Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Імерсивні тренування: як VR-технології допомагають рятувати життя в реальності

Анна Нагорна
Анна Нагорна
29 лютого 2024 5 хвилин читання

Уявіть: ви опинилися в самому епіцентрі громадських заворушень. Довкола бійки, летять фаєри, вибухають гранати. Поки ви намагаєтеся згадати правила безпеки, оскаженілий натовп біжить та штовхає вас; ви відчуваєте різкий біль, падаєте на землю і… Це могло б стати кінцем у реальному житті. Але ви у VR-симуляції.

Сьогодні можна навчитися опановувати складні ситуації та паніку, використовуючи VR-технології. Імерсивні тренінги проводять для пожежників, військових, лікарів та навіть працівників Walmart перед святковими розпродажами, щоб навчити їх раціонально діяти в критичних умовах. І в Україні також є такі можливості.

Тренд на віртуальність 

Інтерес до імерсивних технологій та їх використання для навчання, бізнесу та розваг у світі стрімко зростає. Про важливість AR, VR і MR в майбутньому людства наголошують у своєму звіті аналітики McKinsey, а за оцінками MarketsandMarkets, ринок просторових технологій до 2028 року збільшиться втричі й вартуватиме $280,5 млрд. 

Техгіганти також намагаються бути в тренді. Нещодавно Sony та Siemens анонсували VR-систему для створення просторового контенту, а продажі Apple Vision Pro, за неофіційними даними, сягнули 200 тис. гарнітур за менш ніж місяць з моменту релізу.

Перші імерсивні тренінги в Україні

Підписуйтеся на наші соцмережі

Український Фонд 2402 запустив унікальну програму VR-тренінгів з безпеки для цивільного населення. Перші заняття відбудуться 1-2 березня та спрямовані на навчання журналістів, що працюють в складних умовах, в тому числі в зоні бойових дій, про що на пресконференції розповіла співзасновниця Фонду 2402 Катерина Сергацкова.

Імерсивний тренінг від Фонду 2402 Імерсивний тренінг від Фонду 2402

Фонд співпрацює з британською компанією Headset Immersive, яка розробляє VR-гарнітури та сценарії до них. Це єдина компанія, яка створює віртуальні тренінги саме для журналістів, і історія її появи досить трагічна. 

СЕО Headset Immersive Кейт Паркінсон – колишня репортерка. В 2011 році під час зйомок репортажу в Лівії у період Арабської весни, її оператор отримав критичне поранення від реактивної гранати, а Кейт розгубилася і не могла згадати нічого з пройдених тренінгів. На щастя, чоловік вижив.

Але саме цей інцидент підкреслив суттєву прогалину в існуючих програмах навчання, а саме важливість емоційної та психологічної готовності в критичних ситуаціях.
Кейт Паркінсон

Українські журналісти можуть пройти тренінг по двом сценаріям: вуличні протести та цифрова безпека. Створення сценаріїв – це дуже дорого, а тому Headset Immersive робить їх максимально універсальними. Проте Фонд 2402 говорить з компанією щодо створення програм саме для українських журналістів, які працюють в умовах війни та знаходяться в гарячих точках.

Тренінг для журналістів у екстремальних умовах Тренінг для журналістів у екстремальних умовах
Сценарій вуличних протестів лінійний: ми спостегіраємо, як розгортається ситуація, і вчимося зберігати спокій. Другий сценарій побудований як подорож двох журналістів у деяку авторитарну країну, де вони зтикаються з тиском правоохоронних органів. Потрібно робити правильні дії, щоб захистити себе та колегу, а також не втратити відзнятий матеріал.
Катерина Сергацкова

Симуляції тривають приблизно 12 хвилин, після чого обговорити свої дії та емоції можна буде з сертифікованими тренерами. У планах Фонду 2402 на цей рік – навчити щонайменше 1200 людей розпізнавати загрози і тримати самоконтроль у VR.

Військові навчання у віртуалі

VR-симуляції для військових навчань широко використовує, наприклад, Пентагон. Це включає реалістичні віртуальні середовища для відпрацювання бойових прийомів і тактик, керування військовою технікою, медичні тренування, де потрібне швидке прийняття рішень, а також навчання по захисту від кіберзагроз.

В Україні VR та AR-технології використовуються для тренування бійців ЗСУ. Зокрема, компанія Strata 22 створює танкові тренажери, а також стрілкові симуляційні системи, на яких вчаться штурмовики та артилеристи. 

А сили ППО займаються на VR-тренажерах, які передав Львівський ІТ Кластер в межах проєкту SKY. Ці системи імітують роботу ПЗРК «Ігла» та «Ігла-1» і допомагають тренувати м’язову пам’ять.

Про те, як Імерсивні технології та інші круті досягнення впливатимуть на наше життя у 2024 році, можна почитати в цьому матеріалі SPEKA.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Видавець Pokemon Go тренує ШІ на AR-фото і відео від гравців

Павло Бартос 3 грудня 2024 16:23

Школярів навчатимуть медіаграмотності за допомогою XR-виставки «EDAR: За лаштунками реальності»

Павло Бартос 22 жовтня 2024 19:56

Meta розпочне виробництво гарнітури віртуальної реальності у В’єтнамі

Владислав Паливода 2 жовтня 2024 13:58

Перші результати VR-терапії у клініках України: що змінилося за пів року

Вікторія Рудзінська 29 серпня 2024 19:48

Meta створила крісло Rota VR, яке занурює геймера у світ віртуальної реальності

Владислав Паливода 22 серпня 2024 13:54