Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Інвестиції, екзити та бум defense-tech. Що чекає українські стартапи у 2024 році

Анна Нагорна
Анна Нагорна
2 лютого 2024 6 хвилин читання

Минулий рік став кризовим для світової ІТ-сфери, зокрема для стартапів. А для українців, які прагнуть перетворити свої ідеї на новий бізнес, економічні труднощі, перенасиченість ринку та війна є справжнім челенджем. Але, як кажуть, скрутні часи народжують сильних людей, чи то у нашому разі єдинорогів.

Який сьогодні український ринок стартапів, які корективи вносить війна та на що розраховувати зростаючим бізнесам у 2024 році — у матеріалі SPEKA.

Пісочниця для стартапів

В усьому світі знають про українські Reface, Ajax Systems, Preply та Revolut, які виросли зі стартапів у великі продуктові ІТ-компанії. Свій шлях до слави зараз прокладають нові українські зірки:

  • Releaf Paper: залучив 2,5 млн євро від Єврокомісії для побудови фабрики з виробництва паперу з опалого листя;
  • Esper Bionics: потрапив на обкладинку журналу Time і був визнаний одним із 200 найкращих винаходів 2022 року;
  • Finmap: отримав $1,2 млн інвестицій від групи міжнародних венчурних фондів.
Робопротези від Esper Bionics Робопротези від Esper Bionics

Цього року на найбільшій технологічній виставці CES (International Consumer Electronics Show) у США нашу країну представляли аж 12 інноваційних стартапів. Серед них — ШІ-рішення для скринінгу хвороб CheckEye, розумні роботи для автоматизації складів від Deus Robotics, бездротові зарядні станції для транспорту від Meredot та біонічні протези рук від Versi Bionics.

А ще безліч крутих ідей у галузях штучного інтелекту, фінтеку, освіти та оборони перебувають на стадіях ресерчу та розробки. Тому реальну кількість українських стартапів станом на 2024 рік порахувати дуже складно, так само як і їхню оцінну вартість і загальний обсяг залучених інвестицій.

Цього року SPEKA готує власний рейтинг стартапів, тож якщо ми ще не знаємо про ваш стартап, заповніть, будь ласка, форму, щоб потрапити у лонглист.

Війна і defense-tech

Інновації у військових технологіях — пріоритет, який сьогодні диктує війна. В Україні від 2022 року активно почали розвиватися стартапи, що наближають нашу перемогу, серед яких Himera, Zvook, Falcons, Drone Space, Frontline та багато інших.

За менш ніж рік роботи defense-tech кластер Brave1, який запрацював навесні 2023-го, згуртував понад 800 проєктів, що розробляють системи ураження, БпЛА та боєприпаси до них, а також рішення для розмінування, кібербезпеки, розвідки тощо. Еспертизу та оцінювання стартапів проводять Міноборони та Генштаб, і кілька проєктів отримали держзамовлення та були допущені до використання ЗСУ.

Україна переживає справжній бум військових стартапів Україна переживає справжній бум військових стартапів

Ще раніше Український фонд стартапів запустив спеціальну програму, спрямовану на фінансування проєктів у галузі military-tech. Вона передбачає п’ять напрямів: оборона, відновлення інфраструктури, кібербезпека, освіта та медицина. 

Як розповів SPEKA СЕО Фонду Павло Карташов, за майже два роки на фінансування подалися понад 250 стартапів. З 84 поданих defense-tech проєктів профінансували 27 найбільш перспективних на суму понад 35 млн грн.

Військові технології — це зараз наш фокус номер один. Ми шукаємо всі рішення, які може використати українська армія для перемоги над ворогом.
Павло Карташов

2024: нові можливості та прогнози

Український бізнес адаптується до будь-яких викликів — від блекаутів до щоденних обстрілів, й інвестори це бачать. Тому 2024 рік за обсягом фінансування у стартапи може значно перевищити минулі роки, вважають представники венчурних фондів Horizon Capital та Angel One, опитаних SPEKA.

Цьому сприятиме і поява на інвестиційному ринку України нових великих гравців. Нещодавно у Києві розпочав роботу Європейський інститут інновацій і технологій (ЕІТ), створений для допомоги стартапам у розвитку та пошуку фінансування. EIT працюватиме з українськими проєктами за дев’ятьма напрямами: від сталої енергетики до креативних індустрій.

Також Європейська інноваційна рада оголосила про виділення 20 млн євро у межах програми Seeds of Bravery для підтримання стартапів в Україні. Найбільшу увагу приділятимуть розробкам у галузі deep-tech.

Український фонд стартапів у 2024-му також планує збільшити середній чек, що виділятимуть на проєкти. 

«Раніше фінансування за програмою становило $5-25 тис. на один стартап. Згодом ми анонсуємо чеки, які будуть значно більшими, — поділився СЕО організації Карташов. — На цей рік у нас передбачене дуже велике фінансування для підтримки military-tech рішень. Ми очікуємо появи більшої кількості розробок та зростання ринку стартапів. Усі можливості для цього є».

В Україні є безліч можливостей для розвитку стартапів В Україні є безліч можливостей для розвитку стартапів

Перспективними стартапами в Україні є не лише проєкти defense-tech. Як розповів SPEKA інвестиційний директор Horizon Capital Денис Сичков, великий інтерес для західних венчурних фондів становлять українські проєкти в галузі ШІ, EdTech та B2B SaaS рішень.

«До того ж у 2024-му по цим ринкам очікується чимало успішних екзитів з українських стартапів, у які інвестували в минулому. Перспективних ніш в Україні багато, тож якщо молода людина замислюється про свій стартап, варто орієнтуватися на галузь, де ти можеш презентувати максимальну ефективність, аніж дотримууватися трендів».
Денис Сичков, Horizon Capital

Все буде Україна

Попри війну, українські підприємці продовжують рухати ринок. Ми перебуваємо у світовому центрі розвитку defense та military-tech, а нові продукти у цих галузях проходять максимально швидке тестування. Ми також встигаємо за світовими тенденціями у галузях ШІ, машинного навчання та фінтеку, при цьому уряд та бізнеси поки що не заважають розвитку технологій в Україні.

Звісно, внутрішні проблеми та загальне падіння ринку залишаються важливими чинниками, що стримують стартап-індустрію, але її розвиток у теперішніх умовах додає оптимізму.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Частка венчурних інвестицій в ШІ у Європі сягнула 18%

Олеся Дерзська 27 червня 2024 20:19

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Youtube хоче отримати у лейблів ліцензії на використання музики для навчання свого ШІ

Вікторія Рудзінська 26 червня 2024 21:18

Керівник Anthropic помістив в офісі плакат із роботом, що знищує світ

Олеся Дерзська 26 червня 2024 16:01

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14