Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як підготувати стартап до залучення інвестицій: чеклист для фаундера

Руслан Тимофєєв
Руслан Тимофєєв Засновник венчур-білдера CLUST, засновник і керуючий партнер венчурного фонду Adventures Lab
19 травня 2023 7 хвилин читання

За статистикою лише 10% стартапів успішно залучають інвестиції на pre-seed і seed стадіях. Чому таке трапляється? Буває через те, що ідея не інноваційна або не розвʼязує проблеми цільової аудиторії, а буває через те, що фаундер просто не підготував стартап до залучення інвестицій і due diligence та невдало презентував власний проєкт інвесторам. Щоби цього не трапилося з вами, я з власного досвіду поділюся кроками, які необхідно зробити фаундеру, щоб отримати увагу інвесторів і залучити фінансування. 

6-12 місяців до залучення інвестицій

Отже, у вас в запасі від пів року до року часу. Рекомендую за цей час зробити такі кроки: 

1. Працюйте над особистим брендом

Якщо ви фаундер стартапу й плануєте особисто залучати інвестиції, раджу розпочати вибудовувати особистий бренд. Згідно з дослідженнями, користувач здійснить покупку з імовірністю в 77 %, якщо у СЕО або фаундера компанії є сильний особистий бренд. Так само й інвестори — вони зі значно більшою зацікавленістю розглядатимуть вашу презентацію, якщо раніше вже чули про вас. 

На щастя, наразі в епоху суцільної діджиталізації розвивати персональний бренд досить просто. Ви можете використовувати для цього соцмережі, вести блог, ділитися експертною думкою з підписниками або з медіа. 

2. Збирайте й аналізуйте метрики

Ваша задача під час презентації стартапу — вразити інвестора цифрами й динамікою зростання, щоб він побачив перспективу й захотів вкласти гроші у ваш проєкт. Усі ваші висновки, показники та гіпотези мають базуватися на аналізі даних. Вони мають переконати інвестора, що ваш бізнес надійний і стабільний.

Щоби мати такий масив даних, якого буде достатньо для аналізу, збирати метрики потрібно регулярно від релізу. 

3. Підготуйте структуру презентації

Перед тим, як залучати інвестиції, необхідно чітко визначити:

  • які проблеми розвʼязує ваш стартап;
  • як саме він це робить і чи є у вашому рішенні інновація;
  • яка цільова аудиторія стартапу;
  • що роблять конкуренти.

Важливо мати розуміння, чому ваш продукт або послуга потрібні на ринку та як вони допоможуть розвʼязати проблеми клієнтів.

Маючи чіткі відповіді на ці запитання ви вже можете працювати над структурою вашої презентації та наповнювати її контентом. Не забувайте підкріплювати свої тези графіками та статистичними даними. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

4. Створіть бліцпропозицію

Якщо ви працюєте над особистим брендом і відвідуєте івенти для підприємців, то ви повинні вміти влучно презентувати себе та свій проєкт, оскільки на подібних заходах ви можете зустріти потенційних інвесторів. Ваше інтро має бути дуже коротким, складатися буквально з одного-двох речень, але побудоване таким чином, щоби максимально привернути увагу й зацікавити співрозмовника. 

Помилка вважати, що оскільки ви є фаундером стартапу й усе про нього знаєте, то зможете з легкістю розказати про нього під час small talk. Ваше інтро та бліц-пропозиція мають бути детально пропрацьовані.

5. Вибудовуйте відносини із потенційними інвесторами

Сформуйте пул інвесторів, які працюють зі стартапами у вашій ніші і яким потенційно було б цікаво вкласти гроші у ваш стартап. Почніть налагоджувати з ними контакт заздалегідь, відвідуйте заходи, куди ходять інвестори, пишіть їм вітальні листи, пропонуйте зустрічі — робіть усе, щоби бути в полі зору. 

6. Сформуйте круту команду

Відповідно до результатів опитування The Journal of Financial Economics (JFE), 96 % інвесторів звернуть увагу в першу чергу на команду, а вже потім на бізнес-процеси. Ось чому важливо не тільки розвивати особистий бренд, але й залучати до роботи над стартапом кращі таланти. 

Потрібно, щоб ваша команда транслювала професіоналізм, згуртованість і вмотивованість на звершення. Ви маєте показати команду інвестору, розказати про розподіл обовʼязків. 

Також цікавий інсайт: інвестори більш охоче фінансують ті стартапи, які мають 2 і більше кофаундерів. 

Два місяці до залучення інвестицій

Часу залишається вже не так багато, тож пора подумати ось над чим:

7. Визначте потенційну ринкову можливість

Інвестори зацікавлені в тих проєктах, які мають перспективи для зростання та масштабування. Тому на цьому етапі вам потрібно проаналізувати отримані дані, оформити результати в простий зрозумілий дашборд, оцінити розмір ринку, конкурентну ситуацію, поточну долю вашого проєкту та потенційні можливості для зростання. 

8. Розробіть бізнес-план

Побудуйте бізнес-план з розвитку вашого стартапу. Звичайно, після залучення інвестицій він може бути підкоригований, але інвестору важливо його побачити та зрозуміти, що він є, що ви розумієте, які кроки необхідно зробити для досягнення заявлених результатів.  

9. Визначте фінансові потреби

Ви маєте чітко розуміти:

  • скільки грошей потрібно в ідеалі, щоб реалізувати ваш бізнес-план;
  • який мінімум інвестицій вам потрібен;
  • що робити, якщо залучити кошти не вдасться.

Вам потрібно розробити фінансовий план, який описує витрати на розробку продукту, маркетинг, зарплату співробітників тощо. Краще закладати трохи більше витрат і трохи менше прибутку, ніж ви плануєте, щоб залишити для себе люфт і не витратити все під нуль. 

10. Сформулюйте чітку пропозицію

Навіть якщо у вас є крутий продукт, який розвʼязує проблеми великої кількості людей, і бізнес-план, який демонструє потенціал, то ви все одно можете залишитися без інвестицій, якщо не сформулюєте чітко свою пропозицію.

Уникайте абстракцій. Після вашої презентації в інвестора не має залишитися недомовленостей, лише чіткі пропозиції: скільки, для чого, як ці гроші працюватимуть тощо.

11. Підготуйте пітч

Вдоскональте вашу презентацію та підготуйте пітчинг. Якщо ви робите це вперше, рекомендую взяти кілька уроків з ораторського мистецтва та проконсультуватися з підприємцями, які мають досвід успішного залучення інвестицій.

12. Покращуйте пітч після відгуків

Навіть якщо після першої спроби вам не вдалося залучити кошти, це не означає, що треба опускати руки. Навпаки, ви маєте взяти до уваги всі запитання, зауваження, коментарі від інвестора, а потім доповнити й вдосконалити свою презентацію для наступних зустрічей. 

Під час пітчингу намагайтеся вловити емоцію інвестора, зрозуміти, що йому подобається, а що — ні, які слайди вийшли влучними, а куди треба додати фактажу. І тоді наступний пітчинг має всі шанси на успіх. 

Як бачите, вірогідність залучення інвестицій залежить від багатьох факторів, а підготовка до пітчингу складається з кількох етапів і жодним з них не варто нехтувати, якщо ви хочете отримати кошти на розвиток свого стартапу. Але якщо у вас є потужна ідея й не менш потужна презентація, ви маєте всі шанси стати 1 із 10 стартапів, який отримає інвестиції. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Зірки не брешуть, але іноді підморгують: астрономія vs астрологія

Олеся Руденко 18 березня 2025 09:04

Як створити сімейний медіаплан — правила використання гаджетів для вашої родини

Сніжана Лепко 19 березня 2025 09:10

Як автоматизований онбординг підвищує продуктивність новачків: кейс IdeaSoft

Юлія Коваленко 17 березня 2025 14:28

Мікроінфлюенсери: як співпраця з невеликими блогерами підвищує довіру до бренду

Олександр Христич 17 березня 2025 17:34

Кейс BAYADERA.UA: х36 доходу з SMS-розсилки завдяки предиктивній сегментації

Valeriia Shudryk 18 березня 2025 16:54