Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Штучний інтелект проти мін: як технології допомагають розміновувати Україну

Анна Нагорна
Анна Нагорна
5 березня 2024 8 хвилин читання

Понад 170 тис. кв. км — саме стільки українських територій сьогодні залишаються замінованими. Це майже третина від загальної площі держави, розмінування якої може тривати роками та коштувати, за оцінками Світового банку, приблизно $37 млрд.

Але цей процес можуть пришвидшити нові технології, зокрема штучний інтелект. Окрім ДСНС, розмінуванням в Україні займаються волонтери, міжнародні організації та технологічні стартапи, які створюють, тестують або вже застосовують круті інновації для очищення наших територій.

Технології, що наближають перемогу Технології, що наближають перемогу

Штучний інтелект

ШІ — майбутній game-changer в оборонній сфері. Сьогодні на платформі Brave1 зареєстровано 35 українських defence-tech-розробок із застосуванням ШІ, які призначені, зокрема, для дистанційного розмінування територій.

UADamage

Однією з ШІ-інновацій є стартап UADamage, який заснував колишній айтівець GlobalLogic Віталій Лопушанський. Це платформа для автоматичного дистанційного зондування замінованих територій за допомогою супутників і дронів. 

ШІ допомагає визначати дислокацію мін ШІ допомагає визначати дислокацію мін

Технологія від UADamage працює у три етапи:

  • Перший — стратегічне планування. Команда аналізує супутникові знімки та мапи бойових дій, щоб визначити заміновані локації.
  • Другий — візуальна інспекція мін. Територію обстежує дрон із камерою, нейромережа виявляє небезпечні об’єкти.
  • Третій етап — інспекція під землею (до 2 м) та у траві. Тут використовують різноманітні сенсори, зокрема магнітометр.

Також UADamage може аналізувати хімічний склад розмінованих земель. Це може допомогти аграріям вирішувати, які території варто розміновувати спершу та що там вирощувати. Стартап уже співпрацює з ДСНС, а витрати допомагають покривати донори.

Palantir 

Американська компанія Palantir, яка спеціалізується на аналітиці великих даних та ШІ-рішеннях, буде допомагати із розмінуванням сільськогосподарських земель. Нещодавно компанія підписала відповідну угоду з Мінекономіки України, яка передбачає допомогу в оцифруванні розмінувальних операцій, оцінювання земель тощо.

ШІ-платформа Palantir (AIP) ШІ-платформа Palantir (AIP)

Підписуйтеся на наші соцмережі

А найцікавіше, що у цьому допомагатиме асистент на базі ШІ-платформи Palantir (AIP), який буде давати поради щодо протимінної діяльності. Наприклад, як найбільш ефективно провести очищення конкретної території, враховуючи всі дані за допомогою нових методів розмінування (дронів) чи традиційних методів (підрозділів спеціалістів).

Наземні машини

Robotrack 

Robotrack — це універсальний дистанційно керований дрон від команди українських інженерів. Залежно від військових потреб ці дрони, точніше гусеничні або колісні платформи, можна використовувати для різних цілей: розвідки, доставки боєприпасів, вивезення поранених тощо.

Одна з модифікацій Robotrack Одна з модифікацій Robotrack

Також платформи Robotrack можуть допомагати у розмінуванні та мінуванні територій. Такі модифікації оснащені камерами, платами керування та електромагнітними тримачами для мін. Стартап уже отримав замовлення від ДСНС на виробництво розмінерів, а їхні дрони-розвідники вже допомагають нашим військовим на передовій.

Трактор-розмінер

Український стартап Efarm.Pro, що створює інновації для агросектору, представив комплекс для розмінування полів на основі цивільного трактора Т-156. Ця розробка може очистити 5 тис. кв. м землі за годину, що не поступається хорватській машині DOK-ING MV-10. 

3D-модель трактора для розмінування 3D-модель трактора для розмінування

Комплекс працює так:

  • Спочатку поле сканує безпілотник з сенсорами, які можуть виявляти вибухівку на глибині до 1 м.
  • Далі міну знешкоджує робот-розміновувач та сапери.
  • Трактор з дистанційним керуванням прочісує ґрунт, щоб переконатися у безпечності ділянки.  

На жаль, багато сільськогосподарських земель забруднені вибухівкою, і були випадки, коли аграрії підривалися на мінах під час польових робіт або спроб самостійного розмінування. Тому ця система створена для автономної роботи і керується оператором на безпечній відстані. Попереду в Efarm.Pro — сертифікація та запуск серійного виробництва.

«Пташки»

Сапери використовують різні види БпЛА з камерами та магнітометрами для повітряної розвідки замінованих територій. Серед них й іноземні «пташки», передані у межах військової допомоги, й українські розробки.

Наприклад, ST1 — це український автономний дрон для пошуку мін, який уміє облітати перешкоди. Його створив стартап Ailand Systems, один із співзасновників — айтівець з багаторічним досвідом, демобілізований сапер. ST1 виявляє протитанкові, протипіхотні, металеві й пластикові міни, а також «пелюстки» та нерозірвані боєприпаси.

ST1 оснащений потужним мікрокомп’ютером, який обробляє та передає дані саперам у реальному часі. Дрони працюють у парі: один виявляє, інший маркує міни. Зараз дрони тестують на полігоні, і вони показують 90% точності для виявлення великих металевих об’єктів. Перші передзамовлення компанія планує отримати цієї весни.

Підводні дрони

Сьогодні вибухонебезпечними предметами забруднено приблизно 14 тис. кв. м українських морів та річок. І для їхнього розмінування сапери використовують спеціальні дрони. В арсеналі ДСНС є кілька видів морських дронів західного виробництва: BlueROV2 та FIFISH V6 EXPERT, що можуть занурюватися на глибину до 100 м, підводний робот CHARPIE, а також гідрографічний апарат SONOBOT.

Дрон BlueROV2  Дрон BlueROV2 

VR-технології

Поки що можливість використання імерсивних технологій у розмінуванні лише тестується, хоча VR вже активно допомагає у підготовці та навчанні військових. Докладніше можна прочитати у матеріалі SPEKA.

Український стартап Aspichi, що розробляє VR-продукти, планує полегшити роботу саперів завдяки технології віртуальної телепортації. Фахівець, який працює на локації, за допомогою VR-окулярів матиме додаткову пару очей від іншого сапера з безпечного місця, який буде його консультувати. Це допоможе отримати кращий кут огляду, а також зафіксувати досвід на відео, щоб потім навчати інших саперів.

VR дасть саперам додаткову пару очей VR дасть саперам додаткову пару очей

Стартапи проти мін

У реаліях війни сфера defense-tech є одним із топових напрямів для українських стартапів. І їхня кількість буде лише зростати, про що SPEKA розповів СЕО Українського фонду стартапів Павло Карташов.

Військові технології — це зараз наш фокус номер один. Ми шукаємо всі рішення, які може використати українська армія для перемоги над ворогом.
Павло Карташов

Лише на платформі Brave1 зареєстровано понад 30 розробок, які пропонують інновації для розмінування як гуманітарного, так і на лінії фронту. Умовно їх можна поділити за такими категоріями:

  • Детекція та ідентифікація: пристрої на базі сенсорів для виявлення металу, хімічних речовин або інших елементів, що входять до складу вибухонебезпечних предметів.
  • Робототехніка: автоматизовані роботи, що здатні проводити розмінування, мінімізуючи ризик для людей.
  • Інформаційні системи: програмне забезпечення та мобільні застосунки для координації дій команд розмінування, збору даних, аналізу та візуалізації інформації.
  • Механізми та апарати: спеціалізоване обладнання для фізичного видалення або нейтралізації вибухонебезпечних предметів.
  • Інші інноваційні підходи: наприклад, методи, які використовують специфічні технології або матеріали для виявлення та нейтралізації мін.

Тож попереду на нас чекає ще багато ШІ-рішень, роботів-саперів, автоматизованих комплексів та інших технологій, що допоможуть очистити Україну від ворожих мін.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни

Олександр Тартачний 18 годин тому

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55

Білл Гейтс нагадав про надмірне споживання електроенергії ШІ

Олеся Дерзська 28 червня 2024 16:07

Керівник Anthropic помістив в офісі плакат із роботом, що знищує світ

Олеся Дерзська 26 червня 2024 16:01

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14