Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Роботизоване розмінування: які технології допоможуть знищити вибухівку на полях України

Надія Жила
Надія Жила Журналістка-фрилансерка
8 червня 2023 8 хвилин читання

На початку цього року Україну назвали найбільш замінованою країною світу. Це означає не тільки небезпеку для цивільних на територіях, де точилися бойові дії, а й величезний обсяг роботи, який мають виконати сапери. Після того як будуть звільнені усі території, цієї роботи вистачить на роки. І, як у багатьох сферах, де бракує людських рук, а робота передбачає небезпеку, розмінування потребує технологій. Повномасштабне вторгнення посприяло їх розквіту в Україні. Я розповім вам, хто створює вітчизняні розробки для виявлення та знешкодження мін та вибухівки.

Фермери, що розміновують поля

На деокупованих територіях сапери найперше обстежують транспортні шляхи та об’єкти критичної інфраструктури. Наступні в черзі — будинки місцевих жителів, а от гектари полів часто немає можливості обстежити. Не дивно, що виникають приватні ініціативи, коли фермери власноруч конструюють техніку для дистанційного розмінування. 

Один із прикладів — фермери Роман і Геннадій із села Леб’яже на Харківщині. Вони створили конструкцію на основі трактора з дистанційним керуванням, що виявляє міни на полях за допомогою величезного котка. Щоб сигнал не втрачався через рельєф, оператор трактора піднімається у ковші екскаватора на кілька метрів над землею.

Безпілотний комплекс потрібен для того, аби виявити міни, не ризикуючи життям людей. Говорять, був випадок, коли заїхали на поле і підірвали коток. П'ятитонна конструкція підлетіла на висоту кабіни трактора. На тому місці потім знайшли ще чотири міни. 

Коток потрібен для того, щоб виявити міни. Потім там працюватимуть сапери, які їх знешкодять. Нам треба убезпечити себе, знайти мінне загородження.
Геннадій, фермер

Ідея розробки з’явилась, щойно їхні землі деокупували. Тоді фермери повернулися додому і всю зиму конструювали, коли було світло. Коток зварили із заліза та кутиків, обладнали колесами Т150. Кабіну трактора забронювали, щоб уламками не побило обладнання. Для цього використали бронепластини із підбитого танка, який вибухнув на полі неподалік. Щоб захистити двигун, закрили його товстими колодами. Усе зробили власноруч, тільки дистанційне керування допомогли встановити знайомі інженери. 

Скриншот: Gwara Media Скриншот: Gwara Media

Завдяки такому трактору з ранньої весни і до початку літа брати змогли розмінувати приблизно 300 га полів. Багато з них вже засіяні. Кажуть, багато фермерів цікавились розробкою, навіть хотіли взяти в оренду. Але фермери не ризикують брати відповідальність за життя інших. 

Новатори в агробізнесі

Підписуйтеся на наші соцмережі

Відповідальним підходом відрізняється й інший бізнес, який взявся розробити трактор-розміновувач. Проте компанія FRENDT пішла далі й розробила безпечний механізм, який можна сертифікувати та постачати багатьом фермерам України. 

Компанія постачає обладнання для точного землеробства, тож знається і на технологіях, і на сільському господарстві. Після початку повномасштабного вторгнення їй довелось втілити ці знання у новій галузі. 

У нас багато фермерів, які були під окупацією, це Чернігівська, Київська, Сумська області. Уже навесні 2022 року вони почали телефонувати і запитувати, як можна розмінувати поля. Тоді ми почали розробку.
Віталій Шуберанський, засновник і керівник компанії

Відповідальність потребує часу. Хоча прототип трактора виїхав уже влітку 2022 року, розробка досі недоступна на ринку. Наразі компанія вдосконалює функції, потрібні операторам для безпечного користування. 

«Ця галузь регулюється законом. Нам потрібно пройти сертифікацію. Тому ми пройшли перші польові випробування, зараз влітку пройдемо інші польові випробування і подамо на сертифікацію. Я думаю, що до кінця року закриємо всі питання, – зазначає керівник. — Ця галузь регулюється законом. Нам потрібно пройти сертифікацію. Тому ми пройшли перші польові випробування, зараз влітку пройдемо інші польові випробування і подамо на сертифікацію. Я думаю, що до кінця року закриємо всі питання», — розповідає Віталій Шуберанський. 

Фото: Віталій Шуберанський Фото: Віталій Шуберанський

Прототипи випробовували разом із ДСНС на полігоні у Вінниці. Це була імітація справжніх мінних полів з фахівцями, які знають, як відбувається розмінування. Окрім виявлення мін, планується, що такий трактор зможе виконувати усі сільгоспроботи, як звичайна техніка. 

«Ми говоримо про розмінування земель виключно сільськогосподарського призначення. Можна було придумати якийсь новий силовий агрегат, який буде їздити, але навіщо? Ми взяли найбільш розповсюджену модель самохідної установки – це трактор – і вже з нього зробили такий пристрій. Він коштує навіть дешевше, ніж спеціалізовані», – говорить Віталій Шуберанський. 

Фото: Віталій Шуберанський Фото: Віталій Шуберанський

Фермери уже зараз звертаються до компанії, щоб їм допомогли переобладнати власні трактори для розмінування. Проте їм доводиться відмовляти. Ставлячи на перше місце здоров’я і безпеку людей, компанія не продаватиме технологій для розмінування раніше, ніж державні органи видадуть сертифікат, що пристрій можна використовувати. 

Далі технологію планують масштабувати залежно від запиту фермерів. Розробники для цього готові, кажуть, могли би випускати на місяць 15 тракторів за наявності ресурсів. Головне – мати виробничі приміщення та людей. Наразі FRENDT відчуває проблеми з персоналом унаслідок мобілізації. За словами керівника, їх команда ретельно збиралась протягом багатьох років. «Забрати декількох людей – це все одно, що розбити вазу. Її заново склеїти не вийде», – з жалем відзначає він. 

Проєкт фінансується за власний кошт, проте на першому місці у ньому все одно стоїть соціальна складова. У компанії сподіваються, що донори зможуть частково компенсувати вартість трактора для фермерів, щоб розмінування земель відбулося швидше. 

Фото: голова Вінницької облради В’ячеслав Соколовий Фото: голова Вінницької облради В’ячеслав Соколовий

За найпершою метою з розмінування полів у FRENDT вбачають масштабнішу ціль. Віталій наголошує – землі сільськогосподарського призначення здебільшого є у власності селян. Вони здали їх в оренду підприємству, яке обробляє поля і сплачує орендну плату. Відповідно, поки ці землі заміновані, орендар не може платити орендну плату орендодавцю. З цієї орендної плати орендодавці сплачували податки, і сам фермер сплачував податки. 

«Зараз ми потрапляємо в історію, де фермер не отримує дохід і не сплачує податки, люди не отримують дохід і не сплачують податки, і відповідно ОТГ не отримує податки. Так як основна частина територій – сільськогосподарські, то левова частка податків не буде надходити до бюджету. Відповідно і розвиток, і відбудова будуть гальмуватися», – говорить керівник компанії. 

Міжнародні компанії 

Не лише люди, напряму дотичні до агробізнесу, долучились до справи розмінування полів. Приклад «Нової пошти» доводить, що й міжнародні компанії можуть внести свою частку. 

У серпні 2022 року компанія повідомила, що має великий досвід у сфері роботизації, а отже візьметься за розробку роботів-саперів разом із ДСНС. На відміну від описаних вище розробок, такі роботи зможуть працювати не тільки знаходити міни, а й знищувати їх. Вони також зможуть розміновувати водойми. 

Поки розробка власних роботів триває, «Нова пошта» придбала для ДСНС роботів-саперів Fifish для підводного розмінування. Вони можуть виявити вибухівку у водоймах та передати саперам точні координати знахідки. За допомогою спеціальної роборуки можна рухати боєприпас або розташувати поряд із ним детонатор, аби потім знешкодити. За допомогою VR-технології сапер бачить, що відбувається під водою, і скеровує робота у потрібному напрямку.  


Війна в Україні триває, та навіть після її завершення актуальність таких розробок зберігатиметься на роки. Утім, наявність і розвиток таких ініціатив дозволяє нам розраховувати на безпечніше та продуктивніше майбутнє. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни

Олександр Тартачний 19 годин тому

Студенти з України створили 21 defense-tech-рішення, яке допоможе ЗСУ на фронті

Владислав Паливода 2 липня 2024 14:01

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41