Заходу ставляться до Китаю з підозрою, а його автовиробникам так само заважає їхня нещодавня спадщина виробництва як схвалених, так і нелегальних клонів європейських автомобілів.

Підписуйтеся на наші соцмережі

За даними дослідницької фірми Dataforce, у 2023 році BYD (найбільший китайський виробник електромобілів) продав у Європі менше за 16 тис. автомобілів, усі з яких були повністю електричними.

Чому китайські автовиробники купують європейські бренди 

Також великі китайські конгломерати впродовж останніх років придбали кілька європейських брендів, зокрема Volvo, Lotus і MG. Окрім впізнаваності брендів, ці компанії мають велику кількість патентів та є джерелом інженерних знань. 

Окрім покупок європейських компаній китайці активно планують переносити виробництво в Європу. Зокрема BYD відкриє завод у Польщі. Це шостий за велечиною ринок ЄС, а завод є елементом ширшої стратегії розвитку компанії на європейському ринку. Як нещодавно повідомив виконавчий директор BYD Майкл Шу, китайський автовиробник планує збільшити свою частку на європейському ринку електромобілів з 1,1% у 2023-му до 5% до 2025-го.

Але навіть скупивши західні бренди, китайські автовиробники довели, що не можуть купити лояльність наявних клієнтів BMW, Porsche, Ferrari та Ford. 

Наприклад, керівник дизайну Porsche та Volkswagen Group Майкл Мауер каже, що спадщина може бути ключовою відмінністю, яка дає європейським виробникам автомобілів перевагу перед новими стартапами електромобілів з Китаю та інших країн. Для цих покупців історія бренду з погляду відомої надійності та навіть таких речей, як успіх у автоспорті, є тим, що азійським виробникам доведеться нарощувати з часом.

Дилери Ford у 1960-х вигадали фразу: «Виграй у неділю, продай у понеділок». Ця фраза є приказкою, яка підтверджує той факт, що якщо покупці побачать автомобіль, який виграє перегони, вони будуть мотивовані вийти та купити його.

Окрім переваги через спадщину надійності, європейські виробники можуть конкурувати через усталену дилерську мережу, якої немає у китайських конкурентів.

Митна війна електромобілів

Китай має цінову перевагу порівняно з Європою чи США. Економія на масштабі, відмінне транспортне сполучення та дешева робоча сила означають, що китайські автомобілі дешевші.

Однак у багатьох країнах вони обкладаються високими імпортними тарифами. Зараз ЄС накладає 10% імпортне мито на кожне ввезене авто. А в США імпорт автомобілів з Китаю обкладається 27,5% митом, через це там майже немає автомобілів з цієї країни. 

Ці тарифи цілком можуть зростати й далі. ЄС проводить розслідування, чи не є його тариф занадто низьким. Якщо це буде зроблено пізніше цього року, будуть застосовані вищі мита для імпортованих автомобілів.

Автомобілі, а особливо електромобілі, також перебувають на етапі свого розвитку, коли вони переживають швидкі зміни та оновлення. Традиційно моделі транспортних засобів живуть на ринку від чотирьох до семи років, можливо, з невеликими оновленнями оздоблення, палітри кольорів або доступності функцій.

Але Tesla змінила цей підхід. Наприклад, Tesla Model S майже безперервно оновлювалася, що робить її ледве впізнаваною з погляду апаратного забезпечення від автомобіля, випущеного у 2012 році. Китайські автовиробники звернули увагу на це. 

Вони випускають нові моделі приблизно на 30% швидше, ніж у більшості інших країн. Tesla підтримує власників старих автомобілів модернізацією за додаткову плату, щоб робити їх відповідним з найновішим обладнанням. Без такої гарантованої підтримки програмного забезпечення швидкість, з якою китайські автовиробники випускають нові моделі, може змусити покупців побоюватися, що продукт, який вони купили, незабаром застаріє порівняно з покупкою автомобіля з більш традиційним циклом оновлення.

Скільки та яких автомобілів із Китаю продають в Україні

За інформацією Інституту дослідження авторинку, загалом у 2023 році українці вперше зареєстрували 12,4 тис. автомобілів, виготовлених у Китаї. Більшість із них (65,2%) були новими, решта 34,8% — вживаними. При цьому майже усі машини були легковими: 97,5% від загальної кількості. 

Абсолютна більшість автомобілів з Китаю виявилася електричною: 80,2%. При цьому обсяги продажів китайських авто в Україні за рік зросли майже удвічі, і це переважно через зростання попиту, а не через промоцію чи намагання тамтешніх виробників. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Арктика на межі змін: як клімат, геополітика та економічні інтереси змінюють майбутнє регіону

Олександр Тартачний 26 хвилин тому

Заводи Volkswagen можуть купити чиновники з Китаю: деталі

Владислав Паливода 17 січня 2025 08:02

Чому за твердотілими акумуляторами для електромобілів майбутнє та хто буде перший у цих перегонах: заяви від Toyota, Honda, Dodge та QuantumScape

Неля Збишко 14 січня 2025 12:30

Tesla запускає оновлену Model Y у Китаї: що нового?

Вікторія Рудзінська 11 січня 2025 07:24

Tesla відкликає понад 200 000 автомобілів через несправності в комп’ютерному обладнанні

Вікторія Рудзінська 10 січня 2025 20:48