Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Промисловий метавсесвіт уже поруч: яким буде реальний сектор економіки за 10 років

Cергій Гузенко
Cергій Гузенко Owner, CEO at WEZOM
30 березня 2023 11 хвилин читання

На тлі хайпу навколо ChatGPT тема метавсесвіту якось підзабулася. Ви ж іще пам'ятаєте ідеї Марка Цукерберга та зусилля Meta з перетворення нашого цифрового середовища на повноцінний віртуальний світ, де можна буде працювати, відпочивати, спілкуватися, грати, подорожувати? Концепція метавсесвіту прагне запропонувати новий спосіб життя, стерти кордон між віртуальним та реальним. 

Ідеологи «споживацького» метавсесвіту зазвичай доносять до нас важливість цифрової нерухомості, NFT-кросівок та віртуальних артефактів з онлайн-ігор, що стануть ключовими цінностями в економіці майбутнього. Та поруч із цим непомітно виник і розвивається геть інший метавсесвіт — віртуальні простори та моделі для розв'язання практичних проблем виробництва, енергетики, девелопменту, логістики. Ці технології не «хайпують», але їх вплив на наш світ може стати по-справжньому революційним. Про їхні можливості та вплив варто говорити. 

Що таке промисловий метавсесвіт

Це зовсім нове поняття дедалі частіше використовують аналітики, фахівці та менеджери tech-компаній, говорячи про усі можливі технології віртуалізації фізичних процесів. Промисловий метавсесвіт пропонує реальній економіці «живу» цифрову репрезентацію об'єктів, систем, активів та виробничих просторів.

В умовах постійного підсилення тиску на ланцюжки постачання та буму віддаленої роботи такі рішення затребувані як ніколи. За прогнозами ABI Research, до 2030 року ринок Industrial Metaverse може зрости майже до $100 млрд порівняно з приблизно $50 млрд у сегменті «споживацького» метавсесвіту. Йдеться про такі рішення як digital twins, платформи для картографування та промислового дизайну, імерсивні технології тощо. 

Як елементи промислового метавсесвіту виглядають на практиці? Успішних кейсів вистачає вже сьогодні. 

  • BMW створила комплексну віртуальну модель свого нового заводу вузлів для електрокарів у Баварії, перш ніж втілити його «у камені». Автовиробник використовує віртуальний простір для підготовки персоналу та застосовує штучний інтелект задля вдосконалення виробничої лінії.
    Для створення віртуального заводу BMW звернулась до платформи Omniverse від Nvidia, яка дозволяє імітувати фізичне середовище із фотореалізмом, симуляцією фізичних законів та властивостей матеріалів. 
  • Норвезька енергетична група Adger Energi створила цифрову симуляцію своєї енергетичної мережі за допомогою інструменту Azure Digital Twins від Microsoft. Модель допомогла оптимізувати генерацію і розподіл енергоресурсів, управління системами та прогнозування. Усе це дозволило підвищити ефективність мережі без витрат на вдосконалення наявної фізичної інфраструктури. 
  • Nokia Bell Labs допомагає стартапу AeroFarms побудувати фермерське господарство майбутнього — комплекс вертикальних ферм, які можуть давати врожай протягом усього року. За розвитком рослин пильно спостерігають сенсори IoT та автономні дрони під управлінням ШІ, наділені проривними можливостями комп'ютерного зору. На основі моніторингу в режимі реального часу формується цифрова модель ферми, що дозволяє визначати зони слабкого росту, оптимізувати розподіл води та добрив, прогнозувати урожайність. 
  • Врешті уряд Сінгапуру створив «цифрового клона» для цілого міста-держави — комплексну тривимірну модель Сінгапуру на основі сканування місцевості та супутникових знімків. Ця симуляція використовується для відпрацювання управлінських рішень, девелопменту, міського планування та симулятивного тестування нових технологій. Цей проект вже називають наймасштабнішою з наявних на сьогодні моделей Digital Twins, а уряд країни наразі працює над віртуальною моделлю національної енергосистеми.

До перегонів за рішеннями для промислового метаверсу долучаються провідні промислові та IT-гіганти: від Siemens, PTC, та Autodesk, до Nokia, Microsoft та Nvidia. Тож ми бачимо лише перші паростки майбутньої революції. 

Технології промислового метавсесвіту

Звісно, про щось подібне футуристи казали й 20, й 30 років тому. Та чому ринкова гонитва за промисловим метавсесвітом активізувалась лише зараз, буквально протягом минулих двох років? Основна причина полягає в тому, що ключові технології вже досягли відповідного рівня зрілості. Назвемо їх:

Digital Twins

Це, імовірно, найважливіша технологія промислового метавсесвіту. Її суть полягає у створенні цифрової репліки об'єкта, обладнання чи процесу, що дозволяє імітувати його життєвий цикл та/або моніторити його стан в режимі реального часу.

30-40 років тому симуляційні комп'ютерні моделі вимагали коштовного обладнання та були доступними лише у провідних наукомістких галузях (аерокосмічна промисловість, ВПК, найскладніше машинобудування). Та сьогодні платформи та обладнання для побудови моделей Digital Twins доступні практично будь-якому підприємству.

BIM

У розвинутих країнах використання цифрових будівельних моделей вже давно стало стандартом в девелопменті, проектуванні та у сфері Real Estate як такій. Вони спрощують проектування будівель та документообіг, мінімізують помилки на будмайданчику та спрощують експлуатацію об'єкта протягом усього його життєвого циклу. Інтеграція BIM-моделей у різноманітні метаверс-платформи стане наступним кроком їхнього розвитку. 

AR/VR

Технологічний оптимізм навколо різноманітних метавсесвітів ґрунтується зокрема й на тому, що імерсивні технології нарешті досягли відповідного рівня розвитку. Сьогодні VR-гарнітури коштують сотні доларів, а не тисячі, вони стали компактнішими, зручнішими та потужнішими. Водночас Google, Microsoft та інші бренди вже не перший рік пропонують гарнітури доповненої реальності для масового та промислового сектору.

Подібні окуляри сьогодні нерідко використовуються, наприклад, співробітниками складських та сортувальних центрів. Над власними революційними гарнітурами працюють Meta та Apple

Мережі 5G

Розгортання метавсесвіту пов'язане із необхідністю передачі величезних обсягів даних, тож потребує швидкісної, стабільної, надійної та захищеної мережі. На щастя, ми стоїмо на порозі масштабного розгортання повноцінних мереж 5G.

За прогнозом Deloitte, у 2023 році у всьому світі подвоїться кількість операторів, що інвестують в автономну 5G-інфраструктуру: очікується, що на кінець року їх буде принаймні 200. Це означає, що бізнес нарешті зможе покластися на швидкісні мережі та захищений зв'язок URLLC. 

Дрони та інтернет речей

Без автономних сенсорів, дронів та будь-яких інших засобів моніторингу фізичного середовища метавсесвіт ніколи не стане «живим», не зможе використовуватись в якості дійсно потужного інструмента ухвалення рішень. Та сьогодні сенсори IoT коштують дешево і на ринку можна знайти безліч дронів та промислових роботів під будь-які потреби. 

Граничні обчислення

Так називають модель розподілених обчислень, в якій обробка і зберігання даних проводиться не на віддалених серверах чи «хмарах», а якомога ближче до місця генерації цих даних — на «периферії» мережі. Граничні обчислення забезпечують відсутність затримок у передачі даних, надійність каналу та відповідний рівень кібербезпеки.

Усі ці переваги мають вирішальне значення у взаємодії з промисловими екосистемами та імерсивними технологіями. І за прогнозами Gartner, вже до 2025 року 75% усіх корпоративних даних будуть оброблятися локально, в межах edge-моделі. 

Штучний інтелект

Куди ж без нього? Адже саме засоби генеративного ШІ та машинного навчання дозволять отримати максимальну віддачу від розгортання промислового метавсесвіту. Аналіз цифрових моделей та симуляцій за допомогою ШІ дозволить підвищити ефективність фізичних процесів та якість продукції — при тому ще до того, як в реальному світі буде закладено фундамент відповідного заводу. Водночас ШІ допоможе зробити середовище Metaverse більш зрозумілим та імерсивним для людей, допоможе інтегрувати різні платформи та слідкувати за кібербезпекою. 

Якою буде промисловість метавсесвіту

Ясна річ, окремі технології, продукти і платформи не можуть самі по собі побудувати новий технологічний всесвіт. Найцікавіше почнеться тоді, коли усі ці відокремлені «острови» почнуть об'єднуватися та інтегруватися між собою, формуючи єдине бізнес-середовище. 

Стартом для метавсесвіту стануть уніфіковані формати та стандарти передачі даних, «містки» між окремими цифровими симуляціями виробничих процесів, платформи для поєднання окремих BIM-моделей та «цифрових близнюків» в єдиному просторі, промислові екосистеми, чи навіть екосистеми з окремих екосистем.

Така інтеграція відкриє небачені можливості для аналізу, моделювання, симуляції та прогнозування в реальному секторі. Можливості виглядають фантастично — змоделюйте новий продукт, помістіть його у симулятивну модель і подивіться, як на нього зреагує ринок. Виявіть потенційні вразливості у своєму ланцюжку постачання, оцініть вплив абсолютно неочевидних чинників на ваше виробництво, влаштуйте у симуляції «стрес-тест». 

Втім, аби це стало правдою, тисячам гравців в різноманітних галузях доведеться виконати величезну роботу та плідно співпрацювати. Метавсесвіт імовірно буде складнішим за сучасний інтернет — жодна організація, жодна корпорація не зможе побудувати його самотужки, рівно як не зможе монополізувати чи хоча б домінувати в цій царині. Промисловий метавсесвіт має розвиватися за принципами відкритості, рухатися від малих та простих форм, до великих і комплексних рішень. 

Ринок дивиться у майбутнє з оптимізмом. Як показало нещодавнє спільне дослідження Nokia та Gartner Peer Insights, більшість підприємств (75%) і постачальників послуг зв'язку (63%) вважають, що метавсесвіт сформується протягом 10 років, і готуватися до його появи варто вже сьогодні.

Найкращим шляхом фундаментальної підготовки може стати розвиток ключової диджитал-інфраструктури — інтеграція баз даних, відмова від legacy-платформ, підвищення стандартів кібербезпеки тощо.  

Якщо говорити про Україну, то в нас попереду довгий і складний шлях відновлення економіки з попелу. Втім, це може стати й перевагою, адже побудова чогось нового з нуля майже завжди ефективніша, ніж модернізація та «допилювання» чогось старого.

Український реальний сектор має історичний шанс впевнено увірватись в добу Inustry 5.0 та посісти лідерські позиції, якщо буде шукати відповідну експертизу та пильно стежити за технологіями. Те, що сьогодні виглядає як іграшка, завтра може змінити світ. 
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як залучати крутих фахівців на перенасиченому джунами ринку

Владислав Миронович 4 години тому

Блокчейн у спорті: як новітні технології змінюють спортивну індустрію?

Владислав Гринів 5 годин тому

Бренд, побудований на провокації: історія Playboy

Артем Беседа 8 годин тому

Data Scientist та Data Analyst: що вони роблять та у чому різниця між ними

Владислав Миронович 11 годин тому

Криптореволюція. Як українці відтепер зможуть законно купувати біткоїни на «Prozorro.Продажі»

Дмитро Бойко 28 травня 2024 17:00