Словник українського IT. Чим збагатився лексикон айтівців за 32 роки незалежності
Сьогодні Україна відзначає 32 роки своєї незалежності. SPEKA дослідила, які слова з’явилися в tech- та бізнес-середовищі за цей період і відібрала найбільш значущі для невеликого IT-словника незалежності.
Працюєте в IT або стикаєтеся з цією сферою і маєте свої думки щодо того, яке слово обовʼязково має зʼявитися у нашому словнику? Додавайте у коментарях свої пропозиції, і ми обовʼязково їх врахуємо.
Тим часом наші колеги з The Page також створили два важливі словники – Економічний словник незалежності та словник російсько-української війни.
Аутсорсинг, аутсорсингова компанія
Аутсорсингова IT-компанія займається тим, що фактично надає свій персонал «в оренду» сторонньому замовнику, зазвичай на умовах субпідряду. На початку свого шляху в IT Україна сприймалася (а подекуди й досі сприймається, попри наявність великої кількості крутих продуктових компаній) як аутсорсингова країна.
Чому топові світові компанії аутсорсять працівників з України? Все просто: висока якість роботи у поєднанні з відносно низькою ціною послуг (порівняно, скажімо, з американськими розробниками). Також за такої моделі співпраці компанія-замовник не забезпечує працівникові соціальний пакет, адже він є співробітником компанії-аутсорсера, а з умовним Apple працює як підрядник.
У 2017 році Global Sourcing Association визнала Україну однією з найпривабливіших країн для аутсорсингу.
Беркут
Сумнозвісний спецпідрозділ тоді ще міліції, який запамʼятався усім українцям побиттям студентів на Майдані у 2013 році. Але наслідити «Беркут» устиг і в IT, адже влада неодноразово використовувала його для маски-шоу — обшуків, які брутально проводять силовики у балаклавах в офісах українських компаній. Назва походить від однойменної української гумористичної передачі.
Беркут очима Midjourney. Так, нам теж стало стрьомно
Великі дані (Big Data)
Набори інформації настільки великих розмірів, що традиційні способи та підходи управління базами даних до них не застосуєш.
Big data — завдання для ШІ, бо людський І такий обсяг даних не обробить
Біток
Сленгова назва Bitcoin чи загалом криптовалюти.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Галера
Іронічна назва середньостатистичної української IT-компанії, де керівницву байдуже, який «раб» пише код — де працюють усі підряд. Часто застосовується саме до аутсорсингових компаній.
Усі ми в якомусь сенсі гребці на галерах. Але в айтівців принаймні стильні бороди. Візуалізація Midjourney
Гіг-контракти
Форма роботи зі спеціалістом, коли співробітників не приймають у штат, а запрошують на конкретні проєкти, де вони у визначені строки вирішують поставлені завдання.
Гребці
Робоча одиниця галери.
Джун
Фахівець-початківець в ІТ, який часто відрізняється абстрактним підходом до написання коду.
Дієвидло
Частіше іронічна українська альтернативна назва інтерфейсу у грі. Походить від мовної локалізації гри Sherlock Holmes: The Awakened, де замість звичного «інтерфейс» переклали «дієвидло».
Дія
Єдиний портал державних послуг та офіційний застосунок для документів. За допомогою «Дії» українці можуть накладати електронний підпис на документи, замовляти довідки та витяги тощо.
Дія.City
Правовий та податковий простір для IT-компаній, який запрацював в Україні напередодні повномасштабної війни. Мав на меті стимулювати сплату IT-компаніями податків, а також захистити їх від незаконних обшуків.
Станом на березень 2023 року резидентами «Дія.City» стали вже 500 компаній.
Єдиноріг
ІТ-компанія, яка оцінюється на ринку в $1 млрд і більше. Термін запровадила венчурна інвесторка Айлін Лі як метафору статистичної рідкості таких успішних підприємств.
Україна має власних єдинорогів, зокрема GitLab, Grammarly, Genesis, People.ai.
Залізячники
Айтівці, які спеціалізуються на ремонті, збиранні та налагодженні апаратної частини комп'ютерів.
Ігролад
Український локалізований синонім геймплею, ігрового процесу, особливості взаємодії гравця з відеогрою.
Інтернет речей (IoT)
Здатність звичайних предметів, зокрема лампочок, холодильників, годинників та автомобілів, спілкуватися між собою через інтернет. Вони можуть обмінюватися інформацією і взаємодіяти без прямого втручання людей.
ІТ-експорт
Надання українськими айтівцями послуг іноземним проєктам, що залучає кошти у бюджет країни.
ІТ-кластер
Об’єднання (кластер) юридичних та фізичних осіб на основі спільності інтересів у ІТ-сфері з метою забезпечення плідної та прозорої співпраці бізнесу в ІТ, влади та освітніх закладів.
КВЕД
Класифікатор видів економічної діяльності для ФОП у вигляді кодів, які структуровані за галузями економіки.
Кібербезпека
Комплекс заходів, які допомагають захищати важливі системи й мережу від кібератак та шахраїв.
Кіберспорт
Спортивні змагання з популярних відеоігор із великими призовими фондами.
Кіберкотлєта
Саркастична назва кіберспортсменів чи кіберспорту.
Коворкінг
Робочий простір для віддалених працівників із відповідними умовами для роботи (світло, розетки, кавомашини). Коворкінги набули додаткової популярності під час блекаутів. Походить від англійського сo-working (спільно працювати).
Краудфандинг (спільнокошт)
Співпраця людей, які добровільно об’єднують свої гроші чи інші ресурси разом для реалізації того чи іншого проєкту. Дозволяє бізнесу залучити капітал, заявити про себе та дізнатись суспільну думку про проєкт.
Спільнокоштом запустили, наприклад, гру Pillars of Eternity.
Крипта
Цифрова валюта, емісія та облік якої виконується децентралізованою платіжною системою.
Ліди
Потенційний клієнт, який проявив цікавість до вашого продукту або послуги.
Майнінг
Видобуток криптовалюти. Походить від слова to mine (копати). Використовується через аналогію видобутку криптовалюти з видобутком вугілля.
Мило
Електронна пошта.
Мікроменеджмент
Надмірне прагнення керівництва контролювати підлеглих та одержимість дрібницями.
Мінцифра
Скорочення від Міністерство цифрової трансформації України. Так себе підписує у соцмережах сама Мінцифри.
Мітінг
Зустріч, засідання зазвичай онлайн. Набуло популярності під час пандемії.
Мобільний застосунок
Програмне забезпечення, призначене для роботи на смартфонах та планшетах, які вже вшиті у пристрої або можуть бути завантажені на нього з онлайн-магазинів.
Плюшки
Додаткові переваги, які отримує співобітник завдяки роботі у тій чи іншій компанії: наприклад, мовні курси, підвищення кваліфікації, тренажерний зал чи безкоштовна кавомашина.
Погонщик
Менеджер або тімлід галери.
Реп’яшки (кукіз)
Кейс інформації, яку використовують сайти, щоб знати, чи користувач має доступ до якогось розділу сайту в цей момент.
Стартап
Ембріон компанії, що будує свій бізнес у сфері ІТ, яка поки що не вийшла на ринок або вже почала на нього виходити і яка володіє обмеженими ресурсами.
Фідонет
Всесвітня комп’ютерна мережа, що існує паралельно з інтернетом, яка використовується для зв’язку між системами з точки в точку.
Фіча
Незадокументована у програмі деталь, існування якої зазвичай не планували і яка знайшла позитивне пристосування; фішка. Часто використовується у вислові «не баг, а фіча».
Фішинг
Вид кібершахрайства, коли шахраї підступно виманюють персональні дані необачливих користувачів. Походить від англійського fishing (риболовля).
Фриланс
Вільнонайманець, який сам шукає собі проєкти, може одночасно працювати на декілька фірм.
Хмара
Простір для збереження цифрових даних, що зберігаються на серверах по всьому світу.
Цифровий розрив
Вид соціальної диференціації в Україні, що витікає з нерівних можливостей використання ІТ-технологій в економічній, соціальній, культурній та освітній галузях.
Цільова аудиторія
Група людей, на яких найперше розраховується певний товар чи послуга, щоб створити маркетингову стратегію для ефективного продажу продукту.
Чатботи
Комп’ютерні програми, розроблені на основі нейромереж та технологій машинного навчання, що можуть надавати персональну інформацію, виконувати завдання та послуги для окремої особи.
ШАГ
Перша та найпоширеніша мережа приватних комп’ютерних академій в Україні.
Шлюпка
Невелика IT-компанія без усталеного бренда.
Штучний інтелект, ШІ
Здатність комп’ютера чи програмного забезпечення обробляти, застосовувати та вдосконалювати здобуті знання та вміння.
Юніт-економіка
Фінансова модель для розрахунку прибутковості одного товару або послуги компанії, а також вартості залучення клієнта. Зазвичай має вигляд Excel-таблиць.
E-gov
Модель держуправління, яка залучає ІТ-технології з метою більш ефективної комунікації та інформації населення, прозорості влади та встановлення суспільного контролю над нею.
IT-ФОП
Фізична особа-підприємець, яка здійснює діяльність у сфері ІТ та комп’ютерних систем та може бути платником єдиного податку 2-ї або 3-ї групи.