Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Тренди EdTech 2023: що драйвить онлайн-освіту в Україні

Ivan Melnichuk
Ivan Melnichuk Director of Engineering at GoIT
25 квітня 2023 6 хвилин читання

Компанії галузі EdTech покладали величезні надії на 2022 рік, який почався просто чудово. У першому кварталі європейські команди залучили на 40% більше інвестицій, ніж у 2021. Але через війну в Україні темпи зростання сповільнилися, а в якийсь момент взагалі зупинились. Проте ринок все ще активний, компанії створюють нові проєкти. І є досить багато ноу-хау, на які варто звернути увагу. Пропоную розглянути найперспективніші тренди, які впливатимуть на EdTech у 2023 році. Поїхали!

Тренди EdTech 2023: що драйвить онлайн-освіту в Україні зображення 1 Тренди EdTech 2023: що драйвить онлайн-освіту в Україні

Мікронавчання

Тренд на мікронавчання розпочався ще під час пандемії Covid-19. За один рік ринок виріс на 40%. Зараз темпи зростання вже стабілізувалися, проте все більше EdTech-компаній впроваджують елементи мікронавчання у свої програми.

Основні принципи мікронавчання – швидкість, простота та доступність. Один урок займає від 5 до 15 хвилин та розкриває одну тему. Студенту не потрібно виділяти на навчання декілька годин щодня. Замість цього можна подивитись відео у вільний час: на обідній перерві, у громадському транспорті чи в кафе.

Така схема має переваги перед стандартним навчанням в аудиторіях чи на курсах. За аналітикою агентства Software Advice, мікронавчання залучає на 50% більше студентів, ніж всі інші види. 

  • Складові мікронавчання: лаконічність, орієнтація на студенті, доступність, залученість, сторітелінг, практичні приклади, розповіді

При цьому у плюсі не тільки студенти, а й великі компанії, які використовують принципи мікронавчання для співробітників. Створити курс з онбордингу чи підвищення кваліфікації у мікроформаті коштує на 50% дешевше, ніж розробка стандартної програми. При цьому він забезпечить на 300% кращий результат.

Звичайно, тренд на спрощення помітний і в айтішних онлайн-курсах. Студенти не хочуть читати документацію для мов програмування або фреймворків, а прагнуть, щоб їм пояснили усі складні моменти простими словами та на прикладах.

Тренди EdTech 2023: що драйвить онлайн-освіту в Україні зображення 2 Складові мікронавчання: лаконічність, орієнтація на студенті, доступність, залученість, сторітелінг, практичні приклади, розповіді

Підписуйтеся на наші соцмережі

Автоматизація та нейромережі

Автоматизацію перевірки домашніх завдань і раніше частково використовували на курсах з програмування або інших технічних дисциплінах. Це win-win тактика для всіх. Студент може отримати швидкий фідбек навіть о третій годині ночі, а компанія значно зменшує навантаження на менеджерів і менторів курсів. 

Проте лідери EdTech пішли значно далі та почали використовувати нейромережі для персоналізації зворотного зв’язку зі студентами. Так, бот може не тільки перевірити код, а й підказати, яку тему повторити, щоб робити все без помилок.

Бот може працювати як частина LMS – навчальної платформи. Такий бот не лише перевіряє домашки, а й допомагає студентам слідкувати за прогресом, змагатися в турнірах та отримувати нагороди за успіхи у навчанні.

Гейміфікація

На світовому ринку гейміфікація драйвить EdTech-проєкти вже кілька років, але до вітчизняних компаній цей тренд дістався тільки нещодавно. Перетворити навчальний процес на гру – це геніальна ідея. Замість зубріння людина просто виконує квести в онлайн-грі, здобуває ачівки, змагається з іншими студентами.

Американські вчені довели, що ігрові елементи під час навчання покращують когнітивні здібності, а 89% студентів показали вищі успіхи в порівнянні з класичними методиками засвоєння інформації. При цьому успіхи не залежать від статі, віку чи вподобань. Гейміфікація подобається всім.
  • Як це працює: студент вчасно виконує домашки та особисті проєкти й отримує за це бали. Пізніше їх можна обміняти на модулі з інших курсів, додаткові технології чи персональні заняття з ментором.
Тренди EdTech 2023: що драйвить онлайн-освіту в Україні зображення 3 Приклад гейміфікації – ачівки на навчальній платформі GoIT

Prompt-інжиніринг

Поява нейромережі GPT-3 та її посиленої версії GPT-4 спричинила справжній фурор на ринку онлайн-освіти. В перспективі ШІ такого рівня може змінити не тільки процес спілкування зі студентами, а й навіть більшість бізнес-процесів всередині компаній.

Єдина проблема – потрібно правильно поставити питання. Так, як у творі «Путівник Галактикою» Дугласа Адамса. Там суперкомп’ютеру знадобилося значно більше часу, щоб поставити Одвічне Питання, ніж на те, щоб отримати на нього відповідь. 

Саме тому деякі EdTech-команди займалися розробкою методичок для правильної роботи з нейромережами. Поки що немає перевірених даних, але деякі ентузіасти вже пишуть гайди та відстежують закономірності роботи з нейромережами. Впевнені, що вже через пів року ми побачимо перші професійні навчальні курси по роботі з ChatGPT та аналогами.

Навчання у смартфоні

Ринок мобільного навчання росте колосальними темпами. У 2022 році він показав приріст у 29%. Для порівняння, середні темпи зростання сфер економіки – 5-6%.

Причина проста: 86% населення планети користується смартфонами. При цьому дослідження Mind Tools говорить, що майже 50% користувачів з Європи та США використовують мобільні застосунки для навчання. Наприклад, для вивчення іноземних мов.

Проте від комп’ютерів позбавитися поки не вийде: виконувати комплексні практичні завдання смартфоні дуже незручно. Ноутбук потрібний, щоб якісно тестувати продукти, малювати у Figma, швидко кодити та ще багато чого.

Тренди EdTech 2023: що драйвить онлайн-освіту в Україні зображення 4 Скріни студентського проєкту на марафоні з UX/UI-дизайну в GoIT

Сфера EdTech також пропонує безліч безплатних продуктів – від демокурсів до коротких практичних програм. На деяких з них можна навчитись писати простий код, спробувати себе у вебдизайні та в цілому зрозуміти, яка професія в IT підходить краще. Шукайте і знайдете.

А ви помічали ці тренди під час власного навчання? Що подобається найбільше і що б іще хотіли спробувати? Діліться в коментарях, обговоримо.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як концепція «Золоте кільце» змінює підхід до бізнесу?

Олеся Руденко 41 хвилину тому

Маленька, але потужна: як створити невелику технічну команду, яка замінить пів сотні людей

Сергій Марієха 21 березня 2025 11:54

Діти в гаджетах: марна трата часу чи інвестиція в майбутнє?

Євген Мощенський 21 березня 2025 17:00

AI — ворог чи інструмент? Паула Шер про нову реальність дизайну. Безкоштовний вебінар від Projector

PRJCTR OnlineInstitute 21 березня 2025 11:17

Точки зростання CRO з AI. Як оптимізувати шляхи користувачів і зменшити падіння на етапі оформлення замовлення

Тарас Герасимюк 8 годин тому